(71.148) Hra: Co přinesl 26.10.13 – Superaféra 136

30. říjen 2013 | 05.41 |

V odpoledních hodinách v sobotu 26.10.2013 byly známy výsledky voleb, které znamenají určité překvapení oproti očekáváním většiny agentur, expertů (i mému). Zde jsou:

ČSSD     ANO       KSČM    TOP 09  ODS       Úsvit      KDÚ-ČSL                                            

50           47            33             26           16           14           14

Dříve, než se pokusím o prognózu průběhu povolebních vyjednávání, stojí zato zdůraznit některé důležité momenty, které volby přinesly:

1. Občané prokázali, že chtějí změnu, a to změnu zásadní.

Nové strany, které se dostaly do Poslanecké sněmovny, získaly rekordní počet hlasů (Babišovo ANO a Okamurův Úsvit), částečně k tomu lze připočítat i reinkarnovanou KDU-ČSL. Ukázalo se, že občan může ovlivnit konkrétní podobu politické reprezentace.

2. Propadly strany bývalé stojedničky (TOP 09 a ODS), přičemž pro ODS jsou volby fatálním debaklem. Občan ukázal, že je schopen dát žlutou a v případě ODS i červenou kartu.

3. Neuspěly ČSSD a KSČM (přesto, že ta druhá zaznamenala volební úspěch, ale zaostala oproti očekáváním). Obě tyto strany podcenily význam kvalitního programu, který levicová strana musí mít, aby kompenzovala to, že za ní nestojí přízeň majetných a tudíž i velkých peněz získaných různými způsoby:

- ČSSD nebyla schopna připravit a nebyla si schopna ani představit konkurenční program reforem v citlivé sociální oblasti (financování vzdělání, péče o zdraví, penzijního systému). O tom jsem podrobně psal již 25.8.2013 a tušil jsem, že nazrává velký průšvih, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/553-cssd-program-udrzby-vahani-a-bezkoncepcnosti.html

a dále pak 27.8.2013, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/562-cssd-velke-zklamani-nebo-dojde-ke-vzkriseni.html

(marná snaha, marné volání).

- KSČM nebyla schopna připravit program důstojný ideové strany, který by vycházel z kvalifikované reflexe doby i její vlastní historické zkušenosti (pochopení toho, oč tu běží). O tom jsem psal též již dříve, konkrétně 15.9.2013, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/609-14-9-den-zlomu-nadeje-a-nevyuzitych-moznosti.html

(komu není rady...).

4. Úplným fiaskem byly volby pro SPOZ a Hlavu vzhůru, ačkoli obě strany podpořili prezidenti (současný, ten byl dokonce volen v přímých volbách, a bývalý).

5. Nadějný výsledek zaznamenali Piráti a Svobodní.

Volby současně ukázaly (či spíše potvrdily hypotézu), že struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad se i po diskreditaci a likvidaci své politické reprezentace dokážou velmi rychle regenerovat a penetrovat znovu institucionální systém. Tj. najít si nové bílé koně místo starých, nepoužitelných. A tak to bude zejména jejich zápolení (tj. zápolení struktur, založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad), které bude určovat, jak se bude sestavovat vláda. Přitom proces sestavování vlády může trvat dost dlouho.

Pro voliče z toho vyplývají dvě poselství:

- Za prvé – že je schopen vykázat ty, co ho zklamali.

- Za druhé – že to, co je příčinou současných problémů, zatím ještě nedokáže svým hlasem zasáhnout.

Pro politické strany, které chtějí být nositelem skutečné změny, z toho vyplývá, že se musí mnohem více soustředit na pochopení toho, o co jde, vypracovat srozumitelný a nosný program, komunikovat o něm již při jeho přípravě s občany, a to průběžně.

Pro mě z toho vyplývá, že je nejvyšší čas pustit se do práce a připravit avizovaný seriál čtyř navazujících vědeckých konferencí, které vyústí v předložení propracovaných teoretických východisek i rozvinuté podoby programu reforem v oblasti sociálního investování a sociálního pojištění do příštích voleb (vzdělání, péče o zdraví, penzijního pojištění), které jsou vzájemně provázány a které jsou nezbytné při přechodu ke společnosti produktivních služeb, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/666-lidsky-kapital-se-vydaril-a-co-dal.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře