R2016/272: Inflace antizemanovské hysterie

5. listopad 2016 | 07.00 |

První část: Inflace antizemanovské hysterie

Setkal jsem se v posledních dnech mezi svými přáteli s následujícím názorem: "Teď není čas uvažovat o nějakých perspektivách a reformách, teď je vyhrocená situace, teď hrozí pražský Majdan, teď je potřeba se bránit a ne odvádět pozornost od toho, co se děje a od nebezpečí, které nám hrozí."

Považuji tento názor za nesprávný. Hodně nesprávný a ve svých důsledcích za nebezpečný.

Ano. Situace se vyhrocuje. Největším nebezpečím je však "zapouzdřování" těch, kteří nechtějí znát pravda, ale chtějí být přesvědčeni, že mají pravdu. Masový jev. Třeba ti opavští studenti, kteří odmítli konfrontovat své názory se Zemanem. Z obavy o svou "ušlechtilou", či dokonce "ušlechtile fanatickou" víru v to, že Zeman je zdrojem všeho zla. Co kdyby je v přímé konfrontaci přiměl k přemýšlení. Hrůza! A tak "statečně uprchli do opavské kavárny, aby byl mainstreamovými médii tento "hrdinský čin" glorifikován.

Takové jednání je jedním z typických projevů skupinové konformity (stádního zblbnutí), které krásně popisuje Koukolík ve své "Vzpouře deprivantů".

Vynikající kniha. Tady se dá celá stáhnout:

http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/Vzpoura_deprivantu-Koukolik_Drtilova.pdf

(Kdo si přečte, podstatným způsobem zvýší svoji imunitu proti manipulaci všeho druhu a začne lépe chápat, proč se někteří lidé v jeho okolí začínají chovat divně.)

"Antizemanovské zpouzdření" (ze kterého se hloupne) má dva spouštěcí mechanismy nezávislé na Zemanovi (na Zemanových osobních nedostatcích a nedostatcích jeho okolí, které rozumný člověk nepopírá):

- První je použití dvojího metru jako nástroje současné globální moci. Ta degeneruje, rozpadá se (dostatečně ilustrativním příkladem je vrcholná etapa amerických voleb), ale tím se stává stále více nebezpečnou a stále více si prosazení dvojího metru vynucuje. Ten, kdo se k ní připadá (a s tím jsou spojeny různé očekávané prebendy, např. i v podobě kariérního uplatnění), přestává události posuzovat kriticky, zapouzdřuje se a k tomu vyhledává své souvěrce.

- Druhý je současný způsob mainstreamové mediální manipulace, který paralelně rozpoutává několik protizemanovských štvanic, zvýrazní ty, které mají ohlas, ve chvíli, kdy se začíná rýsovat, kde bylo a v jaké míře určité pochybení, téma opouští a překrývá jiným, aby u části méně zkušené veřejnosti zbyl jen neurčitý, ale pociťovaný dojem, že Zeman je zdrojem všeho zla. Slabší nátury jsou proti takové manipulaci poměrně málo odolné. A následně také hledají souvěrce, aby se v pociťovaném dojmu utvrzovali mezi sebou. Hlavně, aby si byli jisti svoji "pravdou", vírou ve "správnost" svého boje.

Jenže právě v této situaci nelze reagovat symetricky. Vnímat Zemana nekriticky, vidět v něm spásu a "zapouzdřovat" se do opačných názorů.

Je nutné se sjednocovat na vyvedení společnosti z krize. Z krize nikoli všeobecné, ale krize vyostřených postojů (žádná jiná, než ta, která k nám výše popsaným způsobem vnášena, totiž u nás není). A k tomu je nutný pozitivní program, program nejen obrany, ale i nápravy, program spojený s akční i dlouhodobou realistickou a realizovatelnou vizí. Bez toho nelze zlu současné doby čelit.

Proto je právě teď nejvyšší a současně nejvhodnější čas k prokomunikování komplexních reforem.

Proto také od zítřka s tímto úvodem uveřejňuji v rámci seriálu o reformách sérii článků z poslední doby, ve kterých jsem monitoroval vývoj posledních dnů (zejména v souvislosti s děním kolem 28. října a přípravou na 17. listopad). Snad tím některé čtenáře přiměju k tomu, aby začali posuzovat současné dění i v kontextu ostatních, článků o reformách, zejména těch, které říkají, jak začít, a ukazují, že začít se zásadními reformami je možné prakticky okamžitě.

První článek ze seriálu o tom, jak a jaké reformy realizovat jsem uveřejnil 30. června tohoto roku. viz:

http://radimvalencik.pise.cz/3586-r2016-150-na-uvod-predkonferencni-diskuse.html

Pak následoval každý den další příspěvek, většinu z nich zpracovali kolegové z našeho týmu. Určitým akčním vyvrcholením jsou pak články o tom, jak reformy odstartovat. viz:

R2016/254: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/1

http://radimvalencik.pise.cz/3918-r2016-254-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-1.html

R2016/255: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/2

http://radimvalencik.pise.cz/3919-r2016-255-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-2.html

R2016/256: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/3

http://radimvalencik.pise.cz/3921-r2016-256-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-3.html

R2016/257: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/4

http://radimvalencik.pise.cz/3922-r2016-257-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-4.html

R2016/258: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/5

http://radimvalencik.pise.cz/3927-r2016-258-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-5.html

R2016/259: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/6

http://radimvalencik.pise.cz/3930-r2016-259-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-6.html

R2016/260: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/7

http://radimvalencik.pise.cz/3935-r2016-260-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-7.html

R2016/261: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/8

http://radimvalencik.pise.cz/3939-r2016-261-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-8.html

R2016/262: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/9

http://radimvalencik.pise.cz/3934-r2016-262-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-9.html

R2016/263: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/10

http://radimvalencik.pise.cz/3943-r2016-263-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-10.html

Mj. – ve středu 9. listopadu začnu na čtyři pokračování uveřejňovat aktualizovanou verzi o tom, jak Listopad 1989 proběhl a na co by z hlediska současného dění chtěli zapomenout.

Toto je první článek, který jsem napsal již dříve a který dokumentuje dobu z hlediska výše řečeného:

Inflace antizemanovské hysterie

22. říjen 2016 | 19.53 |

Chcete si článek přečíst?

Vypněte prosím blokování reklamy (reklamu už neblokuji), děkujeme.

Jak vypnout blokování reklamy?

Video návod zde: https://www.youtube.com/watch?v=GJScSjPyMb4

Tak se mně zdá, že zažíváme standardní vlnu antizemanovské hysterie. Jako vždy, když se blíží výročí vzniku republiky a hned po něm Listopadu.

Nejdříve kauza pozdního příjezdu Zemana na Kováčův pohřeb. Média systematicky vytvářela dojem, že za to může Zeman, patrně protože, že se zpozdil, snad v důsledku opilosti. Desítky komentářů se silnou rétorikou, ale obsahově prázdných. K tomu jsem poznamenal před pár dny: "Sledoval jsem skoro všechna média - opravdu do této chvíle nevím, co bylo příčinou zpoždění Zemana na Kováčově pohřbu. Dokonce nevím (sleduji objektivně), zda to byla vina Zemana (1), shoda okolností (2), diskreditační akce - sviňská a připravená (3). Máme "svobodná média", část si platíme, vášně jsou vyvolány, ale víme to?! Já se snažím informace objektivně posuzovat a pořád nevím. Je to normální?!"

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3928-proc-se-zpozdil-zeman-vime-to.html

Později se kontury "hrozného zločinu", které se Zeman dopustil, začaly rozplizávat. Ostatně tak, jako v jiných případech, viz např.:

http://www.lidovky.cz/pozdni-prilet-na-kovacuv-pohreb-hrad-podcenil-casovy-plan-vyplyva-z-podrobnych-dat-ged-/zpravy-domov.aspx?c=A161022_155920_ln_domov_ele

A tak nakonec z celé kauzy zbylo toto:

"Podle ministra důvodem zpoždění je, že protokol prezidenta, který připravuje časový plán, zřejmě nezapočítal, že na Ruzyni je zcela jiný provoz. "Ve Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, ale na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje,” řekl Ťok."

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/418352-tok-se-zastal-leteckych-dispeceru-ve-sporu-s-hradem.html

Když bylo zřejmé, že kauza vyšumí, resp. že platí lidové "z pilin bič neupleteš", byl fakt toho, jakou hru pod cizí taktovkou rozehrála "naše" mainstreamová média okamžitě překryt další kauzou. Jako hlavní aktér v ní vystoupil kdo jiný než Daniel Herman. K tomu viz např.:

"Kauzu neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu zaznamenala i řada zahraničních médií - například agentura Reuters, izraelský list The Jerusalem Post, americký deník The New York Times, dánský server Denmark News.Net či asijská informační síť Channel NewsAsie.

Mimo jiné pod titulkem "Zeman kvůli dalajlamovi vyřadil z vyznamenávaných muže, který přežil holokaust" popisují celý příběh, citují ministra kultury Daniela Hermana a samotného Bradyho a informují o tom, že Zemanův mluvčí odmítl komentovat Bradyho jméno v souvislosti se seznamem osob, které má prezident 28. října vyznamenat.

Herman v pátek vznesl obvinění proti prezidentu Miloši Zemanu, který mu prý sdělil, že pokud nezruší schůzku s dalajlamou, jeho strýc Brady vyznamenání nedostane. Mělo k tomu dojít na slovenském velvyslanectví při společenském setkání a před svědky. Podle ministra prezidentovi velmi záleželo na tom, aby se s dalajlamou nesetkal.

Neudělení vyznamenání vyvolalo kritiku i z řad domácích politiků. Například poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že pokud se slova Hermana prokážou, měla by na to demokratická společnost reagovat. Zároveň vyzvala poslance, aby Bradyho ocenili na slavnostním zasedání Sněmovny.

Předseda STAN Petr Gazdík kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho svolal na 28. října shromáždění na Staroměstské náměstí. Přijde Herman, Marian Jurečka či Petr Pithart, řekl.

Že Brady oceněn nebude, potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že mezi návrhy, které mu Zeman zaslal ke spolupodepsání, jeho jméno nebylo. "Vzhledem k ústavní tradici nezbývá, než rozhodnutí prezidenta respektovat, je to pouze on, kdo návrhy na vyznamenané ke kontrasignaci předsedovi vlády předkládá," uvedl Sobotka s tím, že životní osud Bradyho je opravdu mimořádný.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou instalatérskou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu."

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/418341-kauzy-neudeleni-vyznamenani-bradymu-si-vsimaji-i-v-zahranici.html

Stejná skvadra, stejná rozplizlost informací, stejné vyvolávání tlaku ze zahraničí... Taková inflace antizemanovství, která přestává být účinná. Mj. docela by mě zajímalo, zda Herman přesně citoval Zemanova slova a stojí si za tím.

Jinak – doposud jsem se domníval, že kulturní politik, zvláště ve vyhrocené době, se na osobní rozhovor nedovolává. To je jaksi pod úroveň. Ale co chtít po těch, kteří se propadli do světa založeného na posuzování věcí dvojím metrem a z toho vyplývající duševní zapouzdřenosti.

Je to jejich osud, naše většinová společnost má schopnost uvažovat z nadhledu. Nemá jednoduchou roli. Někdy musí volit dilema mezi Zemanovým křupanstvím a slizounstvím globálních slouhů, kteří se pod taktovkou zvenku dokážou dobře organizovat k nátlakovým akcím. Ale dnes už jsou tyto akce v důsledku jejich inflace jen užitečnou vakcinací.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3937-inflace-antizemanovske-hysterie.html


 (Pokračování dalším dílem této série)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář