(71.122) Hra: Co přinesl 30.10.13 Superaféra 110

4. říjen 2013 | 08.00 |

Z hlediska předvolebního dění byla v pondělí 30.9.2013 nejvýznamnější Debata na ČT24. Informace o ní uvádím z Novinky.cz:

Velkým zklamáním by pro zemanovce skončily volby na Pardubicku. V kraji by podle průzkumu volebního potenciálu agentur STEM/MARK a Median pro ČT totiž obsadili až deváté místo. Potupa je to pro zemanovce o to větší, že se v kraji podílejí na vládní koalici s ČSSD a menšími stranami v čele s lidovci a že jako lídra nasadili zpěváka Daniela Hůlku. Ve volbách v Pardubickém kraji by jasně zvítězila soc. dem. s 29,5 procenta, velká tlačenice je ale naopak na druhém až pátém místě. V těsném rozmezí se tu o hlasy voličů pere TOP 09 (19,5 procenta), ANO miliardáře Andreje Babiše (18 procent), komunisté (17 procent) a ODS (16,5 procenta). Mezi osmi nejsilnějšími stranami, jejichž lídři se v pondělí večer utkali v debatě ČT, se objevili také lidovci (10,5 procenta), Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury (10 procent) a zelení (8,5 procenta). Šance oslovit televizní diváky naopak unikla zemanovcům, kteří v průzkumu volebního potenciálu dostali 7,5 procenta. Česká pirátská strana a Strana soukromníků České republiky dostaly shodně 4,5 procenta, čtyři procenta by dostala Strana svobodných občanů. Ostatní partaje měly volební potenciál menší než tři procenta, mezi nimi i blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. Průzkum potenciálu se liší od volebního modelu i stranických preferencí, odráží se v něm i hlasy voličů, kteří se nedokáží mezi stranami rozhodnout, proto výsledný součet překračuje sto procent. Ve výzkumu, který probíhal 19. až 25. září, odpovídalo celkem 1026 respondentů, statistická chyba se pohybuje v rozmezí 3,5 procent pro strany s velkým volebním potenciálem a 1,5 procenta u partají s nižším ziskem. Školství a vzdělávání bylo hlavním tématem pondělního televizního předvolebního duelu v Pardubickém kraji. Debata ČT se točila hlavně kolem vysokoškolského studia a jeho případného zpoplatnění. Podle všeho v následujících čtyřech letech zavedení školného nehrozí. Z debaty totiž vyplynulo, že by ho prosazovala jedině TOP 09. Z průzkumu pro ČT vyplynulo, že 62 procent lidí se rozhodně staví proti zavedení školného. Školné odmítl jak lídr soc. dem. Ladislav Effenberk, tak jednička kandidátky KSČM Květa Matušovská i Augustin Karel Andrle Sylor z Úsvitu přímé demokracie senátora Tomia Okamury. "Nezaměstnanost lidí od 18-24 let máme 19 procent, což je dvakrát vyšší než v Německu.

To ukazuje, že by se školné zavádět nemělo," řekl Effenberk. Lídr Strany zelených Jiří Čáslavka uznal, že za prodlužování studia má být adekvátní poplatek, dodal ale, že školné neřeší kvalitu studia. "Pokud se zavede školné, tak ve většině zemí prudce roste a stává se sociální bariérou," uvedl. Studium na VŠ by mělo zůstat bez poplatku i podle KDU-ČSL. "Pětileté studium na první vysoké škole má být v řádném termínu zdarma," uvedl lídr lidovců Jiří Junek s tím, že případné další studium by už poplatkům podléhalo. Podle jedničky hnutí ANO Martina Kolovratníka jeho strana školné neodmítá, ale nyní podle něj není na jeho zavedení vhodná doba. "Nechceme zatím zavádět školné, společnost na to není připravena," uvedl. Lídr ODS Radim Jirout musel obhajovat nedávnou otočku své strany ohledně školného. "Jak se vyvíjí názor společnosti, tak se vyvíjí názor politické strany. Došli jsme k závěru, že je důležitá stabilita systému a pro toto volební období školné nechceme," prohlásil. Školné tak obhajoval jen lídr TOP 09 Jaroslav Zedník. Vyslovil se pro to, aby vysoké školy mohly za semestr vybírat pět tisíc korun. "Peníze by měly být využívány na zkvalitnění výuky ne na mzdy," uvedl s tím, že by se zároveň měly zavést i státem garantované půjčky pro studenty. "To by studium naopak zpřístupnilo, šlo by o investici do budoucna," dodal.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/314783-zemanovci-na-pardubicku-jsou-az-devati-nejsilnejsi-je-cssd.html

Debata mj. ukázala, jak zveřejňováním tzv. volebních preferencí začíná ovlivňování skutečných volebních preferencí. Ale s tím už má náš volič určité zkušenosti a těsně před volbami se zveřejňování volebních preferencí zase začne blížit těm, které byly zveřejňovány na počátku volební kampaně.

Určitý propad SPOZ ovšem možný je, odráží problémy ve fungování této strany (o kterých v jednotlivých regiónech panuje určité povědomí).

Téma "školné na vysokých školách" je evergreen. Debata ukázala, že v této věci jsou účastníci diskuse (a obecně to platí o reprezentacích prakticky všech politických stran) zcela negramotní. U nás existuje dobře propracovaný návrh na zavedení školného, které by na jedné straně nevytvářelo žádnou bariéru přístupu ke vzdělání (naopak – pro děti z chudších vrstev by odbourávalo bariéru vznikající tím, že zpravidla nemají tolik známostí jako bohatší), současně by výrazně přispělo k omezování nezaměstnanosti, protože by účinně zainteresovalo poskytovatele vzdělávacích služeb (vysoké školy) na uplatnění jejich absolventů ve střednědobém i dlouhodobém horizontu, viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/10-jak-financovat-vysoke-skoly.html

Za zmínku stojí i zveřejnění dalších informací o dění v Sýrii, byť i z úst člena Asadova režimu:

V Sýrii neprobíhá občanská válka, řekl ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Podle něj vede vláda válku proti terorismu s bojovníky napojenými na Al-Káidu, kteří pojídají lidská srdce a odřezávají lidem končetiny zaživa a používají bojové otravné látky. "Teroristé použili v Sýrii jedovaté plyny, které dostali od západních států a zemí regionu, všem dobře známých,” prohlásil Mualim. Syrský režim označuje za teroristy všechny protivládní povstalce. Z údajného chemického vyzbrojování syrských rebelů ale Mualim neobvinil žádný konkrétní stát. Syrská televize přitom v létě odvysílala záběry chemikálií zabavených rebelům, které byly v nádobách ze Saúdské Arábie, a bývalý libanonský generál uváděl, že chemické zbraně získali povstalci ze skladů v Libyi. Podle Mualima je všem zcela jasné, že v syrské občanské válce bojují členové odnoží Al-Káidy, "té nejnebezpečnější teroristické organizace na světě”. Některé země to prý ale odmítají uznat. "Scény vraždění, zabíjení a pojídání lidských srdcí byly ukázány na televizních obrazovkách, nezasáhly ale svědomí těch, kdo jsou záměrně slepí,” řekl Mualim s jasnou výtkou vůči USA, Británii a Francii z toho, že zabránily, aby byli jmenováni skuteční pachatelé chemických útoků v Sýrii. Mualim zdůraznil, že jeho vláda je oddána politickému řešení konfliktu v Sýrii, který opět označil za válku proti "teroru”. "Naše oddanost politickému řešení ale neznamená, že budeme přihlížet ničení našich mešit a kostelů, jak se to děje v Homsu a v Halabu, a nyní také ve městě Maalula, jediném místě na světě, jehož obyvatelé stále ještě mluví jazykem Ježíše Krista (aramejštinou),” zdůraznil Mualim. Agentura AP při té příležitosti zmínila, že s tím, jak se do boje proti Asadovi zapojují členové různých milicí, džihádisté a kriminální živly, tak se množí zprávy o závažných případech porušování lidských práv páchaných součástmi ozbrojené opozice. Popravy páchané povstaleckými silami - třebaže i v mnohem menším rozsahu než krutosti připisované vládním silám - uvádějí Západ do obtížné situace a komplikují jeho snahy o vyzbrojení, výcvik a další pomoc povstalcům.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/314776-v-syrii-neni-obcanska-valka-ale-boj-proti-pojidacum-lidskych-srdci-rekl-ministr.html

K této zprávě mohu dodat jen odkaz na to, co jsem k této záležitosti napsal již dříve (kromě toho, že podobných věcí bude na povrch vyplouvat stále víc):

http://radimvalencik.pise.cz/633-rezoluce-o-syrii-konec-globalni-manipulace.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře