(71.143) Hra: Co přinesl 21.10.13 – Superaféra 131

25. říjen 2013 | 08.00 |

Zveřejnění posledního volebního modelu před volbami 21.10.2013 potvrdilo to, co jsem psal o dvojí manipulaci před dvěma dny, tj. 19.10.2013, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/693-volebni-prognozy-dvoji-manipulace.html

Zde jsou výsledky šetření podle Novinky.cz:

Podle nového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění by se do Sněmovny dostalo sedm stran. První sociální demokraté by získali 26 procent hlasů. Jedná se o poslední předvolební průzkum, od úterka se podobná šetření nesmějí podle zákona publikovat, proto tento výzkum nevyjde ani v úterním tisku. Průzkum se odehrál mezi 7. a 14. říjnem. Čtvrtina lidí se v něm vyjádřila pro ČSSD, která tak čtyři dny před volbami potvrdila vedoucí postavení. Za sociálními demokraty se umístili komunisté s 18 procenty hlasů. Třetí místo by obsadilo hnutí ANO Andreje Babiše s 16,5 procenty hlasů, čtvrtá TOP 09 by získala 9 procent. Těsně nad pětiprocentní hranicí by se umístili občanští demokraté (6,5 procenta). O jeden a půl procentního bodu méně by měli shodně lidovci a hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by podle CVVM nedosáhli zemanovci (3,5 procenta) ani piráti (2,5 procenta) a zelení (2 procenta). Ostatní strany zařadila agentura do skupiny ostatní - rozdělily by si 6 procent hlasů. Podle hrubého odhadu Práva by ČSSD měla ve Sněmovně 67 křesel, KSČM 45 a ANO 40 křesel. TOP 09 by dosadila 20 poslanců, ODS 14, lidovci osm a hnutí Úsvit šest zákonodárců.

Volební model podle CVVM (v procentech)

ČSSD                     26

0001pt;line-height: normal" class="MsoNormal">KSČM                    18

ANO                       16,5

TOP 09                  9

ODS                       6,5

KDU-ČSL             5

Úsvit                      5

SPOZ                     3,5

Piráti                     3,5

Strana zelených  2

ostatní                   6

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/316863-posledni-pruzkum-do-snemovny-se-dostane-sedm-stran.html

Všimněte si, že na rozdíl od zveřejnění předcházejícího výzkumu zde zcela záměrně není uvedena posloupnost uveřejňovaných výsledků. Ta byla minule zneužita k manipulaci, aby se vytvořil dojem určitého trendu a tím byl volič veden k následování tohoto trendu (tj. ke stádnímu chování). Volič, jak se zdá, je dost rezistentní proti manipulacím tohoto typu.

M. Zeman odjel do zahraničí a J. Rusnok udělal krok, kterým může definitivně pohřbít šanci SPOZ na to, aby se dostala do Poslanecké sněmovny:

Premiér Jiří Rusnok odmítl snahu ministra vnitra v demisi a kandidáta SPOZ do sněmovních voleb Martina Peciny prosadit zákonné opatření, kterým by stát zamezil katolické církvi dožadovat se navrácení budov a pozemků ležících na Pražském hradě. Minulý režim zabavil církvím 181 tisíc hektarů lesa, 72 tisíc hektarů zemědělské půdy a přes osm tisíc hektarů dalších nemovitostí. Celkový objem restitucí se vyšplhal na 120 miliard korun. Vyrovnání se vleče již dvacet let a zatím nejblíže jeho vyřešení byl kabinet Mirka Topolánka, který před třemi lety přišel s návrhem vrátit církvím zhruba třetinu majetku a zbytek ve finanční náhradě 83 miliard korun. Opozice však tehdy za pomoci přeběhlíků z ODS návrh potopila. Vláda Petra Nečase si vloni předsevzal vyřešení této otázky jako jednu z priorit. Ministr kultury Jiří Besser přišel nedávno v rámci úspor státního rozpočtu se změnou poměru vrácené částky k naturálnímu majetku na jedna ku jedné. Církev by tak dostala zhruba 60 miliard korun a majetek v podobné hodnotě. Nejradikálněji se k záležitosti staví Věci veřejné, které zpočátku uvažovaly dokonce o převedení zemědělské půdy, dosud zablokované pro církve, obcím a státu. V nedávné době přišly s myšlenkou čistě naturální restituce. "Já se nedomnívám, že je to vhodná forma pro řešení situace, protože situace není akutní. Je to věc čistě politická, jestli má dojít k zásahům do již platného a účinného zákona. To patří rozhodně volené poslanecké sněmovně," řekl Rusnok v Radiožurnálu. V pondělí se premiér setkal s kardinálem a pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, který mu řekl, že se již v minulosti dohodl s prezidenty Klausem i Zemanem, že z devíti budov, které mohou nárokovat, budou chtít zpátky jen dvě. Podle Duky ministr vnitra Martin Pecina, jehož úřad navrhl vládě vyjmout celý areál Pražského hradu z církevních restitucí, neměl o situaci dostatečné informace. Jednat by se podle Duky mohlo jen o dvou budovách, které by mohly být spravovány ve spolupráci státu a církve. Bylo by v nich muzeum středověkého církevního umění. Podle médií církev žádá v restituci mimo jiné některé budovy ve Vikářské ulici. Vnitro kvůli tomu chce předložit zákonné opatření, kterým by celý areál Hradu vyňalo z církevních restitucí.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/316875-rusnok-menit-zakon-kvuli-domum-na-hrade-nebudeme.html

K tomu viz předešlé: http://radimvalencik.pise.cz/697-rozhodne-tato-konfrontace-o-vysledku-voleb.html

Problém je v tom, že sestavování vlády po volbách se může dost protáhnout. Lze pochopit J. Rusnoka, který se již vidí v čele ČNB. Ale to, jak rychle přijal D. Duku a vyhověl jeho přání, i jakou argumentací to zdůvodnil, bude mít následky, které si patrně neuvědomil.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře