(71.32) Hra: Co přinesl 2.7.13 – Superaféra XX

6. červenec 2013 | 08.00 |

Ve XII. pokračování uveřejněném 28.6.2012 jsem uvedl, že dříve nebo později bude muset začít stávající koalice (ODS-TOP-LIDEM) začít uvažovat o změnách svých postojů, což bude příležitost (pro některé) vymanit se ze skupinové konformity (omezenosti), kterou jsou její členové dosud ovládáni. Prezentoval jsem i jednoduché schéma, které popisuje dilemata každého ze členů skupiny, která je skupinovou konformitou ovládána.  V případě stávající koalice je skupinová konformita založena na tom, že se dlouhodobě považovalo za normální to, co normální není. K tomu viz:

http://radimvalencik.pise.cz/388-71-24-hra-co-prinesl-24-6-2013-superafera-xii.html

Úterý 2.7.2013 přineslo mnoho událostí, které nabízejí příležitost ilustrovat možnost číst prostřednictvím dobré teorie to, co se odehrává, a předvídat další vývoj. Vyberu právě to, co se týká výše uvedeného.

Na zpravodajském serveru Novinky, ale i z dalších zpravodajských zdrojů jsme mohli zaznamenat:

"Občanští demokraté v rámci příští předvolební kampaně uvažují, zda nepředstoupit před voliče s pokorou a neomluvit se za chyby a přešlapy, kterých se strana dopustila a jež vyvrcholily demisí premiéra Petra Nečase (ODS) v souvislosti se skandálem kolem jeho spolupracovnice Jany Nagyové. Někteří představitelé ODS vnímají mizivou podporu strany, kterou dokreslil nedávný průzkum agentury ppm factum, podle něhož by občanští demokraté oslovili pouze osm procent voličů. "Omluva by měla zaznít od bývalého premiéra a předsedy ODS Petra Nečase," řekl Novinkám místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. "Jeho vinou se odehrává tento destabilizační problém v české politice," dodal s dovětkem, že všichni vědí, proč koaliční vláda padla. Podle Sobotky se o podobných tématech zatím v ODS mluví jen v "nižších etážích" a na grémiu ani na výkonné radě zatím nic podobného nezaznělo. To potvrzuje i úřadující předseda ODS Martin Kuba, podle něhož jsou podobné úvahy zatím předčasné. "Podobnou debatu jsem na grémiu nezaznamenal," uvedl Kuba, který stranu po Nečasově odchodu řídí. Nečas, který v polovině června rezignoval na post premiéra i šéfa ODS, se za údajné jednání Nagyové, které nyní vyšetřuje policie, omluvil všem, kterých se mohlo týkat. Omluva voličům ODS, potažmo veřejnosti nezazněla. Nečas pouze přijal politickou zodpovědnost a rozhodl se odejít z politiky."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/306641-ods-uvazuje-o-omluve-volicum.html

Na Aktuálně.cz:

"Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) navrhne grémiu občanských demokratů, aby vyzvalo odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) k omluvě voličům.

Vedení strany se sejde ve středu. Nečas se v úterý omluvil klubu senátorů ODS, řekl Sobotka v pořadu Interview ČT 24. Nečas odstoupil kvůli aféře své blízké spolupracovnice Jany Nagyové. Podle Sobotky přivedly Nečase jeho osobní problémy tak daleko, že musel podat demisi, tím padla celá vláda a byla destabilizována politická situace. "To, že padne vláda, se stává, ale ty důvody, proč padla, jsou pro ODS personifikovatelné," řekl Sobotka v ČT. Grémium strany by mělo podle něj Nečase vyzvat k omluvě voličům, Sobotka to vedení ODS navrhne. "Dnes byl (Nečas) u nás na klubu senátorů a omluvil se nám. Takže on v sobě ten prvek té omluvy má," dodal Sobotka. Nečas rezignoval na post premiéra i předsedy ODS kvůli kauze bývalé šéfky svého kabinetu Jany Nagyové. Podle policie se domluvila s vedením Vojenského zpravodajství na sledování Nečasovy manželky, měla se také podílet na podplacení tří exposlanců ODS. Odstupující premiér vyzval v úterý v otevřeném dopise státního zástupce, aby byl v kauze vyslechnut."

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=784201

Úmyslně jsem uveřejnil celé, aby se čtenář udělal představu o tom, v jakém duchu vedení ODS doposud uvažuje. Vše považuje za selhání jednotlivce a to čistě osobní. Členům vedení ODS vůbec nedochází, o co jde. Propad této strany bude hlubší.

Vyvstal ovšem ještě jeden problém. Sobotkovo vedení rovněž nepochopilo o co jde a jaký má ČSSD manévrovací prostor. Mj. proto, že nemá "čtecí prizma", které vychází z pochopení logiky vzniku, fungování a geneze struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a role jader vyjednávání vlivu, které se mezi těmito strukturami vytvářejí. V důsledku toho se dopustilo několika hrubých chyb a v ČSSD se znovu otevřel konflikt "zemanovci versus antizemanovci". K tomu viz např. (z hlediska událostí 2.7.2013):

"Kladenská ČSSD se postavila za svoji členku a bývalou místopředsedkyni strany Marii Benešovou, která přijala nabídku stát se ministryní spravedlnosti ve vznikající úřednické vládě premiéra Jiřího Rusnoka. Místní organizace sociálních demokratů přijala stejné usnesení jako jihočeský krajský výbor ČSSD, řekl kladenský sociální demokrat Pavel Volf, jenž je zároveň členem krajského výkonného výboru strany. František Koníček, jenž má být také členem Rusnokova kabinetu, členství v ČSSD přerušil, sdělil místopředseda středočeské ČSSD Marcel Chládek. Ve středu se bude situací zabývat předsednictvo středočeské ČSSD. "My zatím nevíme, jestli vláda projde, nebo neprojde, ale zatím se stavíme za svého člena," uvedl Volf k Benešové. Podle něj je důležité, aby případný nový kabinet se členy ČSSD prosazoval sociálně demokratický program. Aktuální politickou situací se bude zabývat předsednictvo středočeské ČSSD, které podle Chládka bude chtít také vysvětlení, proč se kladenská sociální demokracie za Benešovou postavila.  "To pak nemusíme mít politické strany a každý si ad hoc může tvořit vládu, jakou chce," uvedl Chládek, který bude na schůzi prosazovat názor nejvyššího vedení strany. Sociální demokracie podle svého šéfa Bohuslava Sobotky trvá na tom, aby členové, kteří vstoupí do Rusnokovy vlády, odešli ze strany. "Jsem pro to, aby členové ČSSD, kteří přijali nabídku premiéra Rusnoka, v první fázi pozastavili členství v ČSSD. Další postup by pak měl být předmětem jednání," řekl šéf středočeské ČSSD Miloš Petera. Tři z dosud známých ministrů ve vznikajícím kabinetu Jiřího Rusnoka jsou sociální demokraté. Jeden z nich, Jan Kohout, členství ve straně přerušil v pondělí. Stejný krok podle Chládka učinil také František Koníček, který bude ministrem práce a sociálních věcí. "Když dva ze tří vyslyšeli tu výzvu a pozastavili členství, tak si myslím, že by paní Benešová tento krok měla udělat také, protože to není vláda ČSSD a sociální demokracie nemůže být spojena s takovýmto slepencem," uvedl Chládek. Novou vládu kritizuje i Sobotka. Usnesení sociálních demokratů na podporu Benešové je podle Volfa stejné jako to z Jihočeského kraje. "Jihočeská ČSSD nesouhlasí se zneužíváním současné politické situace k personálnímu vypořádání se s vnitrostranickými oponenty a vyzývá vedení ČSSD, aby jednalo v zájmu občanů ČR," uvádí například usnesení z jednání krajského výboru strany z minulého týdne."

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=784187

Mj. důsledek tohoto dění v ČSSD bude následující:

- Zpomalí se reformní procesy ve stranách stávající koalice.

- Do velkých problémů se dostane celé "staré" politické spektrum, tj. jeho restrukturace (která může mít různá vyústění) bude patrně větší, než si nyní uvědomujeme.

Příloha:

K tomu se odehrála zajímavá výměna názorů na Facebooku v návaznosti na názory J. Šídla uveřejněné v Parlamentních listech.

Zde jsou názory J. Šídla prezentované v Parlamentních listech:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jindrich-Sidlo-ma-strach-ze-lide-budou-chtit-277663

Reagoval jsem na ně na svém blogu s trochou nadsázky:

http://radimvalencik.pise.cz/412-ad-j-sidlo-vyslysi-plukovnici-hlasy-lidi.html

Návazně na to proběhla tato výměna názorů:

J. Šídlo: "Nechce se mi to číst celý, ale o plukovnících jsem nepsal ani čárku, o to snad nejde."

R. Valenčík: "Jak to, že nepsal? Cituji: "tu chvíli bude veřejnost přesně naladěna k tomu, aby vyslyšela hlasy". - Je zcela legitimní se zeptat, jaké hlasy či koho hlasy se mají na mysli, když to není explicitně vyjádřeno. To přece mohou být i plukovníci, ne? Když si přečtete můj článek, tak v něm vyslovuji jiný názor. Považuji prostě za chybné, když se naznačuje něco, a neuvede se přesně subjekt, který se má na mysli."

J. Šídlo: "Asi jsem to měl napsat úplně jasně - když si Zeman řekne o větší pravomoci, bude mít veřejnost tendenci na to slyšet, což zas asi nezůstane úplně bez odezvy u politiků."

R. Valenčík: "Jo. Teď je to jasné. A myslím důležité upřesnění. Myslím však, že lidé u nás jsou skutečně kvalifikovanější a jemu (ani plukovníkům, ani nové "vedoucí síle") bianko šek nedají. V tomto jsem optimista."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře