REFORMY (143) J. Rak - jak dosáhnout změny

21. červen 2015 | 07.00 |

Na článek "Lidi, pojďme do nich..., ale jak?", který jsem uveřejnil 16.6.2015, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2438-lidi-pojdme-do-nich-ale-jak.html

jsem dostal několik zajímavých ohlasů. Část těch, které jsou spojeny s hledáním cesty ke změně, uveřejňuji i s komentářem v rámci seriálu o reformách.

Zde je příspěvek Josefa Raka:

Děkuji za krásný článek a úvahu pod názvem: "Lidi pojďme do nich, ale jak." Je to velmi dobré, ale nedefinuje to problémy dnešní globální společnosti společnosti ani jejich příčiny. A tím pádem to samozřejmě nenabízí ani řešení těchto problémů.

Jako vysokoškolský kantor jistě víš, že když precizně definuješ společenské problémy a jejich příčiny, tak už jsi je napůl vyřešil. Když ty problémy precizně definuješ, tak musíš ale ještě vytvořit vizi a strategii, jak je chceš dále řešit.

Pokud tu vizi a strategii máš, tak to stále ještě nestačí. Musíš je ještě srozumitelně komunikovat svému širokému okolí, aby se s nimi ztotožnilo. To stále ale ještě nestačí. Tvé okolí Tě musí brát a uznávat jako neformálního vůdce, s jehož vizí a strategií se ztotožnilo a pod jehož vedením ty problémy úspěšně vyřeší ku prospěchu všech.

Bohužel, dnes neformální vůdcové jako byl Mahátma Gándhí v Indii, v České republice a ani ve světě neexistují. Pokud se nějaký objeví, jako byl J. F. Kennedy, anebo Martin Luther King, tak ho americko-židovská KFO, která vládne světu a vede ho do katastrofy, nejprve nechá zavraždit a pak ho prohlásí za svého národního hrdinu. Takových vůdců bylo ve světě v poslední době zavražděno více. Salvador Allende, Saddám Husajn, Muamar Kaddáfí a další.

Jediným současným neformálním vůdcem v dnešním světě je Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace, za kterým stojí svým srdcem asi 80 % Rusů. V Euroatlantickém prostoru je to ale opačně. Tam ho asi 80 % obyvatel považuje za diktátora a agresora, kterého se bojí.

Proč? - Protože to z něj udělala světová média, která vlastní, anebo ovládá americko-židovská KFO prostřednictvím svých pátých kolon v jednotlivých zemích. V České republice jsou to primitivní, zrádné, prodejné a prolhané děvky pravdoláskařské, které nám ukradly naši Českou televizi a ostatní masová média.

Jelikož žijeme ve společenském systému, kterému se říká parlamentní demokracie, která je ale rafinovanou diktaturou především americko-židovské KFO a slabých národních KFO (Kriminálních Finančních Oligarchií) prostřednictvím loutkových divadélek zkorumpovaných a arogantních politiků, tak nezávislé a čestné osobnosti nemají šanci v žádném národě vyrůst.

Jistě víš, proč. Nejvyšším bohem, který nám tu dnes vládne, jsou prachy, prachy a zase prachy. Tohoto boha zbožňuje a uznává téměř absolutní většina populace v našem Euroatlantickém prostoru.

Na toto téma bych, Radime, mohl napsat asi celou knihu, ale nikdo by ji stejně nečetl. Proto jenom toto stručně a končím. Vlastně ne. Ještě jedno doporučení pro Tebe. Pokus se dát dohromady tým uvědomělých a nezávislých intelektuálů a myslitelů, který precizně definuje dnešní naše celospolečenské problémy a jejich příčiny. Pokud uznáš za vhodné, tak se rád stanu členem tohoto týmu.

K tomu moje odpověď:

S velkou částí toho, co píšeš, souhlasím. Zejména s tímto:

"Jako vysokoškolský kantor jistě víš, že když precizně definuješ společenské problémy a jejich příčiny, tak už jsi je napůl vyřešil. Když ty problémy precizně definuješ, tak musíš ale ještě vytvořit vizi a strategii, jak je chceš dále řešit.

Pokud tu vizi a strategii máš, tak to stále ještě nestačí. Musíš je ještě srozumitelně komunikovat svému širokému okolí, aby se s nimi ztotožnilo."

Přesně o to jsem se pokusil s naším týmem - a výsledkem je monografie, která teď vyšla knižně. V plném znění je dostupná zde:

http://radimvalencik.pise.cz/2316-reformy-99-odkaz-na-monografii.html

(V článku jsem na ni dal odkaz.)

Vítám i tento námět spojený s nabídkou:

"Ještě jedno doporučení pro Tebe. Pokus se dát dohromady tým uvědomělých a nezávislých intelektuálů a myslitelů, který precizně definuje dnešní naše celospolečenské problémy a jejich příčiny. Pokud uznáš za vhodné, tak se rád stanu členem tohoto týmu."

Jak je ve výše uvedeném odkazu uvedeno, poměrně silný tým už existuje a je otevřen každému zájemci. Práce na přípravě konference, ze které vzejde i ročenka za rok 2015 (tj. vylepšené verze monografie) jsou v plném proudu, jak se každý může přesvědčit sledováním každodenního (někdy více, někdy méně povedeného) seriálu v diskusní skupině na FB s názvem "Reformy – Reformy!", viz:

https://www.facebook.com/groups/728107677207981/

Konference se s největší pravděpodobností bude konat v sobotu 28.11.2015 na VŠFS od 9.00. Informaci včas zveřejním a rozšířím.

Inovované teze pro letošní rok již byly publikovány, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2080-reformy-20-vychozi-teze-2015.html

A probíhá k nim průběžně diskuse.

Následující ambici nemám:

"To stále ale ještě nestačí. Tvé okolí Tě musí brát a uznávat jako neformálního vůdce, s jehož vizí a strategií se ztotožnilo a pod jehož vedením ty problémy úspěšně vyřeší ku prospěchu všech."

Zčásti proto, že jsem už v určitém věku, zčásti z důvodů, které uvádíš dále. Především však proto, že současná náprava musí být mnohem komplexnější. Spíše než analogii s nějakým charismatickým vůdcem bych viděl celou tu partu zejména francouzských osvícenců a konkrétně encyklopedistů na přelomu 17. a 18. století, kteří připravili ideové zázemí umožňující prosazení průmyslové revoluce přes nejrůznější peripetie. Asi nás čeká něco podobného. Bez silného a týmového ideového zázemí se nic nepohne.

Takovým tím pojítkem s realitou je to, co jsem nazval "startovní okna pro prokomunikování a dokončení přípravy skutečných reforem". Dvě už se otevřela a byla využita minimálně. Bude ještě několik příležitostí a záleží jen na nás, jak je využijeme.

K otázce startovních oken viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/2361-reformy-115-druhe-startovni-okno.html

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář