REFORMY (148) Válka indiskrecemi na Ukrajině

26. červen 2015 | 06.50 |

Jiným výborným příkladem toho, jak vznikne a jak probíhá válčení prostřednictvím indiskrecí, jak obnažuje fungování struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a jak je toto válčení včetně jeho důsledků utlumováno působením jader vyjednávání vlivu poskytuje aktuální dění na Ukrajině. Uvádím základní informace a ještě jednou připojují slovníček z naší monografie o reformách, aby každý mohl porovnat to, co říká teorie, s realitou. Zde jsou základní informace o tom, co se odehrává na Ukrajině v dané oblasti:

Prezident a šéf bezpečnostní služby Ukrajiny nemohou najít společnou řeč a jejich konflikt pokračuje.
Jak již bylo dříve oznámeno, šéf ukrajinské bezpečností služby (SBU) Valentyn Nalyvajčenko nemá povoleno letět do USA na základě obvinění generálního prokurátora. Na plánované návštěvě se chystal sejít s americkou politickou elitou a předložit odborné důkazy o ruské ozbrojené agresi proti Ukrajině.
Jako jeden z postmajdanských vůdců Valentyn Nalyvajčenko se dostal do  bodu  veřejného zúčtování s prezidentem Porošenkem, odkud není návratu.
Dá se očekávat jeho odvolání z postu šéfa bezpečnostní služby. V posledních dnech a týdnech eskalují konflikty mezi účastníky únorové revoluce, kteří si přerozdělují mezi sebou moc a vlastnictví v bankovnictví, průmyslu, přírodních zdrojích.
Sváry mezi bezpečnostními silami a ukrajinským prezidentem vedou postupně ke snižování počtu "postmajdanovských vůdců" ve vládě a bezpečnostních složkách

0001pt;line-height: normal;page-break-after:avoid">Viz: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/porosenko-je-v-konfliktu-s-sefem-bezpecnostni-sluzby/

Podle některých pozorovatelů se okamžikem, kdy Nejvyšší rada odvolala z postu šéfa ukrajinské tajné služby SBU Valentina Nalyvajčenka, rozpoutává v Kyjevě válka kompromitujících materiálů.

Propuštění ze svého místa šéfa SBU, dává Valentin Nalyvajčenko do souvislosti s tlakem na pracovníky bezpečnostní služby a umlčení pravdy. Ve vysílání ukrajinských televizních kanálů  řekl, že má důkazy o korupci ve vládních kruzích, a je připraven poskytnout je k vyšetřování.
Ve čtvrtek 18. června Nejvyšší rada schválila návrh prezidenta Porošenka odvolat Nalyvajčenka. Pozorovatelé dávají konflikt mezi úředníky do souvislosti s pokusy Nalyvajčenka odhalovat korupci lidí obklopující hlavu státu.
Tisk už před několika dny informoval, že se jako jeden z postmajdanských vůdců Valentin Nalyvajčenko se dostal do  bodu  veřejného zúčtování s prezidentem Porošenkem odkud není návratu. V posledních dnech a týdnech eskalují konflikty mezi účastníky únorové revoluce, kteří si přerozdělují mezi sebou moc a vlastnictví v bankovnictví, průmyslu, přírodních zdrojích.
Sváry mezi bezpečnostními silami a ukrajinským prezidentem vedou postupně ke snižování počtu "postmajdanovských vůdců" ve vládě a bezpečnostních složkách.
Zajímavá je v této souvislosti informace, že se prezident Petro Porošenko obrátil na ukrajinský Ústavní soud s požadavkem, aby zrušil zákon, který ruší titul prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče.
"Žádám vás, abyste přijali, že zákon Ukrajiny "O odnětí titulu prezidenta Viktora Janukovyče Ukrajiny", který se datoval 4. února roku 2015, nesplňuje Ústavu Ukrajiny (neústavní)," uvedl Porošenko v ústavním návrhu, zveřejněném na internetových stránkách Ústavního soudu.
Paradoxem je, že zákon sám podepsal.
Ve zdůvodnění dále píše, že jmenování prezidentem je "navždy", pod není daná osoba odvolána tzv. impeachmentem, neboli žalobou. Janukovyč byl odstraněn převratem a žádný impeachment se nekonal.
Z toho plyne, že se Porošenko obává, že by mohl být Nejvyšší radou odvolán stejně jako Janukovyč.
K husté atmosféře kyjevské pomajdanovské elity lze jen dodat, že se na základě skandálu kýve stranická židle pod Olegem Ljaškem, poslancem a šéfem Radikální strany. Skandál vypukl na základě videa na sociálních sítích. Desetiminutový film vypráví o jeho spojení s kriminálním světem stejně jako jeho účasti na gay orgiích.
Kromě toho autoři videa argumentovali, že Ljaško na počátku vojenské operace v Donbasu vůbec nebyl. A video s ním v první linii, bylo prý pořízeno v okolí Kyjeva, a že přítomní ukrajinští vojáci byli najatí herci.

Viz: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/na-ukrajine-zacina-valka-kompromaterialu-mezi-elitou/

Slovníček původních pojmů

Struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (zkráceně -struktury založené na vzájemném krytí): Jedná se typ sociálních sítí, které mají podobu vzájemného vydírání, vzájemného krytí i vzájemného protěžování v institucionálním systému společnosti těch, co na sebe vědí něco takového, zveřejnění čehož by v daných společenských podmínkách vedlo k jejich difamaci a potrestání. Vazby v těchto strukturách jsou mimořádně pevné, mají tendenci propojovat se s vazbami založenými na investování do společenské pozice a ovládat částečně či za určitých podmínek i plně institucionální systém společnosti.

Jádro vyjednávání vlivu struktur založených na vzájemném krytí (zkráceně - jádro vyjednávání vlivu): Spontánně se utvářející skupina osob zastupujících různé struktury založené na vzájemném krytí, která vyjednávají společný vliv uplatňovaný prostřednictvím těchto struktur a zejména pak způsob reakce na případnou indiskreci v rámci těchto struktur, ke které dochází v případech, když se některá osoba či skupina osob v těchto strukturách cítí nedoceněna či ohrožena.

Základní ideové paradigma jádra vyjednávání vlivu (zkráceně – základní ideové paradigma): Souhrn postojů a postupů (toho, co se musí uznávat a dodržovat) při vyjednávání vlivu uplatňovaného koordinovaným postupem struktur založených na vzájemném krytí, zejména pak při řešení problémů spojených s indiskrecí. Základní ideové paradigma na jedné straně ospravedlňuje ty, kteří ve strukturách na vzájemném krytí působí, v očích jich samotných, na druhé straně orientuje na aktivity, které jsou pro uplatňování efektivního vlivu struktur a překrývání jejich praktik i důsledků uplatňování těchto praktik nezbytné. Umožňuje globální koordinaci vlivu struktur založených na vzájemném krytí a v případě potřeby koncentrování jejich vlivu do lokálních podmínek. Základní ideové paradigma má klíčový význam pro stabilitu moci generované působením struktur založených na vzájemném krytí. Modifikace a proměny tohoto paradigmatu jsou jedním z faktorů, který nejvíce ovlivňuje globální dění.

Investování do společenské pozice (zkráceně - poziční investování): Pořizování pozičních statků za účelem vytvoření nerovnoprávného postavení lidí hlediska využívání investičních příležitostí (jak těch, které jsou spojeny s nabýváním schopností, tak těch, které jsou spojeny s jejich uplatněním). Má celou řadu forem od prestižní či okázalé spotřeby až po spotřebu související s rozhráním her, v nichž vítězí ten, kdo disponuje většími finančními prostředky (právní spory, omezení bezpečnosti apod.).

Struktury založené na pozičním investování (zkráceně – poziční struktury): Spojování osob, které disponují velkými finančními prostředky, do skupin či sociálních sítí, které se (z hlediska využívání investičních příležitostí, ale i každodenních společenských styků, místa bydlení, trávení volného času apod.) oddělují od ostatního obyvatelstva.

(s. 93-94)

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/2316-reformy-99-odkaz-na-monografii.html

(Pokračování dalším tématem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář