REFORMY (69) Shrnutí úvodní diskuse 4

10. duben 2015 | 07.00 |

Jak jsem slíbil, pokusím se o určité shrnutí příspěvků do úvodní diskuse k přípravě letošní ročenky "Perspektivy a financování odvětví produktivních služeb 2015", která proběhla k následujícím tezím:

http://radimvalencik.pise.cz/2080-reformy-20-vychozi-teze-2015.html

Úvod k celému shrnutí je v první části, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2170-reformy-66-shrnuti-uvodni-diskuse-1.html

Příspěvky uvádím v pořadí jejich zveřejnění na mém blogu s odkazy na celý materiál. Snažím se z každého příspěvku vybrat to nejdůležitější (mj. i proto, aby měl čtenář zájem seznámit se s celým příspěvkem) a současně to, co souvisí s problematikou vztahu teorie a praxe. Vždy uvedu jména autora příspěvku, ocituji a okomentuji nejvýznamnější část jeho příspěvku.

Nyní k dalším příspěvkům:

Martin Kasik

"Co se tyce udrzitelneho rozvoje - urcite by to chtelo nejakou podrobnejsi (pravdepodobne vasnivou) diskusi. Muj pohled (snazim se ho pokud to jde vyfutrovat fakty) je ponekud odlisny."  

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2140-reformy-46-diskuse-kasik.html

Souhlasím s tím, že diskuse v daném směru je potřebná. Docela mě překvapilo, že neprobíhá dost vášnivě. Nejde přitom jen o opakování dost známých argumentů těch, co pochybují o možnosti trvale udržitelného ekonomického růstu s exponenciální dynamikou (na které reagujeme v monografii z roku 2014), ale také o to, aby se tito odpůrci pokusili reagovat na naše argumenty. To jsem dosud bohužel nezaznamenal.

Jan Skácel

"Problémem měla být i určitá reforma kapitalismu – jakási "třetí cesta",- určitá synthesa kapitalismu a některých myšlenek socialismu, které byly v omezené míře v době studené války  přijaty  Západem, což mu právě umožnilo vyhrát onu třetí světovou válku, ve které se nestřílelo."

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2155-reformy-49-diskuse-skacel-1.html

"V podstatě vývoj pokračoval úplně jinak, svým způsobem jej ani nikdo nemohl tímto způsobem předvídat. A  za celý tento vývoj nesou  plnou odpovědnost Spojené státy. Jejich dnešní establishment je tak intelektuálně vyprázdněný, že ani neví, co činí.

Chamtivost Spojených států dosáhla takových rozměrů, že paní Madeleine Albrightová prohlásí, že Rusko je příliš bohaté na suroviny a mělo by se s ostatními  rozdělit."

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2156-reformy-50-diskuse-skacel-2.html

Arnošt Zeman

"Globalizace jako přechod od civilizace typu 0 k civilizaci typu 1 nebo jako důsledek vlivu korporací? - 1

Dnes jsme civilizací typu 0 a na začátku 22. století se máme stát civilizací typu 1, která spotřebovává všechnu energii své mateřské planety, lépe řečeno všechnu energii, kterou její planetě dodává slunce. Civilizace typu 2 spotřebovává všechnu energii svého slunce a civilizace typu 3 spotřebovává energii celé galaxie. Tuto klasifikaci zavedl roku 1964 ruský astrofyzik Nikolaj Kardašev. Podle kvalifikovaného odhadu Carla Sagana jsme dnes fakticky civilizace typu 0,7. V současnosti přecházíme od civilizace typu nula k civilizaci typu 1.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2157-reformy-51-diskuse-zeman-1.html

"Čtvrtá fáze globalizace

Začala v první polovině 90. let dvacátého století a je spojena s nástupem PC, internetu a mobilů, začíná kolonizace virtuálních prostorů, jimž se říká weby, konkurence mezi korporacemi se stále zvětšuje... pesimisté a konzervativní lidé označují proces, kterému se říká globalizace, jako korporativismus a vidí ho spíše negativně. Optimisté či vizionáři proces, kterému se říká globalizace jako známky probíhajícího přechodu od civilizace typu nula k civilizaci typu 1 a naznačují, že tento přechod budeme muset udělat dřív nebo později stejně, že nemáme jinou možnost. Jen můžeme ovlivnit, jak k přechodu dojde a pokud k němu nedojde, tak spíš dříve než později jako druh zahyneme."

http://radimvalencik.pise.cz/2159-reformy-53-diskuse-zeman-3.html

Uvedené pojetí vývojových stádií naší civilizace, které prezentuje A. Zeman a které vychází z N. Kardaševa, je jedním z možných pohledů. Jsem k tomuto pojetí skeptický. Zdá se mně příliš poplatné setrvačnému vidění světa. Hovoříme totiž o stále stejné civilizaci jen postupně se zvětšující. Takto vývoj určitě nebude probíhat. Spíše než např. o ovládání celé naší galaxie (které naráží na integritu civilizace vzhledem k prostoročasovým bariérám) půjde o využívání vlastností mikrosvěta. Možná dokonce o jeho "osídlení" v určitém smyslu tohoto slova. Ale to je příliš vzdálená budoucnost. Pokud se jedná o příští desítky let, pak považuji za důležité najít ten správný "nesetrvačný", a tudíž dostatečně invenční pohled. Z tohoto hlediska se mi zdá ten, který vychází z ekonomiky založené na produktivních službách, vhodný.

Václav Janoušek

"Realita uplynulých 25 let se ovšem značně liší od optimistických vizí Francise Fukuyamy a jeho následovníků. Ve světě probíhá celá řada válek a lokálních konfliktů s nebývalou intenzitou. Libye, Sýre a Irák, dříve prosperující a poměrně sekulární země, jsou po amerických "humanitárních" intervencích zcela rozvráceny a probíhá v nich občanská válka s desetitisíci mrtvých a miliony lidí bez střechy nad hlavou, Islámský stát vojensky dobývá části jejich území a vládne na těchto dobytých územích s nebývalou krutostí. Občanská válka probíhá rovněž na Ukrajině, kde legálně zvolený prezident byl po násilném převratu vyhnán ze země a kde vojenské jednotky masakrují  civilní obyvatele vlastní země... Ekonomická situace jihoevropských zemí – Řecka, Španělska a Itálie nedává mnoho důvodů k přehnanému optimismu. Ve Velké Británii řádí gangy, v oficiálním newspeaku nazývané "asijskými," jejichž členové znásilňují a nutí k prostituci anglické nezletilé dívky, aniž by těmto gangům místní úřady jakkoliv v jejich činnosti bránily. Ve Skandinávii prudce narůstá zločinnost, včetně zločinnosti násilné a není to způsobeno tím, že by rodilí Skandinávci tak rychle ztráceli svoji pověstnou spořádanost... U nás, v České republice, jsme svědky nebývalé polarizace společnosti, která, ačkoliv v latentní podobě existuje již dlouhou dobu, se naplno projevila při prezidentské volbě v roce 2013...

Kde se stala chyba? Jak je možné, že se optimistická očekávání počátku 90. let nenaplnila a místo toho se svět zmítá v chaosu, nenávisti, násilí a válkách?

Zodpovězení těchto otázek si žádá detailní analýzu, jíž se chci na těchto stránkách postupně věnovat."

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2182-reformy-55-diskuse-janousek.html

Problémy současného světě popisuje V. Janoušek poměrně přesně. A tak nezbývá, než se těšit na to, jak odpoví na otázku: "Kde se stala chyba?"

(Pokračování další částí shrnutí)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář