Jaké reformy a proč (116): Jak to bude

1. červen 2014 | 08.00 |

V článku "Potřebujeme Evropu integrovanou a stabilní" napsaném 26.5.2014 zveřejnil L. Zaorálek svou vizi řešení problémů na Ukrajině, kterou lze přibližně vyjádřit takto (viz červený text):

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/1350-jake-reformy-a-proc-115-zaoralek-a-spol.html

K tomu jsem dodal modrou část textu. Myslím ji zcela vážně. Vývoj v příštích týdnech a měsících bude postupně obnažovat absurditu pozice, do které se dostala současná eurounijní reprezentace. A v těchto podmínkách bude šance pro hlubokou eurounijní sebereflexi současného dění, pochopení současné doby, toho, co se stalo, a hledání východisek (ta podle mého názoru mají podobu komplexu reforem, kterým je věnován tento seriál). Je to jedna z mála příležitostí, které ještě EU má. Pochopení toho, v čem a proč selhalo současné eurounijní vedení včetně její české odnože, nabízí Evropské unii (i nám zde doma v Česku) příležitost k tomu, aby EU disponovala jednou z mála konkurenčních výhod v globálních přeměnách, do kterých vstupuje v historicky velmi oslabené pozici.

Uplynulo pouhých pět dní od zveřejnění Zaorálkova článku a pouhé dva dny od mé reakce na něj, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1347-anatomie-zaoralkovy-psychiky-a-ukrajina.

html

A již jsme svědky toho, jak se absurdita eurounijní pozice obnažuje. K tomu nejdříve článek z Novinky.cz "Zaorálek: Za dění na Ukrajině může Putin a Západ je proti němu bezmocný":

Západ nemá dost sil na to, aby na Ukrajině zastavil zásahy podporované Ruskem. Agentuře Reuters to v pátek na závěr dvoudenní návštěvy v Británii řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Nemám žádné pochybnosti o tom, že Rusko je odpovědné za situaci v Doněcku a Slavjansku," citoval Reuters Zaorálka. "Nemáme žádnou šanci, abychom tuto situaci řešili silou. Neexistuje možnost ji vyřešit v krátkodobém horizontu," dodal ministr. Zaorálek zároveň vyjádřil pochybnosti o tom, že by ruský prezident Vladimir Putin v brzké době, tedy v řádu několika měsíců, změnil svůj dosavadní postup. USA a Evropská unie pohrozily Rusku tvrdšími opatřeními, která by ruské ekonomice mohla uškodit. Zatím se omezily mimo jiné na zmrazení kont několika desítek ruských činitelů a malých firem. "Putinovo chování je dvojznačné a pravděpodobně bude i nadále. Na jedné straně se snaží ukázat, že je připraven jednat a učinit nějaké ústupky, a na druhé straně vidíme, že Rusové vysílají uniformované vojáky do Doněcka a Donbasu," podotkl Zaorálek. Posunu v politice Ruska lze podle něj docílit spíše tím, že mu ukážeme, že Evropa je hospodářským partnerem, kterého Moskva potřebuje pro modernizaci své ekonomiky. "Nevidím pro Rusko jinou možnost než spolupracovat s Evropou, když mluvíme o modernizaci," řekl Zaorálek. "Pro nás tato situace možná představuje potíže, ale pro Rusko by tato izolace mohla být zásadní problém," pokračoval. "V tomto směru nevidím žádný budoucí rozvoj ruského průmyslu. To je důvod, proč nemohu pochopit toto Putinovo rozhodnutí. Z hlediska budoucího vývoje je to katastrofa," uzavřel Zaorálek.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/337892-zaoralek-za-deni-na-ukrajine-muze-putin-a-zapad-je-proti-nemu-bezmocny.html

Připomenu - v článku z 26.5. L. Zaorálek píše:   "Připadá mi, že jsme si neuvědomili velikost problému, před kterým stojíme, a Rusko do toho vpadlo. "

Tj. my (rozuměj současné euronijní vedení) vedení na Ukrajině něco zkoušelo. Bylo to hloupé, naivní a nepřipravené. Do toho "Rusko vpadlo" (bylo vyprovokováno, dotlačeno).

Nyní L. Zaorálek říká:   "Nemám žádné pochybnosti o tom, že Rusko je odpovědné za situaci v Doněcku a Slavjansku ".

Jinými slovy - čím větší hlouposti my (rozuměj současné eurounijní vedení) budeme dělat (k tomu dodávám, že takou hloupostí je podpora propojení velkozlodějů a genocidního nacionalismu), čím větší masakry a tedy i utrpení lidí bude tato podpora přinášet, čím větší ekonomické ztráty pro Evropskou unii to bude mít, tím více budeme křičet, že za všechno může Rusko.

Tak se dobře dívejme, jak dlouho bude tento postoj udržitelný a k čemu přivede.

Připomenu a bude nadále připomínat tři materiály z dřívější doby, které jsem napal a které odpovídají na otázku, co se bude dít dál a jak se ze současné situace dostat:

1. Tento je z 24.9.2013. Je o krizi současného ideového paradigmatu, na kterém je založen současný typ moci a o tom, jak lze vyvést společnost ze současné situace formou komplexu reforem, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

2. Tento je z 26.3.2014, obsahuje však články napsané již od 24.1.2014. V návaznosti na popis krize v předcházejícím článku ukazuje, co a proč se na Ukrajině odehrálo, současně i to, jak bude vývoj probíhat dál (každý si může prognózu porovnat se současnou realitou), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1179-ukrajina-jak-to-zacalo-a-kam-to-doslo.html

3. Tento je z 22.5.2014. Konkretizuje představu o podmínkách, v nichž se bude měnit základní globálně sdílené ideové paradigma, v rámci kterého se bude odehrávat další vývoj. Tyto změny nyní sledujeme a jsou důležité, protože vytvářejí kontext, v němž může dojít k odstartování (a ještě před tím přípravě a prokomunikování) komplexu reforem, které umožní překonat kritickou etapu vývoje naší globální civilizace, viz

http://radimvalencik.pise.cz/1336-ukrajina-odstartovala-zasadni-globalni-promeny.html

Kdo se chce naučit číst realitu, má k tomu nyní ojedinělou příležitost.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře