(71.107) Hra: Co přinesl 15.9.13 – Superaféra 95

19. září 2013 | 08.00 |

Neděle 15.9.2013 byla mimořádně chudá na události přinášejí něco nového z hlediska toho, co v našem seriálu sledujeme. A tak spíše formou zpestření nabídla pohled do útrob jedné z nejpodivnějších stran kandidujících v mimořádných volbách – SPOZ:

Fackami málem skončila nedělní krajská konference SPOZ v Hradci Králové. Výměna názorů mezi senátorem Vladimírem Drymlem a čerstvě zvoleným krajským šéfem Miroslavem Matějkou nakonec vyvrcholila senátorovým přidržením Matějky u krku za kravatu. "Zasloužil by si pár facek, aby se probral," okomentoval napjatou situaci Dryml, jenž bývalého asistenta staronové volební jedničky ČSSD za Královéhradecký kraj, poslankyně Hany Orgoníkové, před časem mezi Zemanovce přivedl. "Pan Matějka tzv. velrybářskou metodou účelově založil několik malých organizací SPOZ s černými dušemi a nechal se zvolit krajským předsedou," tvrdí Dryml. Senátora kvůli údajným výpadům proti některým spolustraníkům vyloučili delegáti na Matějkův popud krátce před roztržkou z konference. "Padla slova o vyloučení ze SPOZ a důtce," poznamenal Dryml, který sál neopustil a posléze se pustil do stranického soka. "Úvodem konference hrubě urazil zástupkyni pořádající agentury. Nechci ale přes média komentovat chování pana senátora," reagoval Matějka. Dryml vytýkal krajské organizaci SPOZ nedemokraticky a autoritativně sestavenou kandidátku do říjnových parlamentních voleb vedenou zpěvákem Danielem Hůlkou, bývalým generálním ředitelem hasičů a současným náměstkem ministra vnitra Miroslavem Štěpánem a zprvu kandidátem Sládkových republikánů, poté sociálním demokratem a současným ředitelem Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů Petrem Vrzáněm. "Konference se nezmiňuje o tom, jak se dostal Daniel Hůlka do čela kandidátky. Nebylo hlasováno ani o ostatních místech," prohlásil Dryml. Matějka pokládá Drymlův výstup na krajské konferenci za senátorovu politickou sebevraždu. "Zřejmě chtěl figurovat na jednom z předních míst krajské kandidátky, o což ani nikoho nepožádal. Bylo by to netaktické. Pokud by uspěl a nastoupil do dolní komory parlamentu, SPOZ by přišel o senátorský klub. Funkci senátora a poslance nelze kumulovat," vysvětlil Matějka. "Myslím ale, že kvůli nedělnímu výstupu ho málokdo příští rok podpoří jako kandidáta SPOZ do senátních voleb," podotkl Matějka. "Kandidovat do parlamentních voleb jsem nechtěl. Šlo o demokratičnost výběru kandidátů.

Podobné způsoby výměny názorů nepovažuji za vhodné, ale nešlo vydržet," kontroval Dryml. Matějka zmínil i nedávné skandály ve vrchlabské nemocnici, které však Dryml považuje za účelové a vylhané. "Pověst nemocnice očistíme právní cestou," podotkl Dryml, který nemocnici vede.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/313354-kralovehradecka-konference-zemanovcu-skoncila-malem-fackami.html

K tomu ještě část rozhovoru Aktuálně.cz s P. Gazdíkem, která se SPOZ týká:

A.cz: Trendem posledních týdnů v souvislosti s přípravou na volby je získávání často nestranických starostů nebo dalších členů samospráv. Poměrně úspěšná je v těchto snahách strana SPOZ - čím si to vysvětlujete?

Petr Gazdík: Upřímně řečeno se celkem děsím toho, když čtu, že ať už Andrej Babiš a jeho ANO či SPOZ nabírají stovky nových členů týdně. Já jim to samozřejmě přeji, nicméně mezi kvantitou a kvalitou je obvykle značný rozdíl - na to de facto doběhly Věci veřejné; a velmi si vážím Kateřiny Klasnové, která se veřejně omluvila za to, že Věci veřejné přivedly do politiky lidi, kteří se tam nikdy neměli dostat. To, že různí lidé teď masivně vstupují do těchto stran, svědčí o tom, že ta členská základna nebude tak kvalitní, že půjde o lidi, kteří najednou ucítili šanci.

A.cz: Kandidujete ve Zlínském kraji, mimo jiné proti hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Do stejného kraje už mimo jiné zavítal na návštěvu také prezident Miloš Zeman v rámci svých cest do regionů. Nepovažujete - zejména tedy z důvodu načasování - takovou návštěvu za zbytečné zasahování do předvolební kampaně?

Upřímně řečeno ne, protože Miloš Zeman navštěvoval Zlínský kraj už před volbou prezidenta a sliboval tehdy, že sem povede jeho první prezidentská cesta po krajích. To bych neviděl jako problém - tím je spíše to, že svému kancléři umožní kandidovat a doprovázet ho na té cestě jako kandidát a zároveň jako úředník. Zde vidím evidentní střet zájmů. Nedomnívám se, že prezident zneužívá svých cest po republice, na ně má samozřejmě právo a já jako občan vítám, že prezident jezdí po republice - myslím, že je to naopak, že SPOZ zneužívá cesty prezidenta ke své předvolební kampani.

A.cz: Překvapilo vás rozhodnutí prezidentova kancléře kandidovat v parlamentních volbách?

Nepřekvapilo mě ani tak samotné jeho rozhodnutí jako spíše jeho věta, že vlastně neví, jestli chce být spíše poslancem, nebo kancléřem, že to se rozhodne až po volbách. Ten člověk evidentně sedí na dvou židlích a chce toho nějak využít.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=789954

Vývoj členské základny SPOZ a personální obsazování nejrůznějších funkcí v této straně je velmi rozmanitý a rozporuplný proces, který nelze tak snadno popsat. Portfolio účinkujících osob je skutečně impozantní. Na jedné straně lze u této strany očekávat, že se prostřednictvím ní budou regenerovat struktury založené na vzájemném krytí působící v dobách spoluvládnutí ODS a ČSSD, které si postupně podmanily reprezentaci ODS a v současné době nemají dostatečné vrcholové politické krytí. Na druhé straně je pravděpodobné, že výrok ministra dopravy a lídra pražské kandidátky Z. Žáka – "Pro mě je důležité, že jsem řekl ano subjektu, jehož program má k obnově státu pro mě nejblíže" – byl míněn vážně. Navíc v kontextu knížky V. Dvořákové "Rozkl(r)ádání státu", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/45-ukradene-rozkradani-statu.html

A zejména:

http://radimvalencik.pise.cz/46-jeste-jednou-o-knize-rozkradani-statu-v-dvorakove.html

Uvidíme, jak se bude situace ve SPOZ vyvíjet.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře