(71.178) Hra: Co přinesl 25.11.13 – Superaféra 166

29. listopad 2013 | 06.41 |

O výsledcích jednání ČSSD, Ano a KDU-ČSL týkajícího se složení orgánů Poslanecké sněmovny informovala média jen velmi stručně a v komentářích přehlédla to nejdůležitější. Následující zpráva je z Aktuálně.cz (ostatní média jsou ještě stručnější):

Strany budoucí trojkoalice se dohodly na rozdělení funkcí ve vedení sněmovny a slíbily si ve volbě vzájemnou podporu pro své kandidáty. Sněmovna bude mít v nastávajícím volebním období čtyři místopředsedy. Předsedou sněmovny se již téměř jistě stane zahraničně-politický a armádní expert ČSSD Jan Hamáček. Za KDU-ČSL bude na místopředsednické křeslo zřejmě nominován šéf strany Pavel Bělobrádek, za hnutí ANO 2011 pak poslankyně hnutí Jaroslava Jermanová. Bělobrádek by ale v případě účasti ve vládě místo opustil. Zbylá křesla zřejmě připadnou komunistům, kteří nominovali svého předsedu Vojtěcha Filipa, a TOP 09, za něž se o pozici bude ucházet místopředseda Miroslav Kalousek. Funkce podle všeho nezbydou na občanské demokraty a Úsvit Tomia Okamury. Podle předsedy volební komise poslanecké sněmovny Martina Kolovratníka, je ale soutěž o zbylá místa otevřená. "Potvrdili jsme si na úrovni jednání zástupců všech tří politických stran, že podpoříme zvolení vedení Poslanecké sněmovny ve formátu předseda a čtyři místopředsedové," řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Příští týden chtějí už všechny tři strany začít společně jednat o programu a začít sepisovat koaliční smlouvu. Do té doby se dál budou scházet expertní týmy, a to především ČSSD a ANO.  "Chceme dál jednat s ČSSD, protože rozdíly v programu jsou větší než u lidovců," uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ke stále zřetelnější se rýsujícím trojkoaličním projektu se vyjádřil prezident Miloš Zeman. Přijal na zámku v Lánech předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Podle šéfa lidovců politici hovořili o variantách možného složení vlády a případné podpoře menšinové vlády ze strany KDU-ČSL. "Konzultovali jsme aktuální situaci, pana prezidenta jsem informoval o našich pozicích ve vyjednávání s koaličními partnery," řekl ČTK po jednání s hlavou státu Bělobrádek. S prezidentem prý konzultoval i možné varianty složení vládní koalice. Lidovci přitom nyní usilují o vytvoření společného kabinetu s ČSSD a hnutím ANO. Bělobrádek se prý Zemana také ptal na jeho názor na možnou koalici ČSSD, ANO a lidovců. "Mám-li to shrnout, pan prezident se vyjádřil v tom smyslu, že tato kombinace je nejmenším zlem."

Viz: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=796264

Podle mého názoru ČSSD velmi ustoupila (dalo by se v tomto kontextu použít i tvrdší vyjádření) KDU-ČSL, když nezavázala rodící se koalici k důslednému respektování principu poměrného zastoupení. Uvidíme, jak volba dalších dvou místopředsedů dopadne. Současný vývoj však stále více připomíná obnovu způsobů vládnutí a směřování vládnutí k tomu, co se odehrávalo za bývalé "stojedničky", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/735-recyklace-byvale-stojednicky.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře