Jaké reformy a proč (124) Kalousek a politizace II

9. červen 2014 | 08.00 |

Úvodní poznámka: Následující díl seriálu ukazuje na nebezpečí politizace některých klíčových otázek, a to zejména těch, jejichž praktické řešení může být realizováno jen na základě velmi širokého konsensu. Zařazuji jej jako aktuální a na o pár pokračování odkládám seriál o uceleném výkladu problematiky financování odvětví produktivní spotřeby. Navatuje na článek, který jsem uveřejnil včera, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1367-penzijni-system-tak-takhle-ne-soudruzi.html

O tom, co se na Potůčkově komisi k penzijní reformě odehrálo, svědčí následující dopis, který se mi podařilo získat od přímého účastníka (je adresovaný redaktorovi Lidových novin):                                                                                                            

Dobrý večer, pane Zvěřino!
Přečetl jsem si Váš rychlý příspěvek na stránce lidovky.cz. Nevím, kde jste čerpal informace, ale jestli se takto dělají noviny, tak se nedivím, že mnozí v naší zemi přistupují k médiím s nemalou rezervou. Škoda, naše i Vaše.
Pan Kalousek, který v žádném případě není hloupý člověk, se na včerejším zasedání komise zachoval, a to nejen z mého hlediska, naprosto nevhodně. Přišel na toto zasedání s více než půlhodinovým zpožděním v okamžiku, kdy prof. Vostatek byl na samém konci své prezentace, konkrétně u tématu "neoliberální důchodové systémy". Celé vystoupení prof. Vostatka, včetně závěru, kterému byl pan Kalousek přítomen, nebylo ničím jiným, než standardním, ale pro mnohé jistě zajímavým a poučným přehledem koncepcí důchodového zabezpečení, a bylo prosto jakýchkoli ideologických komentářů či poznámek. Pan Vostatek se dokonce vyvaroval hodnocení, který ze systémů a v čem je lepší a který a v čem je horší. Proto extempore pana Kalouska působilo jako blesk z čistého nebe. Když mu prof. Potůček "nemístnost" velmi slušně vytkl, byl Ing. Kalousek nepochopitelně agresivní a s předsedou komise mluvil hodně zvýšeným hlasem.

Přitom poslední uvedené slovní spojení, prosím, považujte za eufemismus, neb jím skutečně je.
Agresivní byl i vůči profesoru Vostatkovi a dožadoval se odpovědi vskutku nevybíravým způsobem. Na místě pana Vostatka bych mu patrně odpověděl, ale v daném kontextu to byla jen a jen jeho věc, neb se netýkala mandátu ani fungování komise. Navíc i on musel být otázkou hodně překvapen.
Nevole, která se v komisi proti vystoupení pana Kalouska včera zvedla, nebyla negativní reakcí na jeho vymezení se vůči bývalé KSČ a bývalým (i současným) komunistům, ale v případě většiny přítomných, včetně zástupců a příznivců stran napravo od středu, reakcí na to, že nevystoupil k věci a že vystoupil tak, jak vystoupil.
Vaši zprávu proto považuji za sdělení tendenčně překrucující skutečnost.
Osobně věřím, že se pan Kalousek do komise vrátí a že sehraje nejen důležitou roli opozičního politika, ale i významného odborníka na státní finance. Tím bezesporu je, a to, že má diplom inženýra chemie, jak mu mnozí vytýkali a dodnes vytýkají, je v kontextu jeho osobní odbornosti i poslání komise naprosto nepodstatné. Stejně tak, jako je nepodstatné, zda odborník na důchodové systémy pan Vostatek byl či nebyl předlistopadovým členem KSČ. Pokud budeme takto kádrovat, tak v čem budeme jiní, než byli svého času oni ...
Děkuji za pochopení. 
S přáním zdaru Vaší důležité práci
Tomáš Kučera


PS: Pokud byste měl z jakéhokoli důvodu potřebu rozdělovat lidi na komunisty a nekomunisty, tak vězte, že jsem nebyl a nejsem členem žádné z našich minulých nebo současných politických stran. Jsem jen sympatizantem či odpůrcem jednotlivých politiků (a také novinářů i ostatních lidí), samozřejmě s výjimkou těch, které nevnímám nebo je vnímám neutrálně. TK
Vážený pane šéfredaktore, věřím, že se zasadíte o to, aby Lidové noviny zůstaly věrny své dobré pověsti a vlajkovou lodí české žurnalistiky. Ztráta vlajkové lodi může být pro sebelepší flotilu fatální. Ta naše domácí flotila Vás potřebuje o to víc, že většina jejích lodí je hodně děravých.
Děkuji za pochopení a také Vám a ostatním Vašim kolegům přeji mnoho úspěchů v další práci.
S pozdravem,
Tomáš Kučera


Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta
Katedra demografie a geodemografie
Albertov 6, 128 43 Praha 2

K tomu ještě několik poznámek:

- T. Kučera a J. Vostatek se prakticky osobně neznají.

- Po zveřejnění jsem dostal ještě toto doplnění od T. Fialy:

1) Prof. Vostatek nakonec uvedl, kdy do KSČ vystoupil a kdy z ní vystoupil.

2) Zmíněné hlasování, po němž Kalousek odešel,  se netýkalo přímo Ing. Kalouska, hlasovalo se o tom, že přejdeme k dalšímu bodu programu.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře