REFORMY (56) Jádra vyjednávání vlivu v akci

28. březen 2015 | 06.37 |

Rozhovor s T. Spencerovou v Parlamentních listech uveřejněný 28.3.2015 zaznamenal projevy toho, jak fungují jádra vyjednávání vlivu uplatňovaného prostřednictvím struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Uveřejňuji nejdříve tu část rozhovoru, která se dané problematiky týká (tučně otázky, v odpovědích podtržením zvýrazňuji to nejpodstatnější). Pak provedu stručný rozbor rozhovoru. Zde je příslušná část rozhovoru:

·         Pojďme svižně na situaci v Kyjevě. Mocný oligarcha Ihor Kolomojskij už není dněpropetrovským gubernátorem. Zdroje z Kyjeva říkají, že Porošenkovi se příliš nechtělo ho zbavit moci, neb Kolomojskij, muž s mocnými vazbami na USA i Izrael, nejenže kontroluje část poslanců prezidentovy strany, ale řídí a financuje nejvýkonnější ukrajinské bojové jednotky, milice Pravého sektoru. Porošenko se prý chtěl tímto rázným krokem zalíbit Mezinárodnímu měnovému fondu. Čili... Pustí se Kolomojskij do boje? Hrozí občanská válka? Pošle oligarcha vojska na Kyjev? Rozloží vládní koalici? Spojí se s Tymošenkovou? Co teď bude?

Opravdu netuším, co bude, ale karty se zdají být rozdány asi nějak takhle: Krátce poté, co do Kyjeva dorazilo prvních pět miliard dolarů z Mezinárodního měnového fondu, začali oligarcha a prezident Porošenko naplňovat jedno z hesel Majdanu o "boji s oligarchy", tedy s jinými oligarchy. Narychlo přijatými zákony a výměnou šéfů polostátních energetických firem, které podléhaly Kolomojskému, vyhrotil situaci a Kolomojskij zareagoval tak, jak byl zvyklý – s pomocí svých žoldnéřů začal firmy obsazovat a vyhrožovat.

Nejdřív nechal Porošenka obvinit, že se spojil s Putinem a brání provedení jakýchkoli reforem, jeho náměstek pak pohrozil, že "vyzradí" skutečné počty obětí války z řad ukrajinské armády, jejichž počty Kyjev systematicky marginalizuje, objevil se i pokus o násilné převzetí části ukrajinských státních drah, na přetřes se dostal i možný "národní majdan" v Dněpropetrovsku, vyhlášení "Dněpropetrovské lidové republiky", hrozba dalšího separatistického povstání nebo otevřená Kolomojského pohrůžka, že vyšle na Kyjev "své batalióny"... To vše během dvou tří dnů. Mezitím ale americký velvyslanec v Kyjevě Geoffrey Pyatt otevřeně podpořil Porošenka a Kolomojskij to vzdal. Jeho četné firmy a konglomeráty nemohou fungovat v izolaci od zbytku území, jeho žoldnéři nejsou s to se postavit celé ukrajinské armádě, nemá reálné domácí politické spojence, Západ podporuje kyjevskou vládu a pro Rusko je Kolomojskij z mnoha důvodů nepřijatelný, žádnou velkou "lidovou podporu" coby oligarcha také nemá, a tak zhodnotil své šance a podle všeho dal pro tuto chvíli "přednost byznysu před politikou". Nicméně, je vcelku jisté, že z jeho pohledu je to jen prohraná bitva, nikoli válka. A jak se bude odvíjet, si v této chvíli opravdu netroufám odhadnout. 

·         Kolomojského emotivní spor o firmu UkrTransNeft je jediný svého druhu na Ukrajině, nebo začala parcelace ekonomiky, která směřuje proti centrální autoritě? Koho bychom si ještě měli všímat? A pokud jde o tlak zezdola... Rostoucí životní náklady, řeči o separatismu v Zakarpatí, radikalismus některých částí obyvatel, např. demobilizovaných jednotek... Co z toho všeho je či není zásadní problém, ohrožující klid na Ukrajině? A mimochodem, co příměří na Donbasu?

To je hodně komplexní problém. Mám dojem, že Kolomojského "rezignace" zcela jistě odradí ostatní regionální "vladaře", aby se svými "kapesními armádami", jak jim říká Porošenko, šli do otevřeného konfliktu s Kyjevem. Na druhou stranu je jasné, že do Kyjeva začaly proudit první miliardy z Mezinárodního měnového fondu, a lze předpokládat, že psi se o tuhle kost poperou. Koneckonců, od roku 1991 je to v pořadí už osmá "pomoc" od MMF, což znamená, že ukrajinští oligarchové už jsou na tomto zdroji "drogově závislí" a jako správní feťáci se o něj nenechají připravit jen tím, že u vlády (a kohoutku) je zrovna jedna skupina oligarchů a ne jiná. Mezitím ale samozřejmě roste sociální napětí, protože obyčejní Ukrajinci chudnou a vojáci vracející se z "východní fronty" zjišťují, že nejenže nemají práci, ale ani bydlení – na střechu nad hlavou podle oficiálních kyjevských údajů čeká přes 40 tisíc mužů. Kdy bouchnou saze? Nevím. Ale třeba horníci měsíce bez výplat už útočí na budovy státní správy i v "prozápadním" Lvově. Je to prostě sud prachu. 

Mám dojem, že rebelové z Donbasu na to všechno jen s cynickým úsměvem hledí a pomaličku se sunou třeba k Mariupoli... ale je to jen můj dojem. Proč by to za této situace neudělali? Tím spíš, že Porošenko nechal přijmout zákony, které fakticky likvidují Minsk II.

·         Zdá se, že idealismus, evropanství a dědictví Václava Havla se od dob Majdanu vtělilo v Česku do určitého, řekněme, proukrajinského hnutí, které pořádá například Pražský Majdan, demonstrovalo před divadlem, kde se hrálo ruské představení, pořádá sbírky a charitativní akce pro Ukrajinu a drží při sobě. Jistě to nejsou zlí lidé... Co si o nich myslíte? A jak budou dle Vás své aktivity hodnotit za rok? Proč se tak nadchli zrovna pro ,,ukrajinskou věc" a co říkáte na jejich častý argument – my uděláme z Ukrajiny západní Německo a svět uvidí, že je tam líp než v Rusku... A nakonec ta ukrajinská jiskra přeskočí na Rudé náměstí?

Umím pochopit, že někdo nenávidí Rusko nebo nějakou jinou zemi či národ, a cosi kvůli tomu činí. Nechápu ale, proč to má odskákat zrovna Ukrajina. Vždyť je to jen – fakticky stejně modelovaným a argumentačně "vyzbrojeným" – pokračováním seriálu o "demokracii", "svobodě" atd. Atp., který začal v Iráku a pokračoval přes Libyi, Sýrii, Jemen... Všechny ty státy jsou rozvrácené nebo bojují o prosté přežití a zrovna včera agentura Moody´s Ukrajině slíbila stoprocentní bankrot. Jak se dá Ukrajině takto "pomáhat" a přitom nevidět, že s touto pomocí Ukrajina coby funkční stát rychle končí? Tomuhle pouštění žilou fakt nerozumím. 

A s tím přeskočením jiskry na Rudé náměstí v Moskvě? Já taky sním o tom, že si jednou pořídím domeček v Dahabu u Rudého moře... Sny by se lidem brát neměly. Klasik říká, že je to prý horší, než když dotyčného zabijete. 

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Moskvo-raduj-se-Tereza-Spencerova-vyklada-co-muze-drasticky-pomoci-Rusku-proti-Zapadu-A-pravi-Budeme-cucet-na-konvoj-USA-TV-ho-bude-laskat-my-se-pohadame-a-pak-nam-dojde-367961

Pozice současných oligarchů na Ukrajině vznikla porušováním obecně přijatých zásad a následným krytím tohoto porušování. Tím se staly klíčové osobnosti vydíratelné. V podmínkách, kdy je země rozdělena až do podoby faktické občanské války je ovšem k efektivnímu použití indiskrece nutno disponovat reálnou politickou silou. Konstelace struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad je na Ukrajině velmi nestabilní. Nicméně propojení spontánně vzniklých struktur založených na vzájemném krytí porušování o obecně přijatých zásad se zpravodajskými službami (v daném případě navázanými na centra moci USA), které diskreditující informace aktivně a systematicky vyhodnocují, umožnilo v daný moment velmi rychle pokus o indiskreci směrovanou do velmi citlivé oblasti skutečného počtu obětí občanské války eliminovat. Ekonomický propad Ukrajiny a neexistence kontrolovaných kanálů efektivního využití prostředků posílaných na Ukrajinu za účelem odvrácení ekonomického chaosu povede k tomu, že se podobné pokusy budou v různých podobách opakovat.

K lepšímu chápání toho, o co jde, doporučuji přečíst dříve napsaný příspěvek do tohoto seriálu o reformách, ve kterém je popsáno "čtecí prizma" současného dění:

http://radimvalencik.pise.cz/2070-reformy-16-cteci-prizma-soucasneho-deni.html

(Pokračování příspěvkem do diskuse dalšího autora)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře