REFORMY (19) Drahokoupil upřesňuje Kohouta

19. únor 2015 | 07.50 |

Úvodní poznámka:

Před několika dny jsem napsal dvojici článků o současné makroekonomické situace a nezbytné změně charakteru ekonomického růstu. Reagoval jsem na rozbor, který dal P. Kohout na Česképozici.cz. Zde je odkaz na uvedené články:

http://radimvalencik.pise.cz/2052-reformy-10-p-kouhout-o-politice-ecb-i.html

http://radimvalencik.pise.cz/2053-reformy-11-p-kohout-a-pricina-nasich-problemu.html

Dnes přináším kritické doplnění, které dal k článku P. Kohouta A. Drahokoupil. Upozornil tím na ještě jeden významný aspekt dané problematiky. Zde je příspěvek A. Drahokoupila:

Výborný příspěvek od pana Kohouta k dalšímu matení laické veřejnosti (nebo je snad možné že tomu opravdu nerozumí?).  Zdá se, že někteří ekonomové to mají v popisu práce míchat některé pojmy tak, že pravému významu nerozumí snad už ani oni.

Používám-li nějaký pojem, je dobré si zjistit jeho význam. V případě QE (kvantitativního uvolňování) je nejlepším zdrojem Richard Werner, který tento pojem v roce 1995 vymyslel, viz: http://eprints.soton.ac.uk/340476/1/Translation_Werner_QE_Nikkei_Sep_1995_final1.pdf

To co teď začala dělat ECB, podle Wernera jednoduše QE vůbec není, viz:

http://www.fatcat.com.au/news/home/Investment/1421_0.html

Ve skutečnosti to, co dělá ECB má naprosto opačný dopad, než co by QE mělo původně dělat, tj. expandovat bankovní úvěry.

Podle Wernera nehrozí inflace, ale finanční spekulace, růst cen aktiv a prudký nárůst zisku finančních elit. QE tomu ECB říká kvůli tomu, aby zmátla veřejnost (v případě pana Kohouta je vidět že nejenom veřejnost). Werner varuje před poklesem úroku dlouhodobých dluhopisů, což se negativně projeví na ochotě bank půjčovat, a dále poškodí ekonomiku evropských zemí.

Moje vsuvka (R. V.): Ano. O to skutečně jde. Patrně i nᚠobčan zaregistroval "vyhánění" (velmi nízkými úroky a vysokými poplatky současně s přímou agitací bank) střadatelů z termínovaných účtů do podílových fondů. Ty obsahují z podstatné části právě dlouhodobé dluhopisy, které manévrem ECB budou znehodnoceny. Tímto způsobem občan EU zaplatí za tunelování EU shora a za nebezpečnou hru na Ukrajině či tunelování Řecka apod..

Ani Německo by nemuselo být ušetřeno. Málo se ví, že 70 % všech vkladů německých střadatelů je uloženo v malých lokálních neziskových bankách, což je hlavní příčinou úspěchu německého sektoru menších podniků a německé ekonomiky jako celku. Obzvláště tyto malé banky budou zásahem ECB ohroženy.     

Pan Kohout se také mýlí v tom, že nikdo nevaroval před vysokou mírou zadlužení soukromého sektoru, tedy příčinou krize v roce 2008, stejně jako ve dvacátých letech minulého století. Steve Keen a minimálně dalších jedenáct ekonomů, které zmiňuje ve své knize Debunking Economics (Michael Hudson, Nouriel Roubini a další, viz:

http://www.debtdeflation.com/blogs/2009/07/15/no-one-saw-this-coming-balderdash/

velmi přesně krizi předpověděli včetně její příčin. Důvod, proč se o těchto ekonomech nemluví v mainstreamových médiích, je že mainstreamová ekonomie vůbec nebere v potaz některé klíčové ukazatele jako vliv tvorby peněz bankami, změny v čase (na rozdíl od nějakého nesmyslného ekvilibria) a peníze obecně.   

To, co dělal FED v programu TARP, skutečně QE bylo a ekonomice to hodně pomohlo. To je ten důvod proč ECB říká tomu, co teď dělá EQ. Ve skutečnosti se jedná jednoduše jen o marketing. 

​Nejjednodušší řešení (tedy skutečný QE nebo taky Credit Easing) je momentálně podle Wernera to, že si centrální banky půjčí rovnou od soukromých bank a tím se vytvoří nové úvěry. Inflace nevznikne, pokud se zároveň bankám nařídí, kam se mají úvěry uvolňovat. Mělo by se zakázat půjčovat na finanční spekulace, včetně omezení půjčování na bydlení, aby se zabránilo dalším bublinám. Pokud se se zvýšenou spotřebou zvýší i produkce, nemůže nastat inflace.  

Moje závěrečná poznámka:   Myslím, že jsme byli svědky brilantní analýzy.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře