Jaké reformy a proč (120): Babiš a penze

5. červen 2014 | 08.00 |

Při všech současných trablech i s přihlédnutím k poněkud rozpačitým výkonům Sobotka-Babišovy vlády na domácí scéně (o zahraniční ani nemluvím) jsem nečekal, že se otevře další fronta možného velkého průšvihu. A. Babiš v Událostech, komentářích 2.6.2014 (odkaz viz dále) uvedl, že by bylo škoda zrušit tzv. 2. pilíř penzijního systému s tím, že 1. pilíř není dlouhodobě udržitelný. Křísí mrtvolu, která měla být zakopána.

To otevírá cestu ke dvěma velmi nepříznivým dopadům na naši ekonomiku i bezpečnost v krátkodobém a dlouhodobém horizontu:

1. V krátkodobém horizontu platí, že jakékoli zpochybnění 1. pilíře (které opravdu nemá žádný reálný základ) z pozice vládní autority (a tou ministr financí je) má za okamžitý následek zvýšení sklonu k úsporám a podlamuje ekonomický růst. Zbytečně a s citelnými dopady.

2. V dlouhodobém horizontu má vyvádění prostředků z 1. pilíře za následek jeho zbytečnou, především však činí celou zemi (její politickou reprezentaci i občany) vydíratelnými. Zhodnocení (či případné nevytunelování) 2. pilíře se dostává v současném světě mimo jakoukoli kontrolu makroekonomických subjektů státu (vlády a centrální banky). (Mj. to je hlavní důvod, proč se takto silou moci 2. pilíř prosazuje. Zavedení 2. pilíře ohrožuje ekonomickou suverenitu i bezpečnost státu víc, než např. zanedbání potravinové bezpečnosti.

Podívejme se, co A. Babiš řekl:

"Mluví se stále o důchodové reformě a asi byla škoda, že se zrušil ten druhý pilíř. Uvidíme, jestli to v rámci koalice ještě nezvedneme. Ta udržitelnost důchodů je problematická a neumím si představit, kdo teď vytvoří nějakou smysluplnou důchodovou reformu," komentoval Babiš. Podle něj šlo nicméně o daň za nutný kompromis v rámci utváření koalice. "My jsme ještě političtí amatéři a asi jsme nedomysleli ty důsledky, ale museli jsme vytvořit nějakou vládu.  Udělali jsme ten kompromis, ale s odstupem času to vidím špatně," dodal šéf státní kasy.

.. Nová vláda už ustavila komisi zástupců stran a expertů, která má jednat o budoucích změnách českého systému penzí. Podle předchozí koaliční dohody by měla mimo jiné hledat způsob, jak zrušit takzvaný druhý pilíř, prosazený předchozí Nečasovou vládou. Od loňska tato část penzijního systému umožňuje část odvodů přesměrovat do vlastního spoření. Využilo toho ale asi jen 80 tisíc lidí. "Bylo to špatně zpropagováno," poznamenal k tomu dnes Babiš.

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/275372-rusit-druhy-pilir-i-hospitalizacni-poplatek-byla-chyba-priznal-babis/

V odpoledním pořadu následující den, tj. 3.6.2014 hned se svou dodatečnou argumentací přispěchal na pomoc M. Kalousek. Tvrdil, že 1. pilíř bude nutně směřovat k rovnostářství a že solidaritu může zabezpečit jen 2. pilíř.

Tady se ukazuje, jak se jako bumerang vrací polovičatost přístupu ČSSD, kterou jsem předpokládal a o které jsem psal, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1296-jake-reformy-a-proc-95-penze-polovictost-i.html

http://radimvalencik.pise.cz/1297-jake-reformy-a-proc-96-penze-polovictost-ii.html

Opravdu mě vůbec netěší, že jsem měl pravdu. Problém v této oblasti by bylo už trochu moc. Doufám, že ČSSD částečně prohlédne a A. Babiš si uvědomí, že nemůže věřit každém z těch, co ho obklopují. (Pokud toto bude číst někdo, kdo s ním má kontakt, velmi ho prosím, aby v tomto směru něco udělal.)

Každopádně platí, že o to významnější bude úspěch připravované podzimní konference, ke kterému může přispět každý, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1306-jake-reformy-a-proc-98-konference-lk.html

http://radimvalencik.pise.cz/1321-jake-reformy-a-proc-107-vystupy-z-konference.html

Pro úplnost:

- 1. pilíř je dlouhodobě udržitelný, pokud bude založen na principu, že každý z něj bude čerpat přesně podle toho, kolik do něj vložil.

- 1. pilíř je tím, co musí vytvořit nejen základ zásluhovosti v penzijním systému, ale co musí být i nejbezpečnější a nejefektivnější formou úspor na stáří.

- Pokud bude 1. pilíř důsledně zásluhový, bude i maximálně "vertikálně" solidární, tj. pokud jde o základní typ solidarity týkající se penzijního pojištění - solidaritu mezi těmi, kteří chtějí a mohou být produktivní ve vyšším věku, a těmi, co z řady důvodů již produktivní být v důsledku stárnutí nemohou být.

- "Horizontální" solidarita bude zabezpečena jednotnou dávkou, která může být získána např. zdaněním důchodů vyplácených z 1. pilíře.

Podrobněji k tomu je v článcích, na které odkazuji.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře