REFORMY (142) Jak konkrétně to udělat

20. červen 2015 | 07.00 |

V rámci seriálu o reformách uveřejňuji i pokračování článku "Lidi, pojďme do nich..., ale jak?" ze 16.6.2015, který zaznamenal rekordní počet ohlasů. Na některé z nich budu reagovat v příštích dnech:

16.6.2016 jsem  napsal článek o tom, jak důležité je mít oporu v kvalifikovaném a odborně přesném pochopení toho, o co jde. Odkázal jsem přitom na první pokus, který jsme v našem týmu v tomto směru udělali loni. Ve formátu pdf je v plném znění i s komentářem ke stažení na

http://radimvalencik.pise.cz/2316-reformy-99-odkaz-na-monografii.html

Koncipovali jsme ji jako ročenku a v plném proudu je příprava vylepšené verze za rok 2015.

0pt;mso-fareast-language:X-NONE;mso-bidi-font-weight:bold">Připomenu, co jsem tomu dodal:

- Nikdo nemá patent na rozum a jsme si vědomi toho, že k dokonalosti má daleko. Již proto, že některé pasáže mohou být pro širší veřejnost příliš náročné. Uvítáme připomínky.

- Řešení musí být komplexní a to komplexní v několika směrech (nejde jen o vzájemnou provázanost reforem, ale i o reflexi realizační problematiky, dále pak i o komplexnost spojenou s využíváním různých úrovní abstrakce).

- Nelze spoléhat jen na akademickou sféru - její podstatná část je stále ještě více či méně "zdravá", ale je pod velkým tlakem a určitě od ní nelze očekávat heroické výkony.

- "Laická" pozice vůbec nemusí být "nekvalifikovanou" pozicí - proto uvítáme ochotu každého napomoci ve vyjasňování toho, o co jde.

Nyní uvedu pár příkladů, které ilustrují, jakých chyb se bez dostatečně kvalifikovaného a komplexního pochopení můžeme dopustit.

Příklad první: Odkud pochází "grázlokracie"?

"Je čas položit si znepokojivou otázku, říká pro server ForeignPolicy.com Stephen M. Walt, profesor mezinárodních vztahů na Harvardově univerzitě. Co by měl svět udělat, pokud Islámský stát ("grázlokracie" podle S. Walta) vyhraje? Vzhledem k neuvěřitelné brutalitě džihádistů vás nejspíš napadnou ty nejčernější scénáře, realita by ale byla patrně jiná. Ostatně v dějinách lidstva se mezinárodní společenství muselo vypořádat s krutými režimy už několikrát."

Viz: http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/123318-nocni-mura-islamsky-stat-zvitezi-ceka-svet-grazlokracie/

K tomu: Špatně pochopená realita. ISIS není reprezentantem grázlokracie, ale pouze jedním z produktů naší (z "vyspělých zemí" pocházející) grázlokracie. Proto také jakékoli řešení současných problémů musí začínat u nás a ne strašením něčím, co přichází zvenku. Skutečné zlo přichází od nás - a naší povinností je ho zlikvidovat.

Toto je třeba mnohem přesnější pohled na realitu: "Američané mají strach ze ztráty nadřazenosti nad ostatními národy, který jim vštěpuje vládnoucí elita země. Pokud USA nezastaví paranoidní militarizaci, může to mít negativní vliv na duševní zdraví národa, tvrdí americký armádní plukovník a profesor Gregory Deddis." Viz: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/deddis-amerika-dosahla-bodu-kdy-bez-valky-nemuze-zit/

Proto může docházet i k takovýmto šílenostem: "Rozhodnutí USA o poskytnutí Kyjevu zbraní záleží na pozici členských zemí EU, prohlásil ministerský předseda Ukrajiny Arsenij Jaceňuk v interview pro ukrajinský 5. kanál. "Bílý dům má jistá geopolitická omezení v přijetí tohoto rozhodnutí" a musí brát ohled na názor evropských partnerů, zdůraznil premiér. "Jestliže někdo z členských zemí EU, zejména z G7, nebere moc kladně myšlenku dodávek zbraní na Ukrajinu, to bezprostředně ovlivňuje rozhodnutí Bílého domu", řekl. Podle názoru Jaceňuka, partneři Washingtonu "podceňují hrozby pocházející z Ruska"." Viz:

http://cz.sputniknews.com/svet/20150614/551969.html#ixzz3d4iU2ubs

Kam až dochází zblbnutí těch, co přistoupili na současnou hru (názor muslimského senátora za ČSSD):

"Ne, to není v žádném případě, já ale odsuzují obojí. I tu petici a ještě více násilí. Musíme se na věc podívat i z druhé strany. Urážet jejich víru není tolerantní. Kdybychom chodili kolem sousedů a každý den dráždili psa za plotem, tak mě kousne, jakmile uteče. Je svoboda slova, ale nepovažoval bych tuto svobodu v zesměšňování toho, co není součástí naší kultury. Ani evropské, ani židovské." Viz:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Muslimsky-senator-Mezian-Zesmesnovat-neci-viru-nebo-proti-ni-sepisovat-petice-neni-tolerantni-379452

K tomu: Není to nejvhodnější přirovnání. Osobně nepovažuji muslimy za drážděné psy. Mám mezi nimi řadu přátel a jsou to normální lidé. Především však sepisování petic není proti víře, ale proti zneužití víry. A zneužívání víry je zločin světský i náboženský. To je podstata problému. Kamuflovat tento problém (přitom hloupě a trapně), může jen ten, komu už z krytí těch největších lumpáren (lidově řečeno) hrabe. Hrabe mu z toho, že se snaží omluvit cynické použití migračních zbraní nejtěžšího kalibru k překrytí stop současných lumpáren.

(Pokračování ohlasy na článku "Lidi, pojďme do nich..., ale jak?" ze 16.6.2015

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář