(71.150) Hra: Co přinesl 28.10.13 – Superaféra 138

1. listopad 2013 | 05.38 |

Pondělí, den státního státku 28.10.2013, přinesl jeden z nejotevřenějších konfliktů na naší scéně. Jeho výsledkem je to, co by se dalo nazvat sociálně demokratickým schizmatem: Dva subjekty se označují za poplatné nositele vyjednávání o sestavení vlády, oba argumentují tím, že za nimi stojí orgán, oba hovoří o tom, že ten druhý se dopustil puče a oba se obracejí na "obyčejné lidi", kteří jim prý dávají mandát. Kdo má pravdu a jak se toto schizma vyřeší? Nejdříve dle Novinky.cz popis událostí:

Rozhovory o budoucí vládě s ČSSD bez jejího předsedy Bohuslava Sobotky? Členům vyjednávacího týmu ANO se do toho moc nechce. Přitom sociální demokraté na svém nedělním jednání Sobotku odsunuli z vyjednávacího týmu a vyzvali jej k rezignaci. Ten ovšem v pondělí večer prohlásil, že povede vlastní jednání o vládě. Sobotka tak povede z titulu předsedy ČSSD vlastní jednání o nové vládě, už se na tom telefonicky domluvil se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Navíc se večer nezúčastní slavnostního předávání státních vyznamenání na Hradě. Řekl to v pondělí večer na Pohořelci, odkud vyrážel pochod několika stovek jeho příznivců směrem na Hradčanské náměstí. Před pomníkem T. G. Masaryka pak Sobotka prohlásil, že stále má v ČSSD podporu. "Cítím silnou podporu sociálních demokratů. Ti mi říkají, abych neustoupil této intrice. Neuvěřitelně to poškodilo soc. dem a zkomplikovalo povolební jednání,” řekl v České televizi Sobotka. Předsednictvo ČSSD ho v neděli vyřadilo z vyjednávacího týmu a vyzvalo k rezignaci na post předsedy strany. Sobotka odmítl a krok svých oponentů vedených Michalem Haškem označil za pokus o puč. "33 lidí nemůže (počet členů předsednictva ČSSD, dvacet jich hlasovalo pro výzvu, aby Sobotka odstoupil pozn. red.) rozhodovat o osudu strany. O tom rozhoduje celá strana. Není možné, aby den po volbách sociální demokracie neměla svého předsedu,” řekl Sobotka. Podle něj za volební neúspěch strany může právě rozštěpení ČSSD, které se naplno projevilo po volbách. Šéf ČSSD zároveň vyzval Haška, aby se vrátil do vyjednávacího týmu, který povede Sobotka. "Do konce týdne může být krize vyřešena," dodal předseda soc. dem. Zároveň zopakoval, že na sjezdu strany by mělo dát celé vedení strany funkce k dispozici. Ten by se měl uskutečnit v březnu příštího roku. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který patří ke stoupencům Michala Haška, v pondělí vpodvečer řekl, že nedělní výzva většiny předsednictva strany byla doporučením.

Sobotku ale označil za toho, kdo štěpí soc. dem. "Celá ta situace ukázala, kdo vede rozkol. Převzal (Sobotka) na sebe autoritativní vedení ve straně. Bude záležet na předsedovi strany, jak se k tomu postaví. Ta vůle tady ale není. Na předsednictvu jsme se shodli, že na tento neúspěch (volební) by měl reagovat," řekl v ČT Škromach. ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny získala 20,5 procenta hlasů, což je její historicky nejhorší výsledek. Mandát pro vyjednávání o vládě bude mít za ANO čtyřčlenná skupina, ve které je kromě lídra Andreje Babiše také místopředsedkyně hnutí Věra Jourová, člen předsednictva Jaroslav Faltýnek a jihomoravský lídr Martin Stropnický, cizelovat ve středu. Babiš na dotaz, zda je jeho hnutí ochotno jednat s vyjednávacím týmem soc. dem., ze kterého byl vyřazen Sobotka, nebyl příliš konkrétní. "O tom musí rozhodnout stranický výbor a poslanci," sdělil Právu. Jourová je z dění v soc. dem. v šoku a nepřítomnost Sobotky ve vyjednávacím týmu jí vadí. "Osobně považuji za problém, kdybychom měli jednat s někým, kdo by neměl dostatečnou legitimitu. Lídrem naší vyjednávací skupiny je předseda Babiš a musí mít adekvátní protějšek se stejnou mírou legitimity," řekla Právu. Také podle Stropnického Sobotkova absence představuje překážku. "Když ve vyjednávacím týmu nebude předseda, tak selský rozum velí, že to záležitost komplikuje. Jsme poslední, kdo by měli ambici řešit spory ČSSD, ale je pravda, že to destabilizuje povolební situaci. Nám ale nezbývá než čekat," podotkl. Faltýnek situaci uvnitř ČSSD komentovat nechtěl. "Čekáme na to, až se soc. dem. domluví uvnitř. Je mi to osobně velmi líto, jak den po volbách začala vítězná strana být nejednotná. A to jsme přitom my byli kritizováni jako nesourodý slepenec," rýpl si.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317521-vedeni-cssd-v-totalnim-rozkladu-sobotka-povede-vlastni-jednani-o-vlade.html

Několik stovek lidí se sešlo v pondělí vpodvečer na pražském Pohořelci, aby podpořili šéfa soc. dem. Bohuslava Sobotku, jehož strana v neděli na schůzi předsednictva vyzvala k odstoupení z čela ČSSD. Odtud se přesunul dav s transparenty, které např. hlásaly Ne puč, Za Sobotku, Nechceme zradu z Hradu, k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, kde Sobotka položil věnec u příležitosti státního svátku. "To, co se odehrálo včera, byl pokus o nátlak, o změnu poměrů v soc. dem. většinou dvaceti hlasů. Dvacet lidí nemůže rozhodovat ve straně, která má 23 tisíc členů o tom, kdo bude předseda, to je puč," reagoval na současné události. Předseda soc. dem. se kvůli vnitrostranickým sporům a výzvě prezidenta Miloše Zemana, aby rezignoval, také rozhodl, že se večer nezúčastní slavnostního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Předsednictvo ČSSD v čele s Michalem Haškem Sobotku v neděli dvaceti hlasy z třiatřiceti vyřadilo z vyjednávacího týmu o vládě a vyzvalo ho k rezignaci na post předsedy strany. Sobotka odmítl. "Teď budu jednat s ANO a KDU-ČSL, určitě budeme mluvit o programových mantinelech. Je to reálná varianta - dohoda těchto tří stran na nějaké podobě vlády, ve které by nejdůležitější roli asi hrála soc. dem. Pokud najdeme určitý průnik s těmito stranami, pak budu informovat prezidenta," přiblížil nejbližší kroky. Na dotaz, bude-li jednat na vlastní pěst, odpověděl: "Budu jednat jako předseda soc. dem. s předsedou KDU-ČSL a šéfem hnutí ANO, mám mandát od sjezdu, já byl demokraticky zvolen členy soc. dem., mám mandát od ústředního výkonného výboru," připomněl. Se Sobotkou dorazil také Jiří Dienstbier, který se šéfa ČSSD ve vnitrostranickém sporu zastává. Podpořit ho přišel i nově zvolený poslanec a lídr kandidátky ČSSD v Praze Jaroslav Zavadil a pražský sociální demokrat Karel Březina. Setkání Sobotkových příznivců iniciovala na sociálních sítích výzva Chci Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška. "Akci jsme svolali kvůli tomu, co se stalo včera na předsednictvu. Sobotka byl odvolán jako předseda týmu, který bude vyjednávat o budoucí vládě. To se nám nelíbí, myslíme, že by měl za dané situace vést povolební tým," reagoval na dotaz Práva Radim Hejduk, jeden z organizátorů demonstrace. Haškovu iniciativu považuje za vnitrostranický puč. "Není to jen vnitrostranický boj, je to útok na demokracii," dodal Hejduk.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317522-sobotkovi-stoupenci-prisli-sefa-cssd-podporit-na-hrad.html

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek by se chtěl ještě v pondělí sejít s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a jeho zástupcem Michalem Haškem, kteří se dostali do otevřeného sporu. Bělobrádek se chce informovat o situaci v sociální demokracii ještě před tím, Bělobrádek se chce informovat o situaci v sociální demokracii ještě před tím, než začnou vyjednávání o případné vládě. Hašek se už podle informací Novinek obrátil na Bělobrádka i šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, jednání by mohla začít v úterý. "Rád bych se informoval z první ruky, co se v sociální demokracii děje. Protože pro nás je ta situace nepřehledná a vyjednávat v situaci, kdy nevíme, jestli náhodou nedojde k nějakému štěpení uvnitř poslaneckého klubu sociální demokracie, nemá žádný smysl," řekl v pondělí odpoledne Bělobrádek. "Pro KDU-ČSL je prioritou prosadit vlastní volební priority, ve kterých nehodlá ustupovat. Kvůli situaci uvnitř ČSSD by vyjednávání se sociální demokracií v současnosti bylo velmi obtížné. Při respektu k rozhodnutí ČSSD o složení vyjednávacího týmu počkáme do vyjasnění celé situace," konstatoval za lidovce jejich mluvčí a nově zvolený poslanec Daniel Herman. Slabý volební výsledek sociální demokracie vedl k nedělní výzvě předsednictva ČSSD na Sobotku, aby odstoupil z funkce šéfa sociální demokracie. Sobotka to odmítl a hovoří o puči. Jeho rivalové naopak říkají, že se jednalo o demokratické rozhodnutí předsednictva a Sobotka prý ztratil sebereflexi. Předsednictvo Sobotku odvolalo z vyjednávacího týmu o možném kabinetu.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/317525-sef-lidovcu-chce-urychlene-jednat-se-sobotkou-i-haskem.html

Situaci se snaží poměrně komickým způsobem využít "bývalá stojednička". Dopouští se přitom několika chyb:

- Za prvé: "Bývalá stojednička" jako by nezaznamenala, že strany "bývalé stojedničky" zaznamenaly násobně větší propad a měly by si tedy klást otázku, co s tím a jak respektovat názor voliče.

- Za druhé: Jedním z aspektů dění uvnitř ČSSD je určitá kritická reakce na výsledek voleb, která je určitou formou respektování názoru voliče.

- Za třetí (a to je chyba největší): Dává příliš halasně najevo, kdo je pro ně v ČSSD žádoucí a kdo ne. Tím ovšem jeden z pólů schizmatu velmi poškozují.

Tady je dle ČT24 příslušná zpráva o výrocích M. Němcové a M. Kalouska:

Krize v ČSSD už rezonuje i v ostatních stranách, které v předčasných volbách překročily hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Miroslava Němcová ke kritice využila předvolební slogan ČSSD, na kterém oranžoví slibují prosadit fungující stát. První den po volbách ale rozložili sami sebe, nešetřila sociální demokraty volební lídryně ODS. "Spolu s panem prezidentem ohrozili celou zemi směrem k nestabilitě hospodářské i politické. Megapodvodně se chovali ke všem voličům, před kterými předstírali, že jsou jednotní, a co teď s tím?" položila řečnickou otázku v rozhovoru pro ČT Němcová. Vyzvala sociální demokraty, aby jasně dali najevo, co v nejbližší době zamýšlejí. Rozklad ihned po volbách podle ní bere sociálním demokratům mandát minimálně na 10 let. Jako "podraz" na voličích vnímá krizi v ČSSD i místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Vítěz voleb se má vší energií věnovat sestavování silné a akceschopné vlády. "Místo toho se věnují domácím zabijačkám," dodal pro ČT Kalousek. Pavel Bělobrádek se z pozice potenciálního koaličního partnera chce sejít jak s předsedou Bohuslavem Sobotkou, tak prvním místopředsedou Michalem Haškem, aby mu vyjasnili situaci v ČSSD. Pokud se situace nezpřehlední, nemá podle předsedy KDU-ČSL smysl dále jednat. "Dokud situace nebude vyjasněna a celý poslanecký klub ČSSD nebude jednotný, nemá smysl vyjednávat. Pak se totiž ztrácí hlasy i pro potenciální koalici," míní Bělobrádek. Andrej Babiš za ANO 2011 nechtěl situaci příliš komentovat před středečním jednáním výboru a poslaneckého klubu, situaci ale považuje za nepřehlednou. "Oni vlastně podvedli své voliče, a kdyby voliči volili nás, mohli jsme vyhrát a mohlo to být bez problémů," komentoval dění v ČSSD. Podvod na voličích vidí v tom, že ČSSD slibovala jednotnost a druhý den po volbách "je tam válka". Vyzval je k zodpovědnosti vítěze voleb. Vojtěch Filip (KSČM) vyjádřil nelibost nad spory uvnitř ČSSD, příčinu vidí v nenaplněném volebním očekávání. Nabádá ale sociální demokraty, aby si uvědomili především pozici vítěze voleb a zodpovědnost za formování budoucí vlády. Jednat by společně měli příští týden. Předseda Úsvitu Tomio Okamura se do vnitřních věcí sociálních demokratů vměšovat nechce. Doufá jen, že se ostatní politické strany "pochlapí" a co nejrychleji vznikne stabilní vláda, která "bude ku prospěchu všech občanů ČR".

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/248054-nemcova-slibovali-fungujici-stat-a-den-po-volbach-rozlozili-sami-sebe/

Jak to tedy nakonec dopadne? Rozhodnou dva momenty:

- Zda to ustojí M. Zeman, který teprve nyní zašel na hranu svých kompetencí, když se po volbách setkal se skupinou představitelů ČSSD bez M. Sobotky. A bude patrně muset jít dál. Aby se překonala patová situace, bude patrně muset někoho pověřit dřív, než proběhne mimořádný sjezd ČSSD (i když to nemusí být hned).

- Především však záleží na reakcích veřejnosti. Na ni se odvolávají obě strany a obě strany s ní počítají.

V případě ČSSD apel na členskou základnu vítám, ale získal jsem už ve straně hodně zkušeností, abych byl dost skeptický vůči všem, kteří se na ni odvolávají jen tehdy, když se jim to hodí. Velmi mě mrzí, že se "hlasu zdola", těch "obyčejných" dovolávají z obou stran ti, co byli hluší, když se zdola ozývaly oprávněné připomínky. Přitom by stačilo, aby jen trochu poslouchali a volby nemusely dopadnout, jak dopadly. Vím to i z vlastní zkušenosti, jaké bylo "Marné volání!", viz třeba:

25.8.2013, kdy ČSSD nebyla schopna připravit a nebyla si schopna ani představit konkurenční program reforem v citlivé sociální oblasti (financování vzdělání, péče o zdraví, penzijního systému), tak jsem se snažil odvrátit průšvih, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/553-cssd-program-udrzby-vahani-a-bezkoncepcnosti.html

a dále pak 27.8.2013, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/562-cssd-velke-zklamani-nebo-dojde-ke-vzkriseni.html

Tak, když už teď jsou ti "obyčejní" voláni "shora", tak to vyslyšte. Ale nenechejte se vtáhnout do hry jiných. Hrajte svoji hru. Za svoje a pro sebe. Snažte se citlivě vnímat argumenty obou stran a ne být hluší. Nenechte se naverbovat do cizí války. Získávejte zkušenosti, hledejte lidi, se kterými se lze domluvit i přes odlišné názory.

Mj. - schizma má různá řešení. Ta dobrá vždy vycházela z toho, že za nesmiřitelný konflikt musí nést zodpovědnost obě strany. Mj. proto, aby to zavazovalo ty další, že se dokážou domluvit, aby tedy k něčemu takovému opět nedošlo.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.150) Hra: Co přinesl 28.10.13 – Superaféra 138 ondrey 01. 11. 2013 - 22:59