(71.101) Hra: Co přinesl 9.9.13 – Superaféra 89

13. září 2013 | 04.51 |

Nejdříve se podívejte na Hyde Park s M. Kubalem 9.9.2013. Kdo má trochu rozumu v hlavě, pochopí velmi dobře to, o co jde v Sýrii a kolem Sýrie. Myslím, že nebudu přehánět, pokud řeknu, že záznam (video) tohoto dílu pořadu může být legendární:

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/9.9.2013/

Návazně pak je významné i velmi přesné vyjádření H. Kmoníčka v pořadu Interwiev Daniely Drtinové téhož dne:

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-daniely-drtinove/213411058040909/video/

V této souvislosti připomenu, že uplynulo 100+1 den od zahájení této série (označení číslovkou 71) seriálu "Teorie her jako bojové umění". Tady je několik tvrzení uveřejněných na přelomu květně a června. Myslím, že současný vývoj plně potvrzuje hypotézu o existenci základního globálně sdíleného ideového paradigmatu, v rámci kterého se vyjednává vliv uplatňovaný strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, krizi tohoto paradigmatu a alternativách změny jak lokálním, tak (v souvislosti s výše uvedeným) globálním měřítku:

Tři základní tvrzení:

0001pt; line-height: normal;" class="MsoNormal">1. V současném dění u nás i ve světě hrají rozhodující roli struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, které podstatným způsobem ovládly i národní a nadnárodní institucionální systémy.

2. Mezi těmito strukturami se na všech úrovních spontánně vytvářejí jádra vyjednávání vlivu uplatňovaného prostřednictvím těchto struktur, v rámci nichž je vyjednáváno i rozdělení výplat, řešení problémů spojených s případnou indiskrecí apod.

3. Vyjednávání vlivu a rozdělení výplat uvnitř těchto jader probíhá na bázi základního ideového paradigmatu, které je sdíleno horizontálně i vertikálně v rámci celého systému struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/289-70-1-thbu-o-co-se-oprit.html

Jakýkoli krůček v upřesnění popisu toho, co nazývám jádrem vyjednávání vlivu, má obrovský význam. Podle výše nastíněné teorie totiž platí, že pokud lze něco ovlivnit (a to z jakékoli společenské pozice), přitom pochopitelně tak, aby se něco změnilo k lepšímu, tak je to jedině prostřednictvím pozitivního ovlivnění změn, kterými bude základní ideové paradigma procházet, protože stávající je již neudržitelné. Současně však platí i to, že pokud možnost pozitivního ovlivnění nebude využita, hrozí transformace současného základního ideového paradigmatu do podoby katastrofických vizí rozpadu institucionálního systému společnosti se všemi důsledky i pro reálný společenský vývoj. Další vývoj záleží především na tom, do jaké míry či jak přesně a plně poznáme, o co jde, a jak se toto poznání rozšíří. Žijeme v době, kdy "jdeme do bouřky" a kdy "se láme chleba".

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/295-70-4-thbu-o-co-se-oprit.html

Navazuji na včerejší díl, resp. na sérii (70.1-4) příspěvkem, který je trochu více osobní. Pokusím se v něm vyjádřit, odkud a zejména kam chci v rozpracování teorie her jako bojového umění dojít. Jsem stále více přesvědčen, že začalo období, kdy se "láme chleba", tedy přesněji láme se to, co nazývám stávající základní ideové paradigma, jehož hlavní funkcí je kamuflování činnosti struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. To stávající, které jsem popsal v sérii, na kterou odkazuji, je již neudržitelné. Vystřídání stávajícího základního ideového paradigmatu může mít různá vyústění i sám proces jeho změny může mít různou podobu. Velmi významné je však to, že pokud víme, o co jde, můžeme do procesu změny a ovlivnění jejího výsledku efektivně vstoupit. To je taky hlavní důvod, proč seriál píšu. Ovšem nejen to. Je to (asi bohužel) jediná příležitost, jak lze něco pozitivně ovlivnit. Řešení krize stávajícího ideového paradigmatu a ovlivnění vývoje ve směru pozitivního řešení je právě to hřiště, na kterém se hraje ta hra, která je nejvýznamnější a kterou lze ovlivnit.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/309-70-4-1-hra-odkud-kam-jdu-a-kam-se-snazim-dojit.html

Krize stávajícího základního ideového paradigmatu má více příčin. Jednou z nich je však i to, že struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad natolik zdevastovaly institucionální systém společnosti a podlomily alokační efektivnost, že silové prosazování předjednaných řešení bude stále složitější a postupně i nemožné. V těchto podmínkách dochází k tomu, že řízení formou vybraných osob formou poskytování in-side informací přestává být účinné. Prostě proto, že to nemusí vždy dopadnout tak, jak se předjednalo. Paradigma založené na vizi fatálního rozpadu institucionálního systému a následně i infrastruktury umožňuje rovněž plnit dříve uvedené funkce (kamuflování, limitující, sjednocující, manipulující).

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/311-70-4-3-hra-odkud-kam-jdu-a-kam-se-snazim-dojit.html

Podívejme se prizmatem výše řečeného na ta, jak se 9.9.2013 rozběhly události. Kolem poledne byla v našich mediích uveřejněna tato povzbuzující zpráva:

Kerry odmítl tvrzení syrské vlády, že u Damašku 21. srpna útočili chemickými látkami povstalci. Podle amerického ministra k tomu nemají dostatečné prostředky. "Každopádně, Asadův řežim je Asadův režim, a tento režim vydává příkazy. Přistihli jsme vysoké představitele režimu, jak vydávají instrukce k přípravě (útoku),” prohlásil Kerry. Současně dal Asadovi ultimátum: když do týdne odevzdá "do posledního kusu" chemické zbraně, USA na Sýrii nezaútočí.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/312810-usa-nezautoci-kdyz-asad-odevzda-chemicke-zbrane-do-posledniho-kusu.html

O dvě hodiny už to bylo trochu jinak:

Americké ministerstvo zahraničí mírní výroky šéfa diplomacie. John Kerry v Londýně dopoledne naznačil, že pokud Bašár Asad odevzdá všechny chemické zbraně, může se vyhnout vojenskému útoku. Podle mluvčí americké diplomacie to ale nebylo myšleno doslovně. Ministr tím údajně chtěl říct, že prezidentu Asadovi se nedá věřit. Zbraně hromadného ničení prý mohl odevzdat už dřív.

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/241281-bily-dum-mirni-kerryho-retoriku/

J. Kerry říká, že se někomu nedá věřit. Přitom byl před několika málo dny přistižen při tom, že vědomě lhal. Je otázkou, zda nyní lhal J. Kerry (tím, že ve vážné chvíli, nelze říkat některé věci nevážně), nebo to myslel vážně (hledá nějakou cestičku, kterou by se ještě dal odvrátit útok na Sýrii s nedozírnými důsledky) a lže mluvčí ministerstva zahraničí, které je ovládáno někým, kdo řídí i J. Kerryho. Ukazuje to, jak bezmocné jsou figurky reprezentující vrcholové politické funkce v USA a jak se zamotávají do lží a sebeklamů. Nepočítali ovšem s rychlou reakcí Ruska a Sýrie:

Sýrie se ocitla pod tlakem Ruska, OSN a Británie, aby předala své masivní zásoby chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu, podepsala konvenci o jejich zákazu a zbraně zničila. Hlavní syrský spojenec Rusko si od plánu slibuje, že odvrátí hrozbu amerického trestného úderu.Šéf syrské diplomacie Valíd Mualim v první reakci návrh formálně uvítal, jakýchkoli dalších komentářů se ale zdržel. Na odpovědi novinářů odmítl odpovědět. Mualim v pondělí jednal v Moskvě s ruským ministrem zahraničí Lavrovem, který mu ruský návrh tlumočil. "Není nám známo, zda by s tím Sýrie souhlasila, ale pokud by mezinárodní kontrola chemických zbraní této země odvrátila vojenské údery, pak na tom s Damaškem okamžitě začneme pracovat," uvedl ruský ministr po jednání s Mualimem. Syrský ministr v reakci na Lavrovův návrh reagoval, že Damašek iniciativu Moskvy vítá. "Ministr Lavrov předložil návrh ohledně chemických zbraní. V této souvislosti prohlašuji, že Sýrie ruskou iniciativu vítá jako projev zájmu ruského vedení o život našich obyvatel a bezpečnost naší země," řekl syrský ministr novinářům. Diplomaticky formulovaná Mualimova reakce neobsahovala výslovný souhlas s ruským plánem. Návrh ruských hostitelů prý Mualim "pozorně vyslechl". Syrská strana je podle něj přesvědčena o moudrosti ruského vedení, které se snaží odvrátit americkou agresi proti syrskému národu. Žádných dalších komentářů se novináři od Mualima nedočkali. S napětím se nyní očekává oficiální stanovisko Washingtonu, jenž v pondělí možnost mezinárodní kontroly a likvidace syrských chemických zbraní nadhodil jen jako krajně nepravděpodobnou, hypotetickou možnost. Živit naději na odvrácení amerického úderu se kromě Ruska rozhodl i generální tajemník OSN, který chce odblokovat jednání "ostudně paralyzované" Rady bezpečnosti OSN o Sýrii. Pan Ki-mun se nabídl, že požádá Radu, aby vyzvala Sýrii k přemístění svých skladů chemických zbraní do míst uvnitř země, kde by byly bezpečně uskladněny a zničeny

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/312858-rusko-chce-dat-syrske-chemicke-zbrane-pod-dohled-syrie-navrh-vita.html

A reakce (resp. průběh toho, jak se připravuje) USA? Zde je zpráva dle Novinky.cz, která ukazuje, kdo personifikuje reálnou moc:

Spojené státy nemohou připustit, aby země jako Severní Korea nebo Írán nabyly přesvědčení, že chemický útok v Sýrii zůstane bez americké reakce. Na zasedání americké nadace New America ve Washingtonu to v pondělí prohlásila poradkyně prezidenta USA pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová. Washington chce po omezeném úderu proti Sýrii obnovit úsilí o aktivizaci mírového jednání o Sýrii, jehož garantem je OSN, řekla Riceová v prvním velkém projevu po svém červencovém jmenování do funkce. Obamova poradkyně potvrdila, že prezident považuje útok na Sýrii za potřebný pro obhajobu amerických zájmů. Bude usilovat o to, aby Kongres vojenský zásah schválil, a v tomto smyslu také podle Riceové promluví v úterý v televizním projevu k národu.K plánovanému útoku se rovněž vyslovil zástupce Riceové Tony Blinken. Novinářům ve Washingtonu řekl, že USA prostudují ruský návrh na podřízení syrských chemických zbraní mezinárodní kontrole. "Je důležité si uvědomit, že tento (ruský) návrh padl v kontextu hrozby americké akce a tlaku prezidenta," řekl Blinken. "O to důležitější je, aby tento tlak neustal a Kongres aby prezidentovi dal souhlas, o který usiluje," dodal.Americký Senát, jenž by měl stejně jako Sněmovna reprezentantů rozhodovat o osudu rezoluce schvalující syrský úder, už ve středu podstoupí první "pokusné" hlasování. Podle vůdce demokratické většiny Harryho Reida se bude hlasovat o tom, zda bude rezoluce Bílého domu zařazena do programu.Aby se podařilo zvrátit procedurální překážky, s nimiž zřejmě přijdou odpůrci rezoluce, bude podle senátních regulí zapotřebí nejméně 60 hlasů ve stočlenném Senátu. Zda se takový počet pro Obamovu rezoluci vysloví, není stále jisté. Konečné senátní hlasování o rezoluci by se mělo uskutečnit do konce týdne. Obamou se dnes v Bílém domě sešla bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Po besedě s prezidentem novinářům řekla, že pokud by syrský režim bezodkladně odevzdal kontrolu nad svými chemickými zbraněmi, byl by to "důležitý krok". Clintonová doufá, že Kongres prezidentův tlak na Sýrii podpoří.Mezi americkou veřejností ale argumenty Bílého domu pro vojenský zásah v Sýrii velkou podporu nemají. Podle průzkumu, na který se odvolává agentura Reuters, podpora protisyrského úderu navzdory vládní argumentaci dokonce klesá. Zatímco koncem srpna pro intervenci v Sýrii bylo 20 procent Američanů, nyní jich je 16 procent. Proti zásahu bylo koncem srpna 53 procent dotázaných, nyní o deset procent víc.I kdyby se prokázalo, že viníkem chemického útoku je syrský režim, bylo by pro útok na Sýrii jen 26 procent Američanů. Dvaapadesát procent by jich bylo proti, zatímco konce srpna jich bylo 44 procent.Podle průzkumu agentury AP je jen jeden z pěti Američanů přesvědčen, že nečinnost USA by povzbudila k podobným akcím jiné "darebácké" státy. Většina Američanů je proti jakémukoli, byť omezenému zásah v Sýrii z obavy, že by se změnil v další dlouhodobou válku.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/312869-riceova-usa-by-necinnosti-vyslaly-spatny-signal-iranu-a-kldr.html

Stojí za připomenutí, že C. Riceová patří k nejradikálnějším nositelům starého základního globálně sdíleného ideového paradigmatu, které kamufluje činnost struktur založených na vzájemném krytí propojených s enklávami "privatizovaných" zpravodajských služeb, nad kterými stát ztratil kontrolu a které jsou schopny i vrcholové politiky měnit v pouhé figurky.

Viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Condoleezza_Riceov%C3%A1

Na závěr připomenu, čím se toto paradigma vyznačuje:

- Prosazování silových řešení doslova "za každou cenu".

- Pěstování obrazu nepřítele a výroba reálného nepřítele (právě uplatňováním silových řešení).

- Používání dvojího metru k demonstrování moci a možnosti využívat in-side informace při ovlivňování chování osob.

- Kontrola chování osob v oblasti politické reprezentace vlastní země i ostatních zemí (jejich monitorování, výroba kompromitujících materiálů, vydírání, protěžování i "měkké" řízení formou poskytování in-side informací, přičemž to poslední je bezprostředně spojeno s prosazením silového řešení za každou cenu).

Právě toto paradigma kamufluje celý systém porušování obecně přijatých zásad ve velkém (formou nadnárodně organizovaného zločinu). A právě toto paradigma je nyní v krizi, která ovšem může mít různá vyústění, nikoli jen to, které povede k lepšímu žití a přežití.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.101) Hra: Co přinesl 9.9.13 – Superaféra 89 ondrey 13. 09. 2013 - 09:04