(71.187) Hra: Co přinesl 4.12.13 – Superaféra 175

8. prosinec 2013 | 08.00 |

Ve středu 4.12.2013 se událo to, co neočekávali ani přímí aktéři, ani kvalifikovaní komentátoři: Nebyl zvolen poslední místopředseda Poslanecké sněmovny, kterým se podle předpokladů a dohod měl stát kandidát TOP 09. P. Gazdík. Svědčí to mj. o tom, že tento zákonodárný sbor je polarizován mnohem více, že se zdálo. Otázkou je, co je základem této polarizace. Tomu se budu věnovat hned poté, co uveřejním příslušnou zprávu dle Novinky.cz:

Poslanci ve středu ani napodruhé nezvolili čtvrtého místopředsedu Sněmovny. Rozhodovali se mezi Tomiem Okamurou (Úsvit) a Petrem Gazdíkem (TOP 09 a Starostové). Ani v jednom ze dvou kol druhé volby ale žádný z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. V prvním kole volby získal Okamura 69 hlasů, Gazdík 74. V druhém kole pak Okamura získal 75 hlasů a Gazdík 87. Druhá volba čtvrtého místopředsedy proto skončila a o posledním členu vedení Sněmovny se bude rozhodovat na příští schůzi. "Pro dnešek je volba místopředsedů ukončena. Bude se začínat nanovo, proběhne třetí volba," konstatoval předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Podle vyjádření Miroslava Kalouska pro ČTK bude Gazdík kandidovat i v příští volbě místopředsedy. První kolo proběhlo dopoledne a po ohlášení výsledků se o slovo přihlásili předsedové poslaneckých klubů stran, za které kandidují adepti na posledního místopředsedu, tedy Miroslava Kalouska (TOP 09) a Radima Fialy (Úsvit). Kalousek požádal frakce ve Sněmovně s výjimkou Úsvitu, aby podpořily jejich kandidáta Petra Gazdíka. Poukázal na to, že TOP 09 je čtvrtým nejpočetnějším subjektem ve Sněmovně, a zasloužila by si tak zastoupení v jejím vedení, navíc to podle něj vyplývá z poměrného principu při obsazování postů ve Sněmovně. Obrátil se také na předsedy klubů, s nimiž prý v minulých dnech projednával podporu kandidáta TOP 09. "Když už nepřislíbili (podporu Gazdíkovi), tak alespoň akceptovali jakýsi pomyslný nárok, aby na místo posledního místopředsedy byl zvolen náš kandidát,” řekl. Šéf poslanců Úsvitu Radim Fiala odmítl Kalouskova slova o poměrném principu, bývalá Sněmovna jej prý také nerespektovala, když KSČM nezískala křeslo ve vedení dolní komory. Gazdík řekl, že se nebude podpory doprošovat. ”Problém je v tom, že poslanci ANO volí Tomia, a lžou," řekl Právu po třetím kole volby místopředsedy Petr Gazdík. "Já se nikoho doprošovat nebudu," dodal. Podobně mluví i poslankyně TOP 09 Markéta Adamová. " ANO si hraje svoje hry, nikdo nedodržuje dohody.  Není to zrovna dobrý signál pro voliče, kteří dali hlas ANO v domnění, že budou politiku dělat lépe," řekla Právu Adamová. Předseda Karel Schwarzenberg označil volbu místopředsedy za " naprostý úpadek politické kultury." Minulou středu byli v prvním kole zvoleni tři ze čtyř místopředsedů: Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Jaroslava Jermanová (ANO) a Vojtěch Filip (KSČM). Do dalšího klání o poslední místopředsednické křeslo postoupili Miroslav Kalousek (TOP 09) a Tomio Okamura (Úsvit). Ve druhém kole ale nebyl zvolen ani jeden z nich, Kalousek pak odmítl další kandidaturu. Okamura už se na středeční ranní tiskové konferenci nechal slyšet, že podporu Gazdíkovi bude chápat jako podporu Miroslavu Kalouskovi, proti kterému se řada politiků vymezuje. "Není dobré podporovat Kalouskovu TOP 09 a tím legitimizovat politiku Miroslava Kalouska," prohlásil Okamura.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/321087-ctvrteho-mistopredsedu-snemovny-poslanci-opet-nezvolili.html

V podobě hypotéz (které se pokusím ověřit na základě toho, co přinese další vývoj) bych zformuloval to, co je zdrojem polarizace, následovně:

1. Hlavní příčinou polarizace je to, na co upozorňuji již dlouhou dobu, totiž to, že základní globálně sdílené ideové paradigma se již vyčerpalo a je v krizi. K tomu připomínám:

Koncept, ze kterého vychází analýza a komentování událostí, se opírá o vymezení toho, co jsou struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, jak tyto struktury vznikly a vyvinuly se v globálně provázaný systém, jak si podřídily zpravodajské služby (formou privatizace jejich enkláv), jak penetrovaly institucionální systémy jednotlivých zemí a jaké mají lokální modifikace. Pro fungování těchto struktur jsou mimořádně významná jádra vyjednávání vlivu, přičemž k vyjednávání vlivu dochází v rámci určitého globálně sdíleného základního ideového paradigmatu. To je založeno na následujícím:

- Prosazování silových řešení doslova  "za každou cenu ".

- Pěstování obrazu nepřítele a výroba reálného nepřítele (právě uplatňováním silových řešení).

- Používání dvojího metru k demonstrování moci a možnosti využívat in-side informace při ovlivňování chování osob.

- Kontrola chování osob v oblasti politické reprezentace vlastní země i ostatních zemí (jejich monitorování, výroba kompromitujících materiálů, vydírání, protěžování i "měkké" řízení formou poskytování in-side informací, přičemž to poslední je bezprostředně spojeno s prosazením silového řešení za každou cenu).

Právě takovéto základní ideové paradigma totiž umožňuje efektivně zastírat a překrývat činnost struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad působících v globálním i lokálním měřítku, viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/295-70-4-thbu-o-co-se-oprit.html

http://radimvalencik.pise.cz/311-70-4-3-hra-odkud-kam-jdu-a-kam-se-snazim-dojit.html

http://radimvalencik.pise.cz/318-71-1-hra-co-prinesl-1-6-2013.html

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

2. Nositelem tohoto paradigmatu je mj. i KDU-ČSL, která s ním spojuje víru v možnost pokračování restauračního procesu. Je to jeden z důvodů, proč se v tom, co nazývám "přirozenou vládní koalicí", necítí "doma".

3. V současné lokální modifikaci hraje roli mj. následující:

- Růst nedůvěry v možnost pokračování setrvačného vývoje (nárůst očekávání, že se "něco stane").

- Neschopnost současné politické reprezentace vidět realistické pozitivní řešení, tj. to, proč se v současné době nahromadily problémy a jak je řešit.

4. To vede k polarizaci na dva tábory, které se odlišují (jednotlivými aktéry ne vždy plně uvědomovanou, někdy jen tušenou) sdílenou vizí:

- Jednak vizí spojenou s vírou v rozhodující roli pozičního investování, tj. je potřeba mít silnou majetkovou pozici, aby bylo možné se individuálně uchránit před dopady spojenými s nárůstem problémů a vyhrocování společenské situace, oddělit se od těch, kteří nemají dostatečné příjmy.

- Jednak vizí spojenou s vírou v možnost silového centralistického vládnutí vycházejícího z představy možnosti regulace spotřeby.

(Takovouto perverzní podobu nabývá současné štěpení na tzv. "pravici" a tzv. "levici"; dělení na pravici se nestalo minulostí, ale bude se v této nefunkční a nebezpečné podobě nadále vyostřovat.)

5. Část špiček současné politické reprezentace je efektivně usměrňována poskytováním in-side informací o tom, jaké řešení toho či onoho problému bude podpořeno, zvykla si důvěřovat těmto informacím a chová se podle toho.

Poznámka: Předpokládám, že popisnou část seriálu mapujícího současný vývoj s využitím teorie her ukončím v den schválení programového prohlášení vlády, která vzejde z předčasných voleb. (Už se na to těším.) Pak se budu věnovat prezentaci pozitivního řešení, tj. tomu, jaké skutečné reformy je nutné realizovat, pokud máme projít současným složitým obdobím a otevřít prostor pro ekonomický růst i řešení sociálních problémů v rámci ekonomiky založené na produktivní spotřebě. A to v přímé návaznosti na připravovaný seriál čtyř konferencí, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/666-lidsky-kapital-se-vydaril-a-co-dal.html

http://radimvalencik.pise.cz/781-co-nas-asi-ceka-a-co-lze-ovlivnit.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře