(71.236) Hra: Co přinesl 22.1.2014 – Superaf. 224

26. leden 2014 | 06.24 |

Ve středu 22.1.2014 prošel návrh zákona o státní službě do druhého čtení. Nebyla sice do důsledků splněna Zemanova podmínka, tak jak ji přesně formuloval (požadoval, aby do druhého čtení návrh postoupil v takové formě, aby prezident mohl bez kolize s lustračním zákonem jmenovat A. Babiše ministrem), ale i tak to asi bude stačit. Jednak již M. Zeman nemá sílu a patrně ani chuť vzdorovat, jednak při jednání s kandidáty na ministry i s B. Sobotkou dosáhl většiny svých dílčích cílů.

Nová vláda bude tedy již brzy moci požádat o důvěru a já budu moci ukončit tento seriál a plně, resp. podstatně více se věnovat přípravě komplexních reforem podporujících přechod ke společnosti produktivních služeb, viz mj.:

- Diskusní fórum na FB "Reformy? - Reformy!":

https://www.facebook.com/groups/728107677207981/

- Seriál "Jaké reformy a proč?" (odkaz na 1. díl):

http://radimvalencik.pise.cz/965-jake-reformy-a-proc-1.html

K tomu ještě celá zpráva k přijetí služebního zákona v prvním čtení dle Novinky.cz:

Po několikahodinové debatě poslala Sněmovna do druhého čtení novelu zákona o státní službě, kterou si jako podmínku pro jmenování vlády stanovil prezident Miloš Zeman. Normu prosadili koaliční poslanci ČSSD, ANO a KDU-ČSL navzdory opozici, která normu nazývá lex Babiš. Zeman již dříve uvedl, že vládu jmenuje až poté, co novela zákona, který má odpolitizovat státní správu, projde prvním čtením. Norma novelizuje zákon o státní službě z roku 2002, který ovšem zatím nenabyl účinnosti. Principem je odpolitizovat státní správu. Její řízení by už nemělo být závislé na politických stranách, které jsou právě u moci. Novelu nyní posoudí výbory. Poslanci se už nechali slyšet, že návrh z dílny ČSSD změní. Opoziční poslanci ODS a TOP 09 svorně namítali, že schvalování normy na mimořádné schůzi a na základě požadavku prezidenta je chybné a vytváří nebezpečný precedent pro obcházení lustračního zákona. "Ono se v právním řádu nezmění ani písmenko, ale spoluprací poslanců ANO, ČSSD, strany lidové a pana prezidenta Zemana se změní 23letá ústavní zvyklost," připomněl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Ministry jmenuje prezident republiky, to znamená, jedině prezident republiky má právo požadovat předložení negativního lustračního osvědčení. Pan prezident vám slíbil, že pokud tento text - já si nedovolím říct ani návrh služebního zákona - projde do druhého čtení, on přestane ta negativní lustrační osvědčení vyžadovat," shrnul nejzásadnější výhrady opozice. "Potřebujete vyrobit výjimku pro vašeho šéfa,” přisadil si šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura v reakci na Věru Jourovou (ANO). Jan Chvojka z ČSSD si posteskl, že Sněmovna celou dobu mluví o lustračním zákonu a Babišovi, ale nezabývá se tím, jak by měla vypadat státní správa, které se zákon týká. O potřebě novely služebního zákona se shodnou poslanci napříč politickým spektrem. Koalice hodlá schválený návrh v dalších čteních zásadně přepracovat, aby nad podobou normy byla dosažena širší shoda. Podle opozice je však komplexní pozměňovací návrh jen důkazem nekvality návrhu a toho, že jde o úlitbu prezidentovi kvůli jmenování Babiše. Návrh kritizovali i komunisté, podle nichž je předložení zákona účelové. "Údajné odpolitizování státní správy by mělo začít politickým obchodem," podivil se například Miroslav Grebeníček.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/325337-zemanova-podminka-splnena-poslanci-podporili-sluzebni-novelu.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře