Prospěšný Benda, prospěšná ODS

28. listopad 2013 | 09.34 |

V závěru svého účinkování na politické scéně prokazuje ODS svým příkladem neocenitelné služby naší zemi. Rozhodla se dotáhnout demonstrování skupinové konformity do naprosto dokonalé podoby. Tak vycizelované, že svým vlastním příkladem pomůže zachránit velké množství potenciálních obětí, které mohou do pasti skupinové konformity spadnout. A možná, že některým z těch, co do této pasti již spadli, se z ní pomůže vymanit.

ODS je již zcela mimo politickou hru a nikdo ji v této oblasti nepotřebuje. Potvrzuje to nejen debakl M. Němcové ve volbách místopředsedy Poslanecké sněmovny a nejnovější model volebních preferencí, ale i jeden - spíše žertovný či tragikomický - detail, viz následující zpráva dle Novinky.cz:

Marek Benda (ODS) je novým předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru. Zvolili ho ve středu dopoledne členové tohoto výboru, jenž byl ustaven krátce předtím. Pro Bendu hlasovalo 14 z 15 členů výboru, přičemž jeden hlas byl neplatný. Bendovo zvolení po dopolední přestávce schválila Sněmovna hlasy 184 poslanců. Poslanci odsouhlasili také další usnesení výboru, tedy že volba poslanců je platná. 196 jich hlasovalo pro. Samotný imunitní a mandátový výbor byl ustaven ve středu dopoledne na pokračující ustavující schůzi dolní komory. Předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) informoval o seznamu nominovaných 15 členů výboru. Návrh pak odsouhlasilo 194 poslanců z přítomných 196.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320445-predsedou-mandatoveho-a-imunitniho-vyboru-snemovny-byl-zvolen-benda.html

Nominování M. Bendy Občanskou demokratickou stranou byl (z hlediska toho, jaký to bude mít dopad na vývoj volebních preferencí) sebevražedný krok.

A lze si proto představit, s jakou obrovskou chutí pro něj poslanci všech stran hlasovali. Nic lepšího totiž ODS pro ukončení svého politického účinkování na politické scéně nemohla udělat.

Vzniká otázka, proč to ODS udělala. Vysvětlení jsem dal již před několika měsíci. Jakákoli pospolitost lidí, která se ocitne v zajetí skupinové konformity a zcela se z ní vytratí reformní potenciál, který by ji z této situace vyvedl, končí tak, jak nám to nyní předvádí a bude předvádět ODS.

Velmi dobrou ilustrací toho, kam až může člověka dovést pád do pasti skupinové konformity je "sebereflexe" ODS z hlediska příčin neúspěchu M. Němcové při kandidování na post místopředsedy Poslanecké sněmovny:

"Rodí se nová koalice pro zrušení lustračního zákona," řekla poté Němcová ČT. Uvedla, že o její další nominaci nebyla řeč. "Součástí takové koalice být nechci." Poslanci ODS ale mluví o tom, že ji příští týden mohou navrhnout znovu. Právu to řekla poslankyně Jana Černochová. "Je mi jí líto. Evidentně se TOP 09 dohodla s komunisty," podotkla v kuloárech. Podobně mluvil i poslanec Petr Fiala a možný šéf ODS. "Ukázalo se, že naši velmi kvalitní kandidátku volili jen ti poslanci skutečně pravicově zaměření, a těch nyní ve Sněmovně není mnoho. Naopak se tu zformovala široká levicová koalice," řekl Právu. Na dohodu ostatních stran sváděl neúspěch Němcové i Martin Novotný. "Nebyl jsem překvapený, čekal jsem to. Ostatní strany šly proti nám. V kuloárech se před volbou půl hodiny bavil Tomio Okamura s Miroslavem Grebeníčkem, o čem se asi bavili," spekuloval.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/320520-zklamana-nemcova-konci-po-jedenacti-letech-ve-vedeni-snemovny.html

Všimněte si základních syndromů:

- Všichni se proti nám spikli ("TOP 09 se dohodla s komunisty", "zformovala se tu široká levicová koalice", "ostatní strany šly proti nám").

- Spikli se proto, že prosazují nějaký zločinecký plán ("rodí se nová koalice pro zrušení lustračního zákona").

- Jsme jediní dokonalí a žádné chyby jsme nikdy neudělali, proto jdou ostatní proti nám ("naši velmi kvalitní kandidátku volili jen ti poslanci skutečně pravicově zaměření, a těch nyní ve Sněmovně není mnoho").

...atd.

Vzhledem k tomu, že se jedná o učebnicový a současně i velmi poučný případ, připomínám odkazy na teorii a na to, jak se skupinová konformita v ODS vyvíjela.

Co říká teorie:

http://radimvalencik.pise.cz/120-thbu-skupinova-konformita-20-1.html

http://radimvalencik.pise.cz/121-thbu-skupinova-konformita-20-2.html

http://radimvalencik.pise.cz/122-thbu-skupinova-konformita-20-3.html

Jak se vyvíjela praxe:

22.6.2013: http://radimvalencik.pise.cz/375-najde-ods-sve-reformatory.html

17.7.2013: http://radimvalencik.pise.cz/445-necas-hormony-horko-nebo-skupinova-konformita.html

22.7.2013 http://radimvalencik.pise.cz/459-necas-nic-nepochopil-ods-taky-ne.html

12.8.2013 http://radimvalencik.pise.cz/518-nemcova-ucebnicovy-priklad-skupinove-konformity.html

...a potom už nebylo a není ODS pomoci.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Prospěšný Benda, prospěšná ODS ondrey 29. 11. 2013 - 11:37