REFORMY (61) Cimický, animozity, startovní okna

2. duben 2015 | 07.00 |

Pro tento příspěvek do seriálu o reformách by se hodil delší název: "Jak co nejvíce omezit uzavírání oken k prokomunikování reforem, o které jde".

Letošní rok jsem označil za rok, kdy zaznamenáme několik příležitostí pro prokomunikování toho, jak řešit současné problémy na bází kvalifikované a podložené koncepce reforem směřujících k naplnění realistické pozitivní vize. Každá taková příležitost bude současně spojena se značnými hrozbami, tak, jak to v přelomových dobách bývá. Zkrátka bude docházet k otvírání či alespoň pootevírání oken pro prokomunikování a dopracování reforem umožňujících posunout naši společnost (tím myslím okruh vyspělých zemí) do "vyššího levelu". (Za ten považují společnost, jejíž ekonomika je založena na produktivních službách, ale to, zda se jedná o nejlepší vyjádření pozitivní vize, je právě jedna z klíčových otázek, kterou je nutno prokomunikovat.)

Každý proces má svůj opak. A tak budeme svědky nejen otevírání oken, ale i jejich uzavírání. Uzavírání oken pro komunikaci formou vyhrocování konfliktů mezi lidmi s cílem překrýt podstatu toho, o co jde. K tomu nejdříve dva odkazy na materiály, které jsem napsal před nedávnem:

1. Tento je o "čtecím prizmatu" současného dění, tj. jak číst, o co jde:

pise.cz/2070-reformy-16-cteci-prizma-soucasneho-deni.html">http://radimvalencik.pise.cz/2070-reformy-16-cteci-prizma-soucasneho-deni.html

2. Tento je o tom, jaké polarity se v současné době vytvářejí a jak jedna vyvolaná polarita (konflikt, animozita) vede k ještě větší (článek je z 8.3.2015 a asi dost prorocký):

http://radimvalencik.pise.cz/2129-kdo-rozdeluje-lidi-ct-zeman-nebo-nekdo-jiny.html

Na problém nárůstu konfliktů v souvislosti s aprílovým zastrašování a vyvoláním dalších animozit upozornil psycholog J. Cimický. Myslím, že podnětně. Na dotazy Parlamentních listů uvedl (důležité podtrhuji a vůbec nejdůležitější zvýrazňuji ještě tučně):

"Ve společnosti se to vaří a tohle je důsledek a vyvrcholení všech těch nálad. Je přitom nutné říci, že ale nejde jen o stav, který by byl pouze v Česku. Podobně to vypadá i na jiných místech světa," předeslal na otázku ParlamentníchListů.cz psychiatr a spisovatel Jan Cimický. Podle něj je potíž v tom, že si s vývojem neví řada lidí vůbec rady, ztrácí se v něm a tak dochází i k jakési radikalizaci pohledů a názorů na různé události. Radikalizace svým zjednodušením pak pomáhá lidem v domněnce, že našli správné řešení. To, že by vše mohlo souviset třeba s tím, že klesá mnohým lidem životní standard, si Cimický nemyslí. Připouští však, že někteří jednotlivci jsou na tom opravdu hmotně zle a tudíž i to může přispívat k tomu, aby se radikalizovali v postojích. Obecně však trend ve společnosti nedostatkem vysvětlovat prý nelze.

"Víte, ono je vše důsledkem psychické dekadence hodnot a tím nehovořím jen o hodnotách, o kterých se mluví v politice. Mám na mysli obecné hodnoty ve společnosti, ty se vytrácejí. Glorifikují se zbytečné věci a dělá se z nich něco mimořádného, výjimečného, zatímco to, co by opravdu stálo za pozornost, je odsunuto někam na okraj zájmu. A to jak veřejnosti, tak i médií. Pak vše nasvědčuje tomu, že národ víc zajímá, jestli dostane korunku krásy blondýna nebo černovláska, místo aby navštěvoval divadla, výstavy či jiná kulturní zařízení. Uznávám, samozřejmě, možná jde jen o můj čistě subjektivní pocit a většině národa tato rovina vyhovuje. Pak se ale nesmíme divit tomu, že většině národa vyhovují také zjednodušující řešení, charakteristiky a škatulkování," řekl dále psychiatr Cimický. Podle něj se na všem odráží i to, co vysílají televize v takzvaných "prime" časech. "V těch pořadech dominuje násilí, podvody. Tím se dál prohlubuje nespokojenost lidí, a ta se projevuje jejich antagonismem," poznamenal ještě pro ParlamentníListy.cz Cimický.

"Důležité je, aby si společnost našla nějaký způsob regulace toho vnitřního pnutí. Protože jedině pokud k této regulaci dojde, nejen my, Češi, ale obecně lidstvo, přežije. Pokud se tak nestane a vše bude dál kulminovat, může to vše skončit třeskem. Osobně mě při takových myšlenkách děsí fakt, který známe již z pověstí. Totiž to, že dojde-li ke třetí světové válce, ta čtvrtá se bude odehrávat už jen s klacky. To bychom měli mít na paměti a snažit se toho vyvarovat. I když jsme třeba bezradní nad něčím, s čím si aktuálně nevíme možná rady. Uchylovat se k extrémům a nenávisti vůči těm, co zastávají jiný názor, je bohužel cesta, která by u těch klacků mohla skončit," uzavřel Jan Cimický své vyjádření pro ParlamentníListy.cz.  

K tomu připojily Parlamentní listy tento komentář:

Pravdou přitom je, že aktuálně je možné pozorovat polarizaci společnosti u názorů na průjezd amerického konvoje. Někteří dopředu harašili – virtuálními - zbraněmi a protesty, jiní plánovali "vítací" akce. Nenávist mezi oběma tábory byla téměř zhmotnělá. Člověk se pak logicky ptá, jak to bude dál pokračovat. Uklidní se situace? Nebo budou půtky dál pokračovat a případně gradovat?

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Psychiatr-Cimicky-sleduje-rozdelenou-spolecnost-nejen-kvuli-konvoji-A-prinasi-toto-varovani-368560

V intencích toho, co říká Cimický, je podle mého názoru důležité následující:

- Dívat se na věci z nadhledu a s empatií pro ty, co mají odlišné názory.

- Neustále zdůrazňovat význam netriviálních řešení, které jsou cestou do pekel (k vytváření animozit a zapouzdřování).

- Vyhledávat a využívat všechny příležitosti k uchování normální komunikace mezi lidmi s odlišnými názory.

- Bedlivě rozlišovat mezi těmi, co mají odlišné názory dané odlišnými vlastními či převzatými zkušenostmi, odlišným prostředím a třeba i odlišnými ambicemi, kteří však ještě neztratili schopnost kriticky vnímat realitu, a těmi, co se již stali "zombíky", zapouzdřili se do vlastních názorů a nejsou schopni již překročit hranice předsudků. (Těch druhých je naštěstí málo a - jak ukazuje historie - bude málo.)

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: REFORMY (61) Cimický, animozity, startovní okna ondrey 03. 04. 2015 - 16:20