(71.180) Hra: Co přinesl 27.11.13 – Superaféra 168

1. prosinec 2013 | 06.52 |

Středa 27.11.2013 přinesla dvě významné události, které z určitého zorného úhlu vypovídají o tomtéž. Totiž o tom, že "přirozená vládní koalice" (ČSSD, ANO, KDU-ČSL) nemá zdaleka takovou oporu ani v Poslanecké sněmovně ani ve veřejnosti, jak by se mohlo zdát. Její sestavení může být pro každého z jejích potenciálních účastníků velkým rizikem. Ukazuje se, že přechod k "radikální vládní alternativě" (ČSSD, ANO s podporou KSČM a Úsvitu - s velkou převahou ústavní většiny) není zdaleka tak nereálný, jak se ještě nedávno zdálo.

Především řadou překvapení skončily volby místopředsedů Poslanecké sněmovny, viz zpráva dle Novinky.cz:

Místopředsedy Sněmovny byli v prvním kole zvoleni Jaroslava Jermanová (ANO), Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL a komunista Vojtěch Filip. Do dalšího klání o poslední místopředsednické křeslo postoupili Miroslav Kalousek (TOP 09) a Tomio Okamura (Úsvit). Ve druhém kole nebyl zvolen ani jeden z nich. Kalousek následně v České televizi oznámil, že znovu kandidovat nebude. Jermanová a Filip získali shodně 151 hlasů, Bělobrádek 133, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). "Samozřejmě, že mám velkou radost a přijímám to s velkou pokorou. Je to velká výzva, ale myslím, že to půjde dobře," řekla po volbě Jermanová. "Vážím si důvěry a evidentně byly dodrženy dohody, takže jsem tomu rád," podotkl Bělobrádek. Ze hry naopak vypadla nominantka ODS a bývalá předsedkyně komory Miroslava Němcová, která získala 53 hlasů. V čele Sněmovny ji vystřídá sociální demokrat Jan Hamáček, na jehož podpoře se dohodly strany rodící se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Okamura v prvním kole dostal 76 hlasů, Kalousek 62. Kalousek zhodnotil svůj výsledek z prvního kola tak, že odpovídá složení komory a obavám některých politických soupeřů z jeho přednostního slova v diskusi. "Já to nechápu jako soutěž mezi mnou a Tomiem Okamurou, spíš to chápu jako úroveň úsudku našich kolegů v Poslanecké sněmovně," komentoval Kalousek. Ani on ani Okarura ale ve druhém kole nebyli zvoleni, žádný z nich nedostal nadpoloviční počet hlasů. Pro Kalouska hlasovalo 73 poslanců, pro Okamuru 75. Další volba bude následovat na další schůzi. Osmapadesátiletý Filip byl místopředsedou dolní komory už v letech 2002-2010. Poslancem je od roku 1996. To Jermanová a Bělobrádek jsou poslanci poprvé. Třiačtyřicetiletá Jermanová byla dříve starostkou Krhanic na Benešovsku, do Sněmovny neúspěšně kandidovala za ODS v roce 2010.

Nyní je předsedkyní středočeské organizace ANO. Šestatřicetiletý Bělobrádek je předsedou KDU-ČSL, stranu dokázal ve volbách vrátit do Sněmovny. Poslanci na ustavující schůzi rovněž rozhodli, že počet sněmovních výborů se měnit nebude. Neprošel tak návrh hnutí ANO na sloučení výboru pro obranu a bezpečnostního výboru.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320499-kalouska-ani-okamuru-poslanci-mistopredsedou-snemovny-nezvolili.html

Lidovci dostali dost velkou ťafku za svou politiku, viz článek, který jsem napsal a uveřejnil 27.11.2013 ještě před volbami orgánů Poslanecké sněmovny (cituji z něj nejdůležitější pasáž):

"Buďme tou malou hvězdičkou, kol níž se velké točí" – tato slova velkého básníka si patrně vzala jako návod pro své chování KDU-ČSL. Současně s tím se postavila do čela politizování problémů. Čistému vše čisté. Platí ovšem i biblické úsloví o třísce a břevnu v oku. KDU-ČSL patrně zapomněla na svoji národněfrontovskou minulost (která je v ní dodnes přítomna i personálně) i na inkviziční minulost církve, k níž se hlásí. Především však nechce vidět současnost – upřímnou a nadějnou snahu o obrodu katolické církve, jejíž nejvyšší představitel se snaží kromě jiného očistit se od přímých ekonomických vazeb na mafii a podobné spolky.

Celé viz: http://radimvalencik.pise.cz/805-na-co-lidovci-zapominaji.html

151 hlasů pro kandidáta KSČM a jen 133 hlasů pro kandidáta KDU-ČSL ukazuje, že "radikální vládní alternativa" má v Poslanecké sněmovně navrch nad "přirozenou vládní koalicí".

Mj. V. Filip musel dostat i hlasy TOP 09. Pokud by jej totiž volili všichni poslanci ČSSD, ANO, KSČM a Úsvitu (což není pravděpodobné), bylo by to jen 147 hlasů. Někteří poslanci TOP 09 se svou volbou snažili podpořit dodržení principu poměrného zastoupení a lze předpokládat, že po rošádě kandidáta TOP 09 (M. Kalouska za P. Gazdíka) bude kandidát TOP 09 zvolen velkou většinou hlasů.

To, co signalizují výsledky voleb místopředsedů Poslanecké sněmovny potvrzuje to, jak jsem hodnotil výsledky mimořádných voleb hned po jejich skončení, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/719-co-prinesly-mimoradne-volby.html

Ještě zajímavější je, co ukazuje nejnovější vývoj povolebních preferencí. Pokračuje trend z předcházejícího prvního povolebního výzkumu, tentokrát již zjevně nad hranicí statistické chyby:

Podle listopadového volebního modelu CVVM má nejsilnější podporu hnutí ANO (24,5 procenta) před ČSSD (24 procent), komunisty (18 procent), TOP 09 (devět procent), lidovci (sedm procent) a Úsvitem (šest procent). ODS by získala pouhá čtyři procenta. Za občanskými demokraty by s tříprocentní podporou následovali zelení. Piráti by dostali 2,5 procenta hlasů a Svobodní jedno procento. K volbám by podle průzkumu přišlo 63 procent oprávněných voličů.Volební preference, které zahrnují i nerozhodnuté voliče a ty, kteří by k volbám nešli, ukazují, že ANO a sociální demokraté by měli shodnou podporu 17 procent. Komunisty by podpořilo 12 procent lidí, TOP 09 6,5 procenta, lidovce 4,5 procenta stejně jako Úsvit. Podpora ODS by byla tříprocentní. Zelení a Piráti by oslovili shodně dvě procenta občanů.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320504-volby-by-vyhralo-babisovo-ano-ods-mimo-hru.html

ODS, jak se zdá, je již zcela mimo hru. Potvrzuje to nejen debakl M. Němcové ve volbách místopředsedy Poslanecké sněmovny a nejnovější model volebních preferencí, ale i jeden - spíše žertovný či tragikomický - detail, viz následující zpráva dle Novinky.cz:

Marek Benda (ODS) je novým předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru. Zvolili ho ve středu dopoledne členové tohoto výboru, jenž byl ustaven krátce předtím. Pro Bendu hlasovalo 14 z 15 členů výboru, přičemž jeden hlas byl neplatný. Bendovo zvolení po dopolední přestávce schválila Sněmovna hlasy 184 poslanců. Poslanci odsouhlasili také další usnesení výboru, tedy že volba poslanců je platná. 196 jich hlasovalo pro. Samotný imunitní a mandátový výbor byl ustaven ve středu dopoledne na pokračující ustavující schůzi dolní komory. Předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) informoval o seznamu nominovaných 15 členů výboru. Návrh pak odsouhlasilo 194 poslanců z přítomných 196.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320445-predsedou-mandatoveho-a-imunitniho-vyboru-snemovny-byl-zvolen-benda.html

Nominování M. Bendy Občanskou demokratickou stranou byl (z hlediska toho, jaký to bude mít dopad na vývoj volebních preferencí) sebevražedný krok. A lze si proto představit, s jakou obrovskou chutí pro něj poslanci všech stran hlasovali. Nic lepšího totiž ODS pro ukončení svého politického účinkování na politické scéně nemohla udělat.

Vzniká otázka, proč to ODS udělala. Vysvětlení jsem dal již před několika měsíci. Jakákoli pospolitost lidí, která se ocitne v zajetí skupinové konformity a zcela se z ní vytratí reformní potenciál, který by ji z této situace vyvedl, končí tak, jak nám to nyní předvádí a bude předvádět ODS. Vzhledem k tomu, že se jedná o učebnicový a současně i velmi poučný případ, připomínám odkazy na teorii a na to, jak se skupinová konformita v ODS vyvíjela.

Co říká teorie:

http://radimvalencik.pise.cz/120-thbu-skupinova-konformita-20-1.html

http://radimvalencik.pise.cz/121-thbu-skupinova-konformita-20-2.html

http://radimvalencik.pise.cz/122-thbu-skupinova-konformita-20-3.html

Jak se vyvíjela praxe:

22.6.2013: http://radimvalencik.pise.cz/375-najde-ods-sve-reformatory.html

17.7.2013: http://radimvalencik.pise.cz/445-necas-hormony-horko-nebo-skupinova-konformita.html

22.7.2013 http://radimvalencik.pise.cz/459-necas-nic-nepochopil-ods-taky-ne.html

12.8.2013 http://radimvalencik.pise.cz/518-nemcova-ucebnicovy-priklad-skupinove-konformity.html

...a potom už nebylo a není ODS pomoci.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.180) Hra: Co přinesl 27.11.13 – Superaféra 168 ondrey 01. 12. 2013 - 15:00