REFORMY (46) Diskuse - Kasik

18. březen 2015 | 07.55 |

Úvodní poznámka: Začínám uveřejňovat na pokračování úvodní podněty do diskuse o tom, jak zpracovat a jak zaměřit letošní hlavní výstup v podobě monografie-ročenky "Financování a perspektivy odvětví produktivních služeb 2015". Pak se k jednotlivým příspěvkům i k celému jejich souhrnu vyjádřím. Uvítám zapojení kohokoli dalšího. Tohoto podnětu si velmi vážím, protože je od jednoho z významných odborníků na problematiku trvale udržitelného rozvoje M. Kasika, který působí v zahraničí (čímž současně omlouvám to, že text je bez diakritických znamének):

Martin Kasik

Co se tyce udrzitelneho rozvoje - urcite by to chtelo nejakou podrobnejsi (pravdepodobne vasnivou) diskusi. Muj pohled (snazim se ho pokud to jde vyfutrovat fakty) je ponekud odlisny.  

Muj problem (obecne) je, ze se nemohu zbavit pocitu, ze fyzika a jeji principy jsou ve svete ekonomu, filosofu, historiku, v socialnich vedach obecne  malo brany v potaz v tom lepsim pripade. V horsim pripade jsou prekrouceny (vetsinou z neznalosti, ale nekdy ucelove). V extremnich pripadech jsou ignorovany uplne. 

Lidska invence, ktera se tak casto sklonuje, je sice nadherna vec, ale prirodni zakony nepredela (termodynamicke principy, energie.... ).   

Externality nelze zamest pod koberec.  Asi urcite znate ekonomicke smery, ktere se snazi nejakym zpusobem externality do ekonomickych modelu a uvah seriozne zahrnout vice nez je tomu v mainstreamovych ekonomickych smerech.  Biofyzikalni ekonomie (Charles Hall), ekologicka ekonomie,... atd.

Jaky je vas nazor na tyto ekonomicke smery a snahy? 

(Pokračování dalším příspěvkem do diskuse)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře