Jaké reformy a proč (316) Jak zabránit válce I.

18. prosinec 2014 | 07.00 |

Bez jasné vize reforem, které by ekonomický a celý společenský vývoj vyvedly ze současné situace, bude hrozba zničujícího konfliktu stále větší. Troufnu si říci, že tento kontext reforem bude stále aktuálnější. Platí to i z opačné strany. I když nást realita může stavět do nejrůznějších složitých situací, nesmíme ztrácet ze zřetele to, kudy se nachází cesta ze současné zlé situace. O tom je následující příspěvek a jeho pokračování (které uveřejním zítra):

Zatímco ještě před dvěma roky by někdo tvrzení, že třetí světová válka je na spadnutí, bral jako výplod čiré fantazie, dnes se začínáme bát. Někomu se dokonce zdá, že třetí světová je neodvratná. Jen v posledních několika dnech se objevila řada závažných varování, z nichž pro ilustraci vybírám následující tři:

R. Fico o sedmdesátiprocentní pravděpodobnosti velkého válečného konfliktu v Evropě:

http://zpravy.idnes.cz/kvuli-ukrajine-bude-na-70-procent-valka-varoval-slovensky-premier-robert-fico-1wp-/zahranicni.aspx?c=A141202_134332_zahranicni_im

Reflexe zasedání skupiny G20 v australském Brisbane:

http://www.novarepublika.cz/2014/11/summit-g20-v-brisbane-odstartoval-novou.html

Jeden z více komentářů tohoto typu k rezoluci 758 přijaté Kongresem USA:

http://www.nwoo.org/2014/12/06/usa-na-valecne-stezce-poslanci-razi-cestu-k-valce-s-ruskem/

Otázka tak nestojí, zda válka hrozí či nikoli, ale jak ji zastavit. Pokud se o to máme pokusit, musíme zachovat chladnou hlavu, nepodlehnout panice a ani se se současnými tendencemi vývoje smířit, ale pokusit se kvalifikovaně odpovědět na následující otázky:

1. Jaké mohou být příčiny globálního válečného konfliktu?

2. Kdo má zájem na globálním válečném konfliktu?

3. Na co lze spoléhat při odvrácení globálního válečného konfliktu.

4. Jakou alternativu (s ohledem na příčiny hrozícího globálního konfliktu) lze dát a prosadit?

5. Jaké kroky jsou k odvrácení válečného konfliktu nejdůležitější?

Ad 1: Možné příčiny globálního válečného konfliktu

- "Keynesiánská" příčina: Při hledání příčin globálního válečného konfliktu se nejčastěji vychází z potřeby ekonomického "resetu", který umožní znovu nastartovat růst. Tj. současná ekonomika již ztratila růstovou perspektivu a globální válečný konflikt ji vrátí znovu do polohy, kdy začne fungovat, a to včetně řešení problémů neudržitelnosti dluhového financování ekonomiky.

- "Zelená" příčina: Vylepšená alternativa této odpovědi se vychází z představy, že není možný trvale udržitelný a současně dostatečně dynamický růst v podmínkách omezených zdrojů při současném nezvratném bohatnutí bohatých a chudnutí chudých. Pokud se tento problém nepodaří řešit nastolením "osvícené diktatury", nutně vypukne války, která (je podle některých z těch, co to vidí takto) příležitosti k nastolení "osvícené diktatury".

- "Kamuflující" příčina (kterou osobně považuji za nový fenomén a za určující): Bezprostředním spouštěcím mechanismem, který dnes vyvolává nebezpečí fatálního globálního konfliktu je to, že institucionální systémy vyspělých zemí (tzv. euroatlantického civilizačního okruhu) byly ovládnuty strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. To vede a) k nefunkčnosti demokratických mechanismů, b) k nefunkčnosti kontrolních mechanismů (tj. odhalování, trestání a eliminování případů porušování obecně přijatých zásad), c) ke znemožnění nezbytných reforem, které si dosažený stupeň ekonomického vývoje společnosti vyžaduje a které umožňuje, d) ke ztrátě ekonomické efektivnosti (která teprve začíná, ale jejíž důsledky budou velmi citelné a gradující i v sociální oblasti), e) ke vzniku a posilování nekontrolovatelné moci na bázi omezování občanských práv. To spustilo mechanismus překrývání toho, co se reálně odehrává, sérií navazujících a stále rozsáhlejších válečných konfliktů (po linii Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie, Ukrajina). Menší konflikt je cestou k většímu, menší lež stojící ve zdůvodnění agrese (např. irácké zbraně hromadného ničení) se překrývá větší lží (ukrajinskou o hrozbě ze strany Ruska), viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/1225-ukr-slepa-ulicka-politiky-stupnovani-konfrontace.html

K tomu několik poznámek:

- Všechny tři příčiny se vzájemně propojují, přičemž ta poslední hraje určující roli mj. i v tom smyslu, že nejvíce brání řešení sporných otázek jednáním a že potlačováním občanských práv omezuje veřejný odpor proti hrozícímu nebezpečí války.

- Je nutné si uvědomit, že struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad vytvořily globální systém, jsou propojeny i se zpravodajskými strukturami, dosazující si "viditelnou reprezentaci" (od prezidentů či kancléřů až po reprezentanty zpravodajských služeb samotných), ovládají zpravodajskou, kontrolní, politickou, mediální a dokonce i odbornou oblast.

- K destabilizaci Ukrajiny na cestě od jednoho konfliktu k dalšímu došlo nikoli náhodou. Každý konflikt zatěžuje ekonomický systém a nebylo možno pokračovat v procesu rozšiřování a eskalování konfliktů, aniž by do něj nebylo vtaženo Rusko (protože to by jinak relativně posílilo). Podobně nelze vynechat Čínu (kde se ovšem patrně bude její vtažení do konfliktů odehrávat formou vyvolání vnitřních konfliktů), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1179-ukrajina-jak-to-zacalo-a-kam-to-doslo.html

Ad 2. Kdo má zájem na globálním válečném konfliktu

Zde je potřeba vyvarovat se zjednodušeného vidění, při kterém připíšeme válečnické choutky někomu konkrétnímu, byť by to byl třeba i celý stát (když v odpovědi na uvedenou otázku řekneme např. Rusko či USA, příp. se dopustíme nesmyslné personifikace). Cestu ke globálnímu válečnému konfliktu otevřela logika fungování struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, které se vzájemně propojily (formou jader vyjednávání vlivu koordinovaných v souladu se základním globálně sdíleným paradigmatem) a vytvořily globální systém, který je schopen poměrně spontánně a přitom velmi účinně působit i v lokálním podmínkách, viz např. (důležité):

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

(Dokončení zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář