VIZE/007: Potřeba vize a politická realita/1

29. říjen 2017 | 07.00 |

Na seriál o Volbách 2017 navazují seriálem o VIZI. Proč právě toto téma? Čekají nás nejrůznější turbulence domácího i zahraničního původu. Nyní (právě v těch turbulencích) bude rozhodující, kdo předloží realistickou, srozumitelnou a pozitivní vizi, která vrátí do politiky i do společnosti étos, morálku a racionalitu.

Týden po volbách stojí za to položit si otázku, kde a jak se může potřeba srozumitelné a realistické vize projevit v politické oblasti. Tomu je věnován následující příspěvek.

Potřeba vize a politická realita

Potřeba vize se v politické oblasti může projevit:

1. Při přípravě programů politických stran. – Do voleb (nejen sněmovních) je ovšem patrně dost daleko.

2. Při jednání o sestavení vlády. – Vzhledem ke "stavu", ve kterém strany jsou, to (alespoň v počáteční fázi) nelze očekávat. Ke škodě některých stran, které se mnohdy odvolávají na "plnění svého programu", který ovšem ve volbách "propadl". (Čím více program některých stran selhal, tím více se na něj současná vedení poražených stran odvolávají, což je tragické i komické současně.)

3. Při přípravě programu vlády. – K tomu se ještě nedospělo a až se dospěje, bude důležité sledovat, zda některé ze stran se pokusí využít vizi k získání ideové převahy.

4. Ve vnitřním vývoji stran, zejména těch neúspěšných, těch, které utrpěly porážku a které se s touto porážkou budou nějakým způsobem vyrovnávat. – Týká se to zejména programových stran (ČSSD a KSČM), ve kterých se výrazně projevuje i nespokojenost členské základny se současným vedením. Zde je role vize aktuální. Problém je, že dění v této oblasti lze obtížně sledovat (do mediální oblasti se promítá jen dílčím způsobem).

Zatím lze v této oblasti sledovat v případě ČSSD i KSČM obdobný vývoj:

- Z jedné strany snaha současných vedení "zabetonovat se", přečkat první nápor nespokojenosti členské základny, stabilizovat pozici (s případným obětováním nepodstatných figur), oddalovat projednání volební porážky a pokračovat v politice dlouhodobého vyhnívání s vytěžením toho, co se ještě v osobní prospěch vytěžit dá.

- Z druhé strany rostoucí nespokojenost členské základny, která se ovšem zatím sjednocuje velmi pomalu a nedostatečně si uvědomuje potřebu mít zásadní ideovou převahu (včetně a zejména sdílené vize, která by kontrastovala se sterilitou volebních programů, které byly hlavní příčinou neúspěchu stran programového typu).

První příležitost ke vzniku politické poptávky pro srozumitelné, realistické vizi vycházející z identifikování příčin současných problémů a zaměřené na jejich řešení tak dává vnitřní vývoj v poražených politických stranách. Uvidíme, jak silné budou hlasy, které si uvědomí, že nejde jen a kritiku a nejde jen o požadavek větší radikalizace. Půjde o to, zda se podaří současnou nespokojenost převést do podoby střetu programové sterility s programovým étosem.

Za týden budeme vědět zase o něco víc.

Poznámka, resp. výzva:

Velmi uvítám upozornění na všechny články či komentáře, v nichž se autoři pokoušejí reagovat kvalifikovaným rozborem na příčiny volebního debaklu.

Toto (Dolejšovo) považuji spíše za příklad pokračující programové slepoty:

http://denikreferendum.cz/clanek/26369-kruta-lekce-pro-ceskou-levici

Hodně povídání kolem a nic k věci, jen strašení populisty apod. Přitom by stačilo: Oportunisticky jsme se snažili v našem programu obejít pojmenování příčin současných problémů, abychom "nenarazili", a teď nemáme dost představivosti, abychom prezentovali realistickou, srozumitelnou a přitažlivou vizi.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VIZE/007: Potřeba vize a politická realita/1 or 29. 10. 2017 - 21:35
RE(2x): VIZE/007: Potřeba vize a politická realita/1 radimvalencik 29. 10. 2017 - 21:45