Volební prognózy? - Dvojí manipulace

19. říjen 2013 | 09.53 |

Velký rozruch přineslo zveřejnění volebních prognóz (tzv. volebního modelu) týden před volbami renomovanými agenturami STEM a MEDIAN. Přispěly k tomu mj. i bombastické titulky. Např. Novinky.cz uvedly zveřejnění modelů pod názvem "Obrat: Levice bez většiny, ANO na druhém místě a zemanovci mimo hru, uvádí průzkum" (volební model agentury STEM), "Týden před volbami: ČSSD a ODS tvrdě padají, TOP 09 a ANO shodně třetí" (volební model agentury MEDIAN). Ve skutečnosti jsme jen svědky očekávané dvojí manipulace s voličem. Nejdříve příslušné články v mediích. První dva jsou z Novinky.cz, třetí z Aktuálně.cz:

STEM podle Novinky.cz:

Podle volebního modelu společnosti STEM by ve volbách zvítězila ČSSD, která by dostala 25,9 procenta hlasů. Hnutí ANO by mělo 16,1 procenta, komunisté 13,3 procenta, TOP 09 11,5 procenta a ODS 8,6 procenta. Do Sněmovny by zamířili rovněž zástupci hnutí Úsvit, jež by obdrželo 5,9 procenta. Do Sněmovny by se podle průzkumu nedostali lidovci (4,5 procenta), piráti (3,1 procenta) ani svobodní (3,1 procenta). Zcela propadli zemanovci, kterým průzkum předpovídá zisk pouze 2,6 procenta stejně jako zeleným. Volební blok Hlavu vzhůru by dostal procento hlasů, DSSS 0,7 procenta, Romská demokratická strana 0,4 procenta, Soukromníci 0,3 procenta, LEV 21 0,2 procenta, Aktiv nezávislých občanů 0,1 stejně jako hnutí Změna. Podle hypotetického přepočtu mandátů by měla ČSSD 67 poslanců, komunisté 33 a ANO 41. TOP 09 průzkum přisuzuje 28 zákonodárců, ODS 20 a Úsvit by měl ve Sněmovně 11 zástupců. Voleb by se podle STEM zúčastnilo 67 procent občanů. "Pokud by volby příští týden dopadly podle tohoto modelu, nebylo by sestavení vládní koalice vůbec snadné,” konstatuje agentura. Volební model podle agentury STEM (v procentech)

Strana                   Září-1    Září-2    Říjen

0001pt;line-height: normal" class="MsoNormal">ČSSD                     30,0        28,0        25,9

ANO                       7,5          10,0        16,1

KSČM                    15,0        17,0        13,3

TOP 09                 12,0        11,0        11,5

ODS                       11,0        12,5        8,6

Úsvit                      2,5          2,5          5,9

KDU-ČSL             5,5          5,5          4,5

Piráti                     -              -              3,1

SSO                        -              -              3,1

SZ                           2,5          3,5          2,6

SPOZ                     7,5          5,5          2,6

Hlavu vzhůru       -              1             1

DSSS      -              -              0,7

Romská DS           -              -              0,4

Soukromníci        -              -              0,3

LEV 21                  -              -              0,2

Aktiv                      -              -              0,1

Změna                    -              -              0,1

"Předpokládaná menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů by nebyla schůdná, neboť by měla dohromady jen 100 mandátů. Lépe by početně dopadla koalice ČSSD s hnutím ANO – celkem 108 mandátů. Hypoteticky by mohla vzniknout i velká koalice ČSSD, ODS a TOP 09 – ta by měla 115 mandátů,” uvádí průzkum.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/316652-obrat-levice-bez-vetsiny-ano-na-druhem-miste-a-zemanovci-mimo-hru-uvadi-pruzkum.html

MEDIAN podle Novinky.cz:

Týden před volbami se v průzkumu společnosti Median srovnala podpora TOP 09 a ANO 2011. Pokud by se volby konaly na přelomu září a října, volilo by je shodně 13 procent lidí. ČSSD je první, ale oproti poslednímu šetření podporu ztrácí. Vítězem voleb by na přelomu září a října, kdy se průzkum konal, byli sociální demokraté, které by volilo 25,5 procenta lidí. V posledním šetření Medianu, které probíhalo na přelomu července a srpna, jim agentura predikovala zisk 32 procent hlasů. Za ČSSD se umístili komunisté se ztrátou zhruba deseti procentních bodů. O třetí místo by se podělila TOP 09 a hnutím ANO 2011. Až za nimi skončila s osmiprocentní podporou ODS. Té v posledním průzkumu agentura předpověděla 13,5procentní podporu. Z menších stran by nejlepšího výsledku dosáhli lidovci, které by volilo šest procent lidí. Zemanovcům by hlas dalo pět procent lidí, což je hranice pro vstup do Sněmovny. Pod touto hranicí by se umístil Úsvit přímé demokracie (4 procenta), Strana zelených (3 procenta), Strana svobodných občanů (2,5 procenta), Česká pirátská strana (2 procenta). Zbylá dvě procenta by si mezi sebou rozdělily ostatní strany.

Volební model agentury Median (v procentech)

                                červenec-srpen                   září-říjen

ČSSD                                     32                           25,5

KSČM                                    15,5                        16

TOP 09                                  15                           13

ANO 2011                            -                              13

ODS                                      13,5                        8

KDU-ČSL                             4                             6

SPOZ                                    5                             5

Úsvit                                     -                              4

Zelení                                   2,5                          3

Svobodní                              -                              2,5

ČPS                                       -                              2

VV                                         3,5                          -

Ostatní                                 9                             2

"Účast u hypotetických voleb do Poslanecké sněmovny v současné době avizuje 60 procent oprávněných voličů. Ze zkušeností z minulých let vyplývá, že skutečná volební účast ve volbách konajících se v týdnech po zjišťování postojů bývá většinou o jednotky procentních bodů nižší než avizovaná. Nelze tedy vyloučit, že volební účast klesne pod hranici 60 procent," uvedli autoři průzkumu. Agentura kromě volebního modelu sestavila také ukazatel volebního jádra a potenciálu. Zatímco volební jádro ukazuje, kolik hlasů by strana v době dotazování dostala, pokud by ji volili jen ti voliči, kteří jsou si jisti účastí i výběrem strany, potenciál zahrnuje i hlasy těch, kteří si tímto jisti nejsou. "Aktuální volební potenciál ČSSD se pohybuje okolo 33 procent. Je tedy stále poměrně vysoký - velkou část elektorátu strany ale tvoří lidé, kteří si nejsou jisti účastí nebo výběrem strany. Nadále se potvrzuje, že KSČM je stranou s relativně velkým volebním jádrem. Naopak ANO 2011 má hodně ne zcela zakotvených přívrženců," zhodnotila agentura. "Poměrně velký volební potenciál mají i menší strany, bez ohledu na to, zda jsou etablované a programově vyprofilované či relativně nové, protože jsou často mezi vážně zvažovanými stranami. Šance na postup do Sněmovny tak má i Strana zelených a zcela vyloučit nelze ani úspěch svobodných. Omezení jádrových voličů ODS naznačuje, že strana se kromě odchodu méně zakotvených sympatizantů potýká i s oslabením někdejšího volebního jádra," dodali autoři výzkumu.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/316641-tyden-pred-volbami-cssd-a-ods-tvrde-padaji-top-09-a-ano-shodne-treti.html

MEDIAN v přepočtu na mandáty podle Aktuálně.cz:

Podívejte se v grafice, jak by vypadalo složení nové Poslanecké sněmovny, pokud by předčasné volby dopadly podle volebního modelu agentury Median, vycházejícího z dotazování vzorku o celkem 1083 respondentech v období mezi 16. zářím a 16. říjnem letošního roku. Volební kalkulačka Aktuálně.cz nepočítá s vlivem, který mohou mít preferenční hlasy, tedy takzvané kroužkování na kandidátkách. Po přepočtu prognózy Medianu na poslanecké mandáty, které by strany získaly v jednotlivých krajích, by sněmovnu ovládla levice s pohodlnou většinou 111 hlasů (ČSSD, SPOZ a KSČM). K zisku ústavní většiny ve sněmovně by jí však stále chybělo devět hlasů.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/domaci/grafika/2013/10/18/volby-2013-poslanecka-snemovna-slozeni-mandaty/

Nyní k tomu, jak a kdo manipuluje.

První manipulace se dopouštějí agentury, a to i renomované. Skutečná data z průzkumu nejsou zveřejňována a uveřejňují se výsledky jen tzv. volebního modelu, tedy jejich prognózy. Tam agentury promítají svá přání, resp. své preference (jako firmy i jako ti, co model sestavují). I pracovníci agentury jsou lidé a i agentury jsou firmy. Firmy, většinu jejichž příjmů tvoří zakázky nikoli přímo z modelování volebních preferencí, ale od různých firem z oblasti výzkumu spotřebitelských preferencí. A tak do svých přání a preferencí promítají přání a preference těch, kteří je touto formou platí. Samozřejmě, že volby nakonec nějak dopadnou a agentury si nemohou udělat příliš velkou ostudu. A tak se hraje hra, při které:

- Nejdříve se zveřejní relativně kvalitní a přesné odhady.

- Pak (v kritickém období rozhodování voličů) se zveřejní výsledky, od kterých se očekává, že určitým způsobem ovlivní volby. (Toho jsme právě svědky.)

- A těsně před volbami se zveřejní určitý kompromis mezi tím, co agentura očekává, že skutečně vyjde, a tím, čím chce ještě na poslední chvíli výsledek voleb ovlivnit. (Připisuje přitom své manipulativní síle z přirozené lásky ke svému poslaní větší roli, než skutečně má, proto se pak její výsledky se skutečnými rozcházejí víc, než by chtěla.)

Her, které každá agentura používá, je více:

- Strašení růstem preferencí některé ze stran či skupiny stran.

- Prezentování některých stran jako nevolitelných a naopak výroba některých stran jako stran, které mají vstup do parlamentu jistý (efekt sněhové koule).

- Vytváření umělých trendů ve vývoji preferencí, které má vytvořit stádní efekt, pokud jde o chování voličů.

Apod.

(Mj. u nás je volič vůči tomuto typu manipulace poměrně odolný, i když se průběžně zveřejňovanými výsledky nechá dost vzrušit, své rozhodnutí, koho bude volit, však nemění.)

A následuje druhá fáze manipulace ze strany medií. Ty mají hlavní příjmy z reklam, tj. z týchž zdrojů, ze kterých jsou financovány agentury. Proto vidíme výkony hodné hráčů volejbalu, tj. nahrávky na smeč a jejich využití. Přímo učebnicově ukázkové jsou titulky, které právě 18.10.2013 použily Novinky.cz. Když v klidu rozebereme obsah informace, kterou sdělují, zjistíme, že beztak již zmanipulované volební preference dovedou podat úplně jinak, než je jejich skutečný smysl (a to ve směru shodném s první fází manipulace). A většinou je ani nenapadne upozornit čtenáře na rozdíl, mezi odhady získaných procent a odhady složení Poslanecké sněmovny z hlediska počtu mandátů. V tomto smyslu udělalo Aktuálně.cz záslužnou práci a vše hned vypadá úplně jinak.

Už se těším na zveřejnění posledních volebních modelů. Jejich význam může být ovšem trochu potlačen. S velkou pravděpodobností těsně před volbami na sebe patrně začnou některé strany pálit z těch nejtěžších kalibrů diskreditace. Zatím všichni vyčkávají na vhodný moment a na to, až někomu selžou nervy a začne s tím, co má připraveno.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.67 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Volební prognózy? - Dvojí manipulace ondrey 19. 10. 2013 - 10:59