Rezoluce o Sýrii = konec globální manipulace?

28. září 2013 | 18.24 |

Ještě před pár dny jsme byli na pokraji globální katastrofy. Ještě před pár dny se téměř dvacetiletá nadvláda silového přístupu spojeného s používáním dvojího metru zdála být neprolomitelnou. Ještě před pár dny to vypadalo, že zmanipulovat lze nejen většinu veřejnosti ve světě, ale i nejvýznamnějšího muže planety a jeho administrativu. Přijetím rezoluce o Sýrii v té podobě, v jaké byla přijata, znamená historicky první prolomení toho, co nazývám globálně sdíleným a globálně vnucovaným základním ideovým paradigmatem. To se spontánně vytvářelo a zdokonalovalo po dvacet let, aby vytvořilo kouřovou clonu pro působení struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. A tak jsme si dnes mohli přečíst důležitou zprávu:

Rada bezpečnosti OSN v noci na sobotu jednomyslně schválila rezoluci požadující likvidaci syrského arzenálu chemických zbraní. Neobsahuje ale bezprostřední hrozbu vojenského potrestání režimu prezidenta Bašára Asada, pokud by se požadavku nepodřídil. K tomu by musela rada přijmout novou rezoluci. Součástí dokumentu je i odsouzení použití chemických zbraní při srpnovém útoku, který si vyžádal stovky mrtvých. Rezoluce sice požaduje potrestání viníků, ale neurčuje, kdo je za incident odpovědný. Stanoví nicméně, že Sýrie kromě plné spolupráce s OSN při likvidaci svých zásob chemických zbraní je nesmí už více používat, vyvíjet či skladovat. Schválení rezoluce představuje diplomatický průlom v přístupu mezinárodního společenství k občanské válce v Sýrii, která trvá fakticky již dva a půl roku. Tři předchozí návrhy rezolucí namířené proti syrskému vládnoucímu režimu narážely na vytrvalá veta Ruska a Číny. Pokud Sýrie podmínky rezoluce poruší, bude RB OSN jednat o nové rezoluci a v ní žádat na základě VII. článku Charty OSN sankce včetně použití vojenské síly. Dohodu na textu rezoluce ve čtvrtek oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a později také jeho americký protějšek John Kerry. Lavrov v sobotu po hlasování řekl, že se Rusko chce podílet na likvidaci syrského chemického arzenálu. Podle Kerryho rezoluce ukázala, že diplomacie je dostatečně mocná na to, aby vedla k "zneškodnění nejhorších válečných zbraní". Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dodal, že přijetí rezoluce je "první nadějnou zprávou ohledně Sýrie po velmi dlouhé době". Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse si Rada bezpečnosti "konečně zaslouží svůj název".

Šéf francouzské diplomacie ale zároveň dodal, že ještě "sama o sobě Sýrii nezachrání". Americký prezident Barack Obama v pátek ještě před hlasováním podotkl, že dohoda o rezoluci je "potenciálně velké vítězství mezinárodního společenství". Moskva ale dala najevo, že vypracování rezoluce považuje hlavně za svůj úspěch. V dokumentu se totiž například praví, že se členské státy OSN mají vystříhat pomoci "protistátním živlům", tedy povstalecké opozici. RB OSN zároveň podpořila cíl plánované mírové konference v Ženevě v polovině listopadu, který předpokládá vytvoření přechodné vlády v Sýrii, kterou by tvořili členové současného režimu a protivládní opozice na základě "vzájemné dohody". Západ již dlouhodobě plánuje, že bude opozici dodávat zbraně, což částečně neoficiálně již zřejmě činí. A opozice doposud odmítala dospět v mírovém jednání tak daleko, aby uzavírala se stávajícím režimem nějaké kompromisy. Jejím jednoznačným cílem doposud bylo jeho svržení.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/314577-rada-bezpecnosti-osn-schvalila-rezoluci-ktera-pozaduje-likvidaci-chemickych-zbrani-v-syrii.html

Budeme svědky ještě mnoha pokusů zvrátit vývoj a znovu, třeba nejen v Sýrii, ale i jinde jednat podle základních parametrů základního ideového paradigmatu, které jsem již dříve charakterizoval takto:

- Prosazování silových řešení doslova "za každou cenu".

- Pěstování obrazu nepřítele a výroba reálného nepřítele (právě uplatňováním silových řešení).

- Používání dvojího metru k demonstrování moci a možnosti využívat in-side informace při ovlivňování chování osob.

- Kontrola chování osob v oblasti politické reprezentace vlastní země i ostatních zemí (jejich monitorování, výroba kompromitujících materiálů, vydírání, protěžování i "měkké" řízení formou poskytování in-side informací, přičemž to poslední je bezprostředně spojeno s prosazením silového řešení za každou cenu).

Právě takovéto základní ideové paradigma totiž umožňuje efektivně zastírat a překrývat činnost struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad působících v globálním i lokálním měřítku, viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/295-70-4-thbu-o-co-se-oprit.html

http://radimvalencik.pise.cz/311-70-4-3-hra-odkud-kam-jdu-a-kam-se-snazim-dojit.html

http://radimvalencik.pise.cz/318-71-1-hra-co-prinesl-1-6-2013.html

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

Ale ti, co se o to budou snažit, budu muset počítat s tím, že lidí, co si přečetli hru, která se hraje, bude víc a víc. Patrně mezi ně (aspoň zčásti) přibyl i americký prezident a někteří významní členové jeho administrativy. Nakonec se ukázalo, že nejsou tak zcela figurkou, kterou lze vtáhnout do špatné hry.

Možná, že to, o co jde, přečtou a pochopí i ti, co třeba i na Facebooku zanechali stopu vidění světa poplatného výše popsanému základnímu ideovému paradigmatu. Že přestanou být figurkami hodně špatných her. Pokud ne, poslouží alespoň jako odstrašující příklad a bude jim potřeba znovu a znovu připomínat, čemu slouží.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře