REFORMY (105) Diskuse: Skutečná filozofie

15. květen 2015 | 07.00 |

Dalším příspěvkem pokračuji v přípravné diskusi k 18. ročníku vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání.

Volíme stejný "třístupňový" model konference jako loni, který se osvědčil, tj.:

- Přípravná diskuse před konferencí.

- Vlastní konference a diskuse na ní.

- Ohlasy na přednesené příspěvky a průběh konference po jejím skončení.

Sborník ze 17. ročníku je zde: http://radimvalencik.pise.cz/2315-reformy-98-sbornik-z-konference-2014.html

Vědecké monografie, ze které vychází letošní konference, je zde: http://radimvalencik.pise.cz/2316-reformy-99-odkaz-na-monografii.html

Zde dvojice příspěvků od Jana Kalety:

K úloze společenských věd

Reakce na:

http://radimvalencik.pise.cz/2323-reformy-100-profesorem-ale-za-co.html

Velmi hezky řečeno. Často se mi zdá, že společenské vědy spíš popisují svět subjektivními metajazyky, které se liší od autora k autorovi, než by skutečně něco řešily nebo předpovídaly. Kde jsou autority, tam je moc. Kde je moc, tam je zneužívání moci. Má základní pozice je taková, že skutečná filosofie okamžitě šlápne autoritám na kuří oko, a proto nemůže zaznít v kostelích, školách, médiích, parlamentu ani rodinách. Neškodná, popisná forma společenských věd, popisující zjevné abstrakce bez kauzality však zaznít může.

Sám se snažím do společenských věd dostat (momentálně se hlásím doktorandem), spíš abych tam sám něco přinesl ze samostudia, než abych si odtamtud něco odnesl ze studia. Laici a úředníci holt potřebují, aby hovořící měl titul, než mě někam pustí hovořit

K vyprázdněnosti politických programů

Reakce na:

http://radimvalencik.pise.cz/2322-pred-pulnoci-8-7-memento-britskych-voleb.html

Vyprázdněnost politických programů je univerzální problém, protože politika nemůže lidem dát nic lepšího, než co by si za své peníze koupili sami. Ekonomika skutečně pokročila od dob, co všechno muselo jít přes Vídeň a politici proto nemají lidem vůbec nic co nabídnout - pouze méně státu. To, že na to lidé ještě nepřišli, je velký politický úspěch.

Církev má stejný problém jako levice, nejdřív se lidé musí cítit vinni a pak si koupí odpuštění. Levicové imaginární hříchy jsou podnikatelství, neekologičnost, diskriminace žen, xenofobie, politická nekorektnost a nesolidarita s ozbrojeným systémem.

Pravice je v našich podmínkách stejná, jako levice a v amerických podmínkách je zas levice ještě větší válečný moloch, než pravice.

Rád bych viděl, co to znamená ideově relevantní, a zdali bylo kdy na politice něco ideově relevantního - kromě ideje politiku opouštět a likvidovat. Demokratizace není dobrá kvůli demokracii, ale kvůli komunismu. A komunismus nebyl dobrý kvůli komunismu, ale kvůli předchozí vládě národního socialismu, který měl více poprav ve střední Evropě, větší zbrojení a navíc byl centralizovaný v neslovanském Německu. Oproti tomu byl československý komunismus ideově relevantnější.

Ideově relevantní vůči demokracii je tedy stále více ji "demokratizovat", tj. předat do rukou občanů, zrychlit, zeštíhlit, zprůhlednit, eliminovat zástupce, otevřít konkurenci a dát maximální svobodu jednotlivci. Relevantní politika je taková, která se sama rozpustí a vypustí.

(Pokračování příspěvkem dalšího autora)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář