(71.126) Hra: Co přinesl 4.10.13 – Superaféra 114

8. říjen 2013 | 08.00 |

ČSSD, o které se všichni experti shodují, že je odsouzena k výraznému vítězství v blížících se mimořádných volbách, si dále komplikuje svoji situaci. Nejen pokud jde o výsledek ve volbách, ale i pokud jde o povolební situaci. V pátek 4.10.2013 začala formou letáků zveřejňovat své předvolební sliby v kontrastu skutečných příběhů lidí, kteří se dostali do obtížné situace. Nápad by to byl dobrý, pokud by za ním stál dobrý program. Za tímto nápadem však stojí jen bezkoncepční změť různých návrhů, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/553-cssd-program-udrzby-vahani-a-bezkoncepcnosti.html

http://radimvalencik.pise.cz/562-cssd-velke-zklamani-nebo-dojde-ke-vzkriseni.html

To u voliče vyvolá spíše nepříznivý dojem. Totiž ten, že ČSSD jen slibuje a tápe v tom, jak napravit neblahé dědictví předcházející vlády. Touto kampaní jí tak voličů nepřibyde a lze jen doufat, že volič je natolik moudrý, jí voličů ani neubyde. Zbytečně si však komplikuje svoji roli po volbách, navíc se lze obávat, toho, jak se bude ve složité povolební situaci orientovat. Zde je jeden z článků (s Novinky.cz), který novou fázi kampaně ČSSD popisuje:

Sociální demokraté se rozhodli oslovit voliče nejen billboardy, ale také volebními novinami. Ty budou rozdávány na mítincích, které v regionech ČSSD pořádá. Výrazně barevná tiskovina obsahuje předvolební sliby. A také příběhy lidí, kteří si stěžují na současnou situaci. Jeden z nich je nazván "Žiju jako zvíře". Předvolební sliby ČSSD tvoří titulky jednotlivých novinových článků. Jde například o sliby "Zkrotíme ceny energií a vody", "Dáme lidem práci", "Léky o 15 % levnější!" nebo "Postavíme sociální byty pro mladé".

Články jsou doplněny fotografiemi špiček ČSSD. "Lidský příběh" vždy souvisí s konkrétním volebním slibem sociálních demokratů. Třeba u slibu "Stop půjčkám na 300procentní úrok" je umístěn příběh s názvem "Žiju jako zvíře". V něm je pod jménem Zbyněk (35) uvedeno: "Měl jsem pracovní úraz a přišel o práci, nemohl jsem splácet auto. Dlužím více než 200 tisíc korun. Vtrhli ke mně exekutoři a zabavili všechny věci. Zbývá mi pouze životní minimum 2200 korun. Bydlím u starých rodičů." ČSSD v novinách brojí i proti novým stranám a hnutím, které v předčasných volbách kandidují, a to včetně SPOZ. "Volit nové podnikatelské strany, jako je Ano, Úsvit či zemanovci, je velké riziko. Jsou nečitelné a s velkou pravděpodobností se rozpadnou dříve, než stačí splnit cokoliv z toho, co dnes slibují. Příklad Věcí veřejných je varující," píše se v tiskovině. Pro každý kraj obsahují volební noviny pět konkrétních slibů ČSSD. Například na jižní Moravě jsou pod jménem volebního lídra a stranického šéfa Bohuslava Sobotky uvedeny závazky "Chceme dostupné a kvalitní školství, Brno musí být silnou metropolí vzdělání, vědy a výzkumu" nebo "Podpoříme jihomoravské zemědělce".

Viz: www.novinky.cz/domaci/315190-ziju-jako-zvire-volebni-noviny-cssd-sazeji-na-silne-lidske-pribehy.html

Jako příklad různých reakcí lze doporučit výměnu názorů na jeden z letáků týkajících se školného na vysokých školách, která proběhla rovněž v pátek 4.10.2013 na Facebooku, viz:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=601989029839357&set=a.340075219364074.73845.211760652195532&type=1&theater

Na příslušném plakátu jsou texty:

"Práci mi nedají a na školu nemám moc peněz..."

"Zabráníme pokusům zavést školné na vysokých školách. Stát musí garantovat kvalitu a dostupnost vzdělání."

K tomu druhému by se chtělo dodat: Jak budete garantovat kvalitu a dostupnost vzdělání? (Ostatně neznalost konkrétního způsobu jak návrh či slib realizovat či splnit je příznačná pro celý program.)

Ono to to totiž nelze jinak než takto:

http://radimvalencik.pise.cz/5-jak-financovat-vysoke-skoly.html

(Mj. – tento článek jsem napsal jako kritickou reakci na pokus prosadit zcela chybnou reformu financování vysokého školství Nečasovou vládou jako pozitivní řešení problému.)

A má to logiku i z hlediska historického kontextu, který umožňuje pochopit, o co jde (globálně i u nás):

http://radimvalencik.pise.cz/3-ceka-nas-revoluce-pokud-ano-tak-jaka.html

Zde pak je, jak by mohly být realizovány reformy, které by současné problémy řešily:

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

Příslušný návrh řeší mimo jiné i problém, jak otevřít cestu ke kvalitnímu vzdělání i těm uchazečům z majetkově a příjmově nejslabších vrstev, kteří nemají žádné známosti.

ČSSD se místo toho vydala (zatím, stále ještě doufám, že se se ještě něco změní) cestou diletantství a nepochopení reality. Pokud takto bude pokračovat, uvízne v dílčích problémech a vnitřních rozporech. A nepřinese nic kromě velkého zklamání. Současná doba je obtížná a vyžaduje kvalifikovaný přístup.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře