VIZE/016: Vláda bude, kdo vyměkne?/2

7. listopad 2017 | 07.00 |

Původně uveřejněno 4. 11. k otázce vize. Do seriálu o vizi patří mj. i vzhledem k většímu počtu přečtení a sdílení.

Navazuji na článek "Sestavování vlády: Kdo první vyměkne?", který jsem uveřejnil včera, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/5131-sestavovani-vlady-kdo-prvni-vymekne.html

Dostal jsem k němu podnětný komentář od L. S.:

"Odpověď na otázku, který z uvedených politických subjektů je schopen v případných předčasných volbách přijít se "srozumitelnou vizí, která by vycházela z identifikování příčin současných problémů a současně nabízela realistickou a promyšlenou cestu na jejich řešení" je nasnadě - ani jeden z nich.

Vytvoření takové vize potřebuje, z řady důvodů, delší čas a potřebné personální zabezpečení. Současné "komické" hledání potřebných odborníků na místa "klíčových" ministrů ve vládě zvítězivšího hnutí ANO je toho důkazem... Na to, co takový odborník bude na ministerstvu, které je přímo zapleveleno "takyodborníky" ČSSD, ODS, KDÚ-ČSL, TOP 09 apod., dělat, o tom se raději nemluví..."

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/5131-komentare.html#571931

S tímto názorem souhlasím jen částečně. Vize – srozumitelná a kvalifikovaná – se může zrodit i mimo politické strany. V odborné sféře, třeba v rámci diskusí o užším a širším chápání změn souvisejících s Průmyslem 4.0. Spíš jde o to, jak může myšlenka vize proniknout (což je asi vhodný výraz) do nitra politických subjektů. To možné je, protože ve většině stran to po volbách vře a některá z frakcí může v boji o získání vnitrostranických pozic osvojení vize a její rozšíření mezi své stoupence použít. V určité míře se to bude určitě v některých stranách dít, zejména těch, které jsou ze své podstaty programové.

Podívejme se však na otázky, které jsem položil včera:

1. Kdo z ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN by měl v případných předčasných volbách šanci si polepšit a kdo by ztratil, případně zmizel v politickém nenávratnu?

Podle mého názoru by velkému riziku byly vystaveny ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN. Vnitřní zápolení, nedostatek finančních prostředků (v případě ČSSD kritický) by je patrně dostalo v opakovaných volbách, které by se konaly během příštího roku zcela mimo hru. Zejména by pak poslalo do politického nenávratna (a nejen tam, ale v některých případech i vystavilo značnému osobnímu riziku) větší část parlamentní reprezentace těchto stran.

KSČM by si mohla podstatně polepšit, pokud by současný tlak členské základny na změnu měl úspěch. Současnému vedení strany se však z pochopitelných důvodů (pozice ve Sněmovně) jít do opakovaných voleb nechce.

SPD má stále ještě značný potenciál růstu a síť, kterou má rozprostřenou po celé republice, jí dává v příštích volbách značnou výhodu.

Piráti se zatím chovají velmi racionálně a patrně by též posílili.

ODS by mohla posílit, pokud by v ní získali větší roli reformní síly a jejich pozice by se stala čitelnou i z vně, jenže právě proto (podobně jako v případě KSČM) současné vedení nemá příliš velký zájem na opakování voleb v dohledné době. Vývoj uvnitř ODS může však být i takový, že by v opakovaných volbách tato strana výrazně ztratila.

ANO by šlo do nejistoty, ale za určitých předpokladů by "spiknutím všech proti němu" mohlo způsobit stávající efekt. Tj. samotné ANO nebude mít zájem opakované volby iniciovat, ale ostatní strany se oprávněně obávají, že by v nich mohlo ANO ještě více posílit.

Z toho všeho mně vychází, že většina politických stran, zejména těch, které deklarují zájem na tom, aby nevládla menšinová vláda ANO bez důvěry, vyměkne, tj. začne se velmi rychle zabývat otázkou, jak zabránit předčasným volbám, tj. jak dospět k většinové vládě. Přitom Piráti a SPD si mohou s tváří pokerového hráče hrát na principiální a zásadové, vychutnat si oportunismus ostatních stran.

2. Kdo z politických subjektů, které je dobré míst stále před očima – ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN, – je schopen přijít s realistickou a srozumitelnou vizí perspektivně vyúsťující v řešení současných problémů a kdo ze zásadních důvodů nikoli?

Zde dám z časových důvodů jen velmi stručnou odpověď:

- ANO by ji velmi potřebovalo a posílilo by, ovšem vedení řeší patrně jiné problémy, nemá kapacity ani zájem o posílení své pozice tímto způsobem.

- V ODS a KSČM mohou otázku vize otevřít reformní síly a mohou (zejména v případě KSČM) být úspěšné.

- Piráti či SPD by vizí rovněž posílily svou pozici, ale ani v jedné z těchto stran zatím po takové vizi nebude vygenerována poptávka.

- V ČSSD bude potřeba vize patrně nějakou dobu překrývána jinými faktory, možná však, že si ji část opozice proti současnému vedení osvojí pro posílení své pozice.

- V případě ostatních stran nemyslím, že by se otázka vize významnějším způsobem otevřela.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5132-do-roka-opakovane-volby-nebo-nekdo-vymekne.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář