Kdo rozděluje lidi: ČT, Zeman nebo někdo jiný?

8. březen 2015 | 09.06 |

Před nedávnem se Česká televize podílela na masivní kampani proti M. Zemanovi, kdy byl obviněn, že rozděluje lidi v naší zemi. Nyní se sama dostala do stejné situace. Část veřejnosti proti ní má vážné výhrady. Uvítala Zemanovi výroky vztahující se k České televizi a jejímu placení, část veřejnosti Českou televizi brání.

Tak kdo tedy rozděluje lidi v naší zemi?

Nejdříve základní fakta:

1. M. Zeman v Plzni: "neplní svou veřejnoprávní funkci. Stala se nejen komerční televizí, ale dokonce špatnou komerční televizí... Česká televize by neměla být hlásnou troubou jakékoliv politické strany, například TOP 09... podle názoru většiny lidí ČT nepřináší vyvážené a objektivní zpravodajství... komu se model České televize nelíbí a nechce platit koncesionářské poplatky, nechť tuto částku odevzdá na veřejně prospěšné účely, ať už v oblasti zdravotnictví, školství, sociální péče a tak dále".

Viz: http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/ct-se-ohradila-proti-kritice-prezidenta-nenecha-se-pry-zastrasit/1189537

2. A. Plívová, Mluvčí ČT: Jde o bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby...  Vyváženost a objektivitu zpravodajství a kvalitu vysílání může hodnotit Rada ČT na základě objektivních analýz. Česká televize vysílá zcela v souladu s platnou legislativou a je rovněž kontrolována ze strany Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Na invektivy prezidenta republiky proto nebude Česká televize dále reagovat a ani se jimi nenechá zastrašit...

http://www.novinky.cz/domaci/363558-zeman-bezprecedentne-zautocil-na-nasi-nezavislost-ohradila-se-ceska-televize.html

3. B. Sobotka (ČSSD): Koncesionářské poplatky jsou zárukou toho, že veřejnoprávní média, ČT i rozhlas, nejsou závislé ani na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem.

Viz: www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/ct-se-ohradila-proti-kritice-prezidenta-nenecha-se-pry-zastrasit/1189537

A teď trochu rozumu a logiky:

Otázka první: Jsou dostatečnou zárukou nezávislosti ČT koncesionářské poplatky?

Odpověď: Hrají podobnou roli v nezávislosti ČT, jako např. platy politiků z veřejných zdrojů jsou zárukou jejich nezávislosti. Tj. je to podmínka nutná, ale rozhodně ne dostačující. B. Sobotka by měl dobře vědět, jakým tlakům je vystaven a jak se v tom plácá, viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/2128-sobotka-ustoupil-jestrabum-z-usa-je-zle.html

Pokud v souvislosti s diskusí o ČT říká to, co řekl, má svým způsobem pravdu. Koncesionářské poplatky jsou určitou zárukou nezávislosti na podnikatelských skupinách a momentální vládě. Pokrytecky však zamlčuje, o čem je "nezávislost" v současném světě a s čím má sám velký problém. A to z jeho strany není poctivé.

Otázka druhá: Kdo tedy v současné době rozděluje lidi v naší zemi? To je přece základní problém a je to i problém skutečné nezávislost.

Odpověď: Rozdělení je dáno vnějšími faktory, resp. vnějším politickým tlakem na naši zemi. Jedni se domnívají, že ekonomická, politická, technologická a vojenská moc USA vyřeší všechny problémy našeho světa i naše, druzí se obávají, že současný způsob uplatňování moci USA vede svět od problému k problému a v poslední době, jak se zdá, do katastrofy. Můžeme tuto alternativu formulovat s různými modifikacemi, ale koneckonců jde právě o toto. A z tohoto hlediska jsme pod tlakem. Čím významnější roli kdo personifikuje tam, kde se vytvářejí názory lidí a kde se rozhoduje, tím pod větším tlakem je. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, ale to je tak jediné, co s tím můžeme dělat.

Otázka třetí: Kdo je na naši zemi schopen skutečně efektivně tlačit a dotlačit slabší, povolnější či prodejnější nátury k povolnosti?

Odpověď: Jedni si myslí, že je to ruka Moskvy, Putin, jeho pátá kolona. Podle mého názoru je to ten, kdo disponuje skutečnou mocí danou mj. globálním špiclováním, dosazováním zkorumpovaných prostřednictvím zkorumpovaných, systematicky projevovaným ekonomickým či politickým nátlakem atd.

Otázka čtvrtá: Je z tohoto (a právě z tohoto) hlediska Česká televize nezávislá? Podává vyvážené a objektivní zpravodajství právě z tohoto hlediska?

Odpověď: Pokud by byla aspoň trochu vyvážená a objektivní, nerozdělovala by lidi v naší zemi. Nevydávala by svoje slouhovství (či spíše zbabělost) za statečnost (v tom smyslu, že se "nenechá zastrašit").

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.57 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kdo rozděluje lidi: ČT, Zeman nebo někdo jiný? mihola jiří 08. 03. 2015 - 09:59
RE: Kdo rozděluje lidi: ČT, Zeman nebo někdo jiný? sam martin 08. 03. 2015 - 14:05
RE: Kdo rozděluje lidi: ČT, Zeman nebo někdo jiný? lukáš 08. 03. 2015 - 18:20