(71.200) Hra: Co přinesl 17.12.13 – Superaféra 188

21. prosinec 2013 | 06.16 |

Úterý 17.12.2013 přineslo několik událostí, které zvyšují obavy z toho, že celá hra s vyčleněním vyjednání o církevních restitucích z vyjednávání koaliční smlouvy, přehrání tohoto vyjednávání mimo proces sestavování vlády a navíc ještě pověření vyjednáváním v této oblasti A. Gajdůškové, která z řady hledisek není pro tuto oblast dostatečně kompetentní, nebylo náhodné, viz dvě následující zprávy dle Novinky.cz:

Komise k církevním restitucím, v níž vedle zástupců církví zasedají zástupci ČSSD a ANO, se dohodla na dalším jednání na základě podkladů expertů. Komise chce vyřešit problematiku restitucí v areálu Pražského hradu. Další setkání bude v lednu, oznámila místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková. Vedle otázky Pražského hradu má být dalším tématem otázka finančních náhrad a samotné principy restitucí. "Chceme se dobrat pravdy,” uvedla Gajdůšková s poukazem na to, že veškeré argumenty budou podloženy daty a fakty. "Možná se přesvědčíme, že jsou věci jinak, a budeme hledat jiné řešení,” dodala Gajdůšková. Podle Martina Stropnického (ANO) se účastníci shodli na tom, že je třeba začít debatu z "pomyslného bodu nula”.  Stropnický přiznal, že si politici o tématu církevních restitucí myslí "něco jiného než zástupci církví”. Stropnický naznačil, že výsledky jednání by mohly být v řádu týdnů či několika měsíců. Generální sekretář české biskupské konference Tomáš Holub ocenil, že jednání získá formální rámec, kde budou hovořit fakta, nikoliv emoce. Zástupce České židovské obce Tomáš Kraus připustil, že vyrovnání státu s církvemi provázejí velké emoce, nicméně má dojem, že se vyjednavači "doberou výsledku”. Ze všech jednání vznikne oficiální zápis, na němž se shodnou všechny strany. Církve by kromě majetku měly získat během třiceti let 59 miliard korun na finančních kompenzacích. Díky inflační doložce by se tato náhrada mohla vyšplhat až na 96 miliard korun.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/322298-komise-k-cirkevnim-restitucim-chceme-fakta-misto-emoci.html

Připomeňme si, co A.

Gajdůšková ještě před několika málo dny říkala: "Chceme, aby předávání majetku bylo transparentní, aby byla velmi pečlivá kontrola majetku, který bude vydáván a aby o tom byla veřejnost informována". To mělo být v koaliční smlouvě a ne bod jednání s církvemi. Jak o tomto chtěla jednat s církvemi? A pochopitelně se na toto vůbec nedostalo.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/872-sobotkuv-vyjednavaci-tym-patrne-selhal.html

Zatímco ČSSD většinou mlčí, příp. se distancuje od těch, co na problém upozorňují, ozval se aspoň představitel ANO:

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek v úterý řekl Právu, že nesouhlasí s tím, aby ministerstvo zemědělství obsadili lidovci. Právě tuto podmínku si KDU-ČSL dala pro vstup do vlády. Podle Faltýnka se proti tomu staví zemědělci, jisté obavy ale má i kvůli vydávání majetku v rámci církevních restitucí. "Lidovci o zemědělství hovoří jako o svém tradičním resortu. Je ale potřeba objektivně říci, že se za posledních deset let o resort vůbec nezajímali. Když byli v Topolánkově vládě, tak si o resort neřekli, ale nechali ho ODS a přihlíželi k jeho devastaci. Dotahuje se reforma společné zemědělské politiky EU a zemědělci mají obavu, aby tam nepřišel člověk, který se tomu bude učit," řekl Právu Faltýnek. Šéf poslanců ANO dodal, že rozumí také obavám ČSSD, že by lidovci mohli být vstřícní vůči nárokům církví. Pod zemědělství totiž spadá Státní pozemkový úřad, který rozhoduje o vydávání pozemků. "Rozumím určité obavě soc. dem., že snaha KDU-ČSL získat tento resort může být motivována mít vliv na hladké vydávání církevních restitucí," dodal Faltýnek. Ten je zároveň členem vedení skupiny Agrofert, kterou vlastní jeho stranický předseda Andrej Babiš. V úterý večer ale Faltýnek, mimo jiné předseda sněmovního zemědělského výboru, prohlásil v České televizi, že po dohodě s Babišem ke konci tohoto roku v Agrofertu skončí.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/322365-faltynek-lidovci-se-o-resort-zemedelstvi-deset-let-nezajimali.html

Doporučuji se podívat na události a komentáře 17.12.2013 na ČT 24, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/213411000371217/video/

Zde P. Bělobrádek dostal 20 minut bez oponenta - a stejně nedokázal vysvětlit, proč KDU-ČSL chce právě resort zemědělství. A když se moderátor zeptal A. Gajdůškové, zda se neobává, že ovládnutím tohoto resortu lidovci může dojít ke zneužití zákona o tzv. církevních restitucích, řekla, že úvaha tímto směrem byl jen soukromý názor J. Mládka.

K tomu též:

http://radimvalencik.pise.cz/879-lze-ovlivnit-rozsah-cirkevnich-restituci.html

http://radimvalencik.pise.cz/872-sobotkuv-vyjednavaci-tym-patrne-selhal.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře