R2016/150: Na úvod předkonferenční diskuse

30. červen 2016 | 07.00 |

Včera a předevčírem jsem dal stručnou charakteristiku toho, s čím patrně půjdou jednotlivé strany do krajských voleb a jaký jim to přinese efekt. Vyšlo mě z toho, že žádná strana nebude mít program, který by obsahoval reflexi toho, o co dnes jde, tj. program který:

1. Vychází z pochopení specifik doby, tj. toho, proč se v současné době problémy kumulují a jaké mají příčiny.

2. Definuje, o jakou změnu v charakteru ekonomického rozvoje a návazně i společenského jde.

3. Obsahuje srozumitelné představení toho, jaké reformy bude nutné udělat a jak jsou tyto reformy provázány.

4. Vymezuje, čím začít (jaké první kroky je nutné udělat) a jak pokračovat (čím navázat).

5. Pojmenovává ty složky veřejnosti, s jejichž aktivní účastí se v procesu nezbytných změn počítá (tj. které nejsou jen "elektorátem", ale které budou hrát i určitou roli jako zainteresované osoby a zainteresované skupiny podílející se na řešení současných problémů).

Zítra začínám uveřejňovat v rámci seriálu o reformách sérii článků, jsou přípravou na 19. ročník konference Lidský kapitál a investice do vzdělání. Připomínám, že se jedná o třetí ze čtyř navazujících konferencí (první dvě již proběhly na podzim roku 2014 a 2015, z obou vzešel sborník a na základě obou byly zpracovány odborné monografie), letošní proběhne na podzim (24. a 25. listopadu), čtvrtá bude načasována tak, aby co nejvíce ovlivnila přípravu volebních programů jednotlivých stran. K tomu viz informace o konferenci i odkazy na plný text doposud zpracovaných monografií:

http://www.vsfs.cz/lidskykapital/?id=2043-hlavni-stranka

http://www.vsfs.cz/lidskykapital/?id=2479-monografie

Tady jsou podle mého názoru největší rezervy, ale i možnost něco z pozice teorie ovlivnit. Vývoj událostí tomu bude nahrávat. Doba otevře prostor k "prokomunikování" těch reforem, které je nezbytné učinit (zejména v systém sociálního investování a sociálního pojištění).

Přibližně měsíc před krajskými volbami provedeme podrobnou analýzu programů jednotlivých stran, ukážeme jejich nedostatky, předem budeme avizovat i to, proč v důsledku toho jednotlivé strany dosáhnout horší výsledek, než jaký očekávaly či jaký si přály. Mnohem podrobněji, než jsem to napsal ve včerejším a předvčerejším dílu seriálu (příslušné programy už budou k dispozici, takže bude o co se opřít). Návazně pak jednotlivé strany oslovíme. Uvidíme, jaký to bude mít efekt. (Ze své strany k tomu využiji i osobní kontakty, které mám na ty, kteří se v rámci jednotlivých subjektů na programové tvorbě podílejí.)

Jsem hluboce přesvědčen o tom, že "volič", tj. ten, kdo se věnuje své profesní kariéře, rodinnému životu, zálibám, kdo komunikuje se známými, sleduje, co se děje, chce se určitým způsobem podílet na řešení současných problémů (které narůstají a znepokojují ho) se nespokojí jen s "umělou náhražkou" skutečného volebního programu, s vějičkou slibů, které nikdo nemyslí vážně, s pranýřování zla bez znalosti toho, odkud zlo pochází a jak mu čelit, apod. - Normální člověk chce víc. Bude po politických stranách, aby mu dokázaly, že vědí, o co ve společnosti jde, jak problémy řešit a jak využít i jeho aktivitu.

Každý, kdo se do předkonferenční diskuse zapojí, může přispět k většímu efektu našeho snažení. K tomu, aby se alespoň o kousek posunula politická kultura v naší zemi.

(Pokračování prvním dílem přípravné diskuse k 19. ročníku mezinárodní vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář