R2016/095: Oděské memento a reformy/2

5. květen 2016 | 07.00 |

Do seriálu o reformách zařazuji tři navazující články připomínající oděský masakr v roce 2014 v době, kdy si toto výročí připomínáme. Je o to, jak otevřít prostor pro prokomunikování reforem. Vyprázdněná, zapouzdřená, vydíratelná a manipulovatelná euroreprezentace totiž blokuje nejen vyšetřování tohoto masakru a mlčí k dalším zločinům na Ukrajině i v Turecku, ale blokuje i skutečně reformy. To na jedné straně. Na straně druhé nestačí jen upozorňovat na její selhání. Je nutné mít i pozitivní program reforem. K tomu se dostanu vzápětí po této trojici článků.

Uveřejňuji druhou část postřehů z akce na Novotného lávce, kde (od 18.00 25. dubna) proběhla vzpomínková akce na dosud nevyšetřený masakr v Oděse v Domě odborů 2. května 2014:

48 zavražděných, stovky zraněných.

V sále pro 160 lidí se mačkají skoro tři stovky.

V panelu: Zdeněk Kratochvíl, Jan Petránek, Jaroslav Baště, Ondřej Soukup, Petr Žantovský, Jan Schneider, Pavel Letko.

Jan Schneider uvedl přehled informačních faulů v dnešní žurnalistice. Vzdělávací program prosazovaný "Člověkem v tísni" zvyšování odolnosti proti ruské propagandě je v rozporu se školským zákonem. O zamlčování informací - kdo např. ví, že na Ukrajině byl zavražděn advokát ruských vojáků, kteří mají být vyměněni za Savčenkovou.

Slušná polemika mezi ním a Ondřejem Soukupem, který upozornil na některé fauly ruské žurnalistiky.

Přečten příspěvek Terezy Spencer o tom, jak to probíhalo v Sýrii (paralela s Ukrajinou). Např.o utajovaném masakru vládních vojáků. Stejný scénář, jako Majdan.

Ze všech vystoupení bylo zřejmé, jak se uplatňuje dvojí metr v oblasti posuzování lidských práv, informování veřejnosti apod. jako nástroj moci a manipulace.

Zlatým hřebem (i když on sám sebe nazval rezavým hřebem) bylo vystoupení Jana Petránka, který mj. uvedl příklady destrukce Ruska v období Jelcina, pokus o jeho rozdělení na části. Podle něj se Putinovi zatím nepodařila žádná reforma, kromě reformy armády. Ta je nyní úplně odlišná od té dříve, nepoužitlné. I když je použitelná jen k obraně a odstrašení, nikoli ofenzivní politice. Pro se Putin vyhýbá střetům, jak jen se dá. Zformuloval některé své prognózy. Jeho vystoupení bylo odměněno až překvapivě silným potleskem, ale zasloužil si ho.

Důlžitá informace:

Tuto neděli (1. května) od 15:00 Hradčanské náměstí shromáždění při příležitosti druhého výročí Oděského masakru.

Určitě přijdu. Bude zajímavé vyhodnotit i to, jak tato odborná diskuse přispěje k úrovni veřejného shromáždění. Je to vlastně první zkušenost tohoto typu.

K tomu můj názor:

Všechna vystoupení měla velmi vysokou úroveň. Přesto si myslím, že je potřeba jít podstatně dál ve dvou směrech:

1. Popsat příčiny vzniku, tendence vývoje, mechanismy fungování, prohlubující se dysfunkčnost a degenraci součásné globální moci. Přesně, s využitím nezbytných teoretických nástrojů, srozumitelně. O to jsem se pokusil mj. zde:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

Odvolal jsem se již vícekrát na tento článek, který neustále zaznamenává značnou čtennost (kolem 1000 nezávislých přečtení během měsíce). Je sice už půl roku starý, ale pořád dobrý. I když se s odstupem času pokusím vylepšit.

2. Kromě programu společné obrany (viz předcházející bod) je potřeba mít i komplexní program nápravy a obnovy. Ten připravujeme formou permanentní diskuse v této skupině na Facebooku:

https://www.facebook.com/groups/728107677207981/

Zván k aktivní účasti je každý zájemce.

A tady je několik foto z akce:

Petr Žantovský a Jan Schneider.

Pohled do sálu. Určitě poznáte řadu významných osobností.

Těsně před začátkem - sál se rychle plní. Brzy budou obsazena i rezervovaná místa.

Rozeznáte tam Petra Uhla? Také těšně před začátkem.

Další informace přinesu z nedělního shromáždění na Hradčanském náměstí.

 (Pokračování třetí částí)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář