Sjezd ČSSD: Logo a anamnéza

9. březen 2017 | 10.38 |

Jako logo víkendového sjezdu ČSSD doporučuji tento obraz slavného malíře:

(Kdo ví, jak se obraz jmenuje a kdo jej namaloval – odpovím v závěru několika poznámek k tomu, co (ne)lze od sjezdu očekávat.)

Nyní pár poznámek ke sjezdu (anamnéza ČSSD), z nichž vyplývá, proč situaci v této straně výše uvedené logo vystihuje naprosto přesně:

1. Centrum ČSSD nemá prakticky žádnou moc oproti krajským strukturám (jejichž reprezentace je prorostlá s reprezentací dalších politických stran a které z krajské pozice tunelují naši zemi, a to formami, které dorůstají až do úrovně organizovaného zločinu). Tomuto se centrum (včetně současné Sobotkovy administrativy) musí podřizovat. Protože si trapnou roli, kterou hraje, nechce ani uvědomovat, nelze čekat žádný pokus o nápravu. Krajské reprezentace i centrální administrativa mají jedinou ideologii – vzájemně se utvrzovat v tom, že normální je to, co normální není.

2. Duševní degenerace vedení strany (kdy součástí této degenerace je mj. považování za normální toho, co není normální) došla dokonce tak daleko, že se svou duševní slepotou dokonce chlubí (!) jak ti, co jsou dnes na vrcholu kariéry, tak i ti, co byli odstaveni, cítí se ublíženi a jsou v opozici vůči současnému vedení. Budu konkrétní. Ze současných mužů "na výsluní" se často předvádí Jan Hamáček. Formuluje různá moudra. Z minulých "mužů na výsluní" totéž v současné době před sjezdem dělá Michal Hašek. To by bylo pozitivní. Je lepší říkat svoje názory, než být, jak se říká, za bukem. Ale kromě toho, že jsou oba na H, je spojuje ještě jedna věc. V prezentaci toho, co by měla ČSSD dělat a jakou stranou by měla být, se důsledně vyhýbají odpovědi na otázku, co je příčinou současných problémů a jak současné problémy řešit.

Tedy tomu, co je nutnou podmínkou toho, aby jakákoli strana mohla být brána vážně, aby jakýkoli politik mohl být aspoň trošku důvěryhodný. Myslet si, že bez (alespoň snahy) pojmenovat příčiny současných problémů a cesty jejich řešení, je normální, že se s tím vystačí, je příznakem těžké duševní insuficience současných politiků. A oni tím, jak se předvádějí, vysílají signál, že si to ani neuvědomují.

3. Součástí považování za normální toho, co normální není, důsledkem duševní slepoty, která z toho vyplývá, je setrvačné, stereotypní myšlení. A tak se Sobotkovi odpůrci (kteří nejsou o nic lepší než on) utěšují aspoň tím, že "když se nám nepodaří Sobotku sejmout na sjezdu, sejmeme ho po volbách za volební neúspěch". A spokojují se s tím, že si k tomu jednáním sjezdu připraví příznivé podmínky (dost naivní). Mimo jiné - ještě nikdy nebyl širší okruh reprezentace ČSSD tak dokonale vyčištěn od lidí, kteří by si uchovali vlastní myšlení, kteří by nepropadli iluzi toho, že je normální to, co normální není, kteří by se poctivě pídili po odpovědi na otázku, co dělat, jako nyní. Není ani ten, kdo by změnu ve vedení provedl, ale ani ten, kdo by byl výsledkem změny.

4. Již dříve jsem napsal, že standardní model výsledků říjnových voleb je přes 30 % ANO (Babiš), mírně přes 10 % KSČM, 8-6 % KDU-ČSL, ODS, ČSSD, SPD (Okamura). (Jména jsem uvedl u těch stran, kde je personifikace významná.) Odsud pak vyplývající vládní koalice ANO a KDU-ČSL, existence ústavní většiny ANO s KSČM. K tomu pár poznámek:

- Jedná se o standardní model v tom smyslu, že pokud se nestane nic mimořádného, dopadnou volby takto. Je ovšem velká pravděpodobnost, že se něco mimořádného, co podstatným způsobem ovlivní výsledek voleb, stane.

- Je pravděpodobné, že reprezentace některých politických stran začnou střečkovat, jakmile se začne standardní model naplňovat. Tomu napomohou i nejrůznějších protichůdné výsledky, které budou dostávat, pokud jde o odhad výsledků voleb. Primární data renomovaných agentur jsou obtížně dostupná a i ta jsou cinknutá. Do modelů, které se zveřejňují, se promítají nejrůznější vlivy.

- Největší a velmi akutní nebezpečí, které ČSSD hrozí, je, že se nepodaří (a to právě v důsledku duševní slepoty aktérů) stáhnout do "předem připravených pozic" půstu oproti stávající nenažranosti. Stále širší okruh lidí v širší reprezentaci ČSSD začne zjišťovat, že pramen vysychá. A tak se ještě na poslední chvíli pokusí vytěžit ze své pozice co nejvíce. To by mělo na výsledek voleb velmi nepříznivý dopad.

5. Co s tím? Prvním krokem nápravy není střídání politických slepců jinými politickými slepci. Oči může otevřít jen dobrý program. Jaký by mohl být, jsem dal v sérii následujících článků (obsahujících kritiku pracovní verze Dlouhodobého programu ČSSD). Zde je celé ke stažení:

http://radimvalencik.pise.cz/4136-r2017-035-m-k-programu-cssd-1.html

http://radimvalencik.pise.cz/4137-r2017-036-m-k-programu-cssd-2.html

http://radimvalencik.pise.cz/4138-r2017-037-m-k-programu-cssd-3.html

http://radimvalencik.pise.cz/4139-r2017-038-m-k-programu-cssd-4.html

http://radimvalencik.pise.cz/4140-r2017-039-m-k-programu-cssd-5.html

http://radimvalencik.pise.cz/4141-r2017-040-m-k-programu-cssd-6.html

Bez toho, abychom měli jasno, o co dnes jde, se nic nepodaří.

6. Nestandardní situaci může vyvolat i to, že některá (kterákoli, i menší) politická strana veřejně vystoupí s kvalifikovaným a srozumitelně podaným popisem příčin současných problémů a návazně návrhem toho, jak tyto problémy řešit (něco jako akčním programem zarámovaným do určité vize). Obávám se, že ČSSD tuto možnost nevyužije a může dojít k tomu, že toho nevyužije žádná politická strana. Ale do voleb je ještě hodně daleko a ještě hodně se toho stane.

Na závěr ještě odpověď na otázku, odkud logo je a jak souvisí s anamnézou ČSSD:

Obraz je "Podobenství o slepcích vedoucích slepce" z roku 1568 vlámského malíře Pietra Bruegela staršího. Podívejte se na výrazy ve tvářích osob figurujících na obrazu. Možná, že někdo si už pod výtvory dávného mistra představuje aktéry současného dění. Fantazii se meze nekladou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Sjezd ČSSD: Logo a anamnéza b.trnkocy 09. 03. 2017 - 15:59
RE: Sjezd ČSSD: Logo a anamnéza cyril 09. 03. 2017 - 18:42
RE: Sjezd ČSSD: Logo a anamnéza ondrey 09. 03. 2017 - 19:22