REFORMY (51) Diskuse - Zeman - 1

23. březen 2015 | 07.00 |

Úvodní poznámka: Začínám uveřejňovat na pokračování úvodní podněty do diskuse o tom, jak zpracovat a jak zaměřit letošní hlavní výstup v podobě monografie-ročenky "Financování a perspektivy odvětví produktivních služeb 2015". Pak se k jednotlivým příspěvkům i k celému jejich souhrnu vyjádřím. Uvítám zapojení kohokoli dalšího. Další (tentokrát trojdílný) příspěvek do diskuse je od A. Zemana. Toto je první díl:

Arnošt Zeman

Globalizace jako přechod od civilizace typu 0 k civilizaci typu 1 nebo jako důsledek vlivu korporací? - 1

Dnes jsme civilizací typu 0 a na začátku 22. století se máme stát civilizací typu 1, která spotřebovává všechnu energii své mateřské planety, lépe řečeno všechnu energii, kterou její planetě dodává slunce. Civilizace typu 2 spotřebovává všechnu energii svého slunce a civilizace typu 3 spotřebovává energii celé galaxie. Tuto klasifikaci zavedl roku 1964 ruský astrofyzik Nikolaj Kardašev. Podle kvalifikovaného odhadu Carla Sagana jsme dnes fakticky civilizace typu 0,7. V současnosti přecházíme od civilizace typu nula k civilizaci typu 1. Tento přechod můžeme sledovat takřka v přímém přenosu. Projevy tohoto přechodu jsou například:

Internet, který je základem planetární telefonní soustavy typu 1. Internet poprvé v historii umožnil lidem na jednom kontinentu bez námahy vyměňovat neomezené informace s lidmi na jiných kontinentech. Díky tomu, že stále vice lidí komunikuje s lidmi, kteří jsou třeba daleko od nich, ale mají společnou profesi, zájmy, hodnoty, víru atd., místo toho aby například komunikovali se svými sousedy, což je jeden z důvodů, který může mít na svědomí pokles národní identity. Tento proces se stále zrychluje, díky čím dál většímu počtu optických kabelů v zemi a čím dál většímu počtu satelitních družic na orbitě. Prakticky se nedá zastavit. Nemůžete jen tak vypnout všechny servery, a pokud byste to provedli, uvedli byste světovou ekonomiku do chaosu a svět do anarchie.

Globalizace a vymírání jazyků, na netu 29 procent uživatelů používá angličtinu, 22 procent čínštinu, 8 procent španělštinu, 6 procent japonštinu, 5 procent francouzštinu, angličtina se rýsuje jako budoucí jazyk civilizace typu 1. Angličtina se stala prakticky planetárním jazykem vědy, financí, hospodářství a zábavy a je většinou druhým jazykem, který si člověk osvojí po své mateřštině. Když se setkají příslušníci několika asijských národů, používají ke komunikaci angličtinu. V současnosti se na zemi hovoří asi 6 000 jazyky a předpokládá se, že většina z nich v následujících desetiletích zmizí a živých zůstane cca 600 jazyků. IT revoluce tento proces urychluje, protože díky ní se lidé setkávají s angličtinou i v nejodlehlejších místech naší planety.

Vznik planetární ekonomiky, vzestup EU a jiných hospodářských celků, například NAFTA, značí vznik ekonomiky civilizace typu 1. Soupeřící evropské státy se spojily a vytvořily po staletích rivality EU, která údajně představuje největší koncentrované bohatství na naší planetě. Jak si budou státy uvědomovat, že sami nejsou konkurenceschopné, budeme v budoucnu svědky vzniku dalších obchodních bloků.

Vzestup planetární střední třídy, ke které se připojují stovky milionů lidí v Číně, Indii a dalších zemích. Tento nárůst střední třídy je největší společenská změna za posledních 50 let. Tato sociální skupina se v trendech, které se objevují v kultuře, vzdělání a v hospodářství a které se šíří po celé planetě. Tato planetární střední třída se nekoncentruje na války ani na náboženství či přísné mravní normy ale na politickou a společenskou stabilitu a spotřební zboží. Cílem příslušníků této skupiny je mít domek na předměstí a dvě auta a jednou z jejich hlavních starostí je dostat své potomky na dobrou školu. Tuto skupinu bychom mohli nazvat takzvanou konzumní společností, která se zhlédla v životním stylu který vznikl v USA v 50 letech 20. století. (Pokud někdo neví, co tím přesně myslím, doporučuji seriály Báječná léta v originále The Wonder Years http://www.csfd.cz/film/70485-bajecna-leta/

a Masters of Sex

http://www.csfd.cz/film/331829-masters-of-sex/

podle knihy Thomase Maiera nebo film či román Nouzový východ v originále Revolutionary Road

http://www.csfd.cz/film/230082-nouzovy-vychod/

Lidé co jsou či budou společensky pod touto střední třídou, k ní můžou začít pociťovat závist a můžou se začít ptát, kdy dojde i na ně? Ti, kteří se stanou příslušníky planetární střední třídy, se můžou začít ptát, proč to nešlo dříve?

Novým kritériem pro supervelmoc je silná ekonomika nikoli velká armáda. Je pravda, že třeba EU má silnou ekonomiku, ale s armádou je na tom celkem špatně. Rusko má celkem silnou armádu a slabou ekonomiku. Například USA mají možná nejsilnější armádu světa a ekonomiku mají taky dost silnou sice dost zadluženou, ale protože USD funguje jako světová měna, tak jím to nemusí moc vadit. Proč údajně zaleží spíš na silné ekonomice než armádě, protože válčit je kvůli jaderným zbraním moc nebezpečné. Asi si hodně lidí pamatuje Einsteinův citát s kameny a klacky.

(Pokračování druhou částí příspěvku A. Zemana)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře