(71.135) Hra: Co přinesl 13.10.13 – Superaféra 123

17. říjen 2013 | 08.00 |

Přituhuje, přituhuje... V neděli 13.10.2013 zbývala už jen necelá stovka hodin do chvíle, kdy se bude muset najít řešení způsobu globálního splácení nesplatitelného dluhu USA, jehož podstatná část vzniká investováním do geopolitické pozice USA, na základě které může USA splácení svého dluhu exportovat a které dělá tento dluh nesplatitelným. K tomu viz:

Prezident Světové banky Jim Yong Kim v noci na dnešek prohlásil, že Spojené státy způsobí globální hospodářskou katastrofu, pokud včas nepřijdou s plánem na zvýšení dluhového limitu americké vlády, a neodvrátí tak hrozbu její neschopnosti splácet dluhy. Citovala ho agentura Reuters. Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu od minulého úterý peníze na běžný provoz. Americká vláda je bez peněz už jedenáct dní. Republikánští poslanci zatím vytrvale odmítali finance odblokovat v naději, že se jim podaří oddálit prezidentovu zdravotní reformu, kterou média překřtila na "Obamacare". Pokračování sporů by mohlo vést až k neschopnosti zvýšit dluhový strop, takže by vládě mohly již příští týden ve čtvrtek dojít peníze na splácení dluhů. "Nacházíme se nyní pět dnů od velmi nebezpečného okamžiku. Vyzývám americké politiky k rychlému řešení. Nečinnost by mohla vést k růstu úrokových sazeb, poklesu důvěry a zpomalení hospodářského růstu," uvedl prezident Světové banky Jim Yong Kim a dodal: "Mohla by to být katastrofální věc pro rozvíjející se země, což by následně výrazně poškodilo také vyspělé ekonomiky." Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová už ve čtvrtek varovala, že pokud Američané dluhový strop včas nezvýší, výsledkem by mohly být vážné škody nejen v americké ekonomice, ale v celém světovém hospodářství. Před negativními důsledky neschopnosti Spojených států splácet své dluhy o víkendu varovali rovněž vedoucí představitelé tří předních světových bank.  Generální ředitel největší německé banky Deutsche Bank Anshu Jain uvedl, že důsledky by byly naprosto katastrofální: "Byla by to velmi rychle se šířící smrtelná nemoc." Průlom ve sporech mezi administrativou prezidenta Baracka Obamy a republikány v Kongresu nenastal ani v pátek poté, co se Obama v Bílém domě setkal s delegací republikánských členů Kongresu.  Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell poté nicméně prohlásil, že jeho strana po pátečním jednání s Obamou "zahájí práci na řešení přijatelném pro obě strany".

  Senátor Orrin Hatch novinářům podle agentury AP při odchodu z Bílého domu řekl, že jednání o řešení sporu bude ještě obtížné. Obama podle něj trvá na tom, aby dlouhodobé rozpočtové škrty, které republikáni navrhují výměnou odblokování vládních financí a odvrácení platební neschopnosti, vyvážily nové příjmy do státního rozpočtu. Prezident pak podle svého mluvčího odmítl návrh republikánů na dočasné zvýšení dluhového stropu na dobu šesti týdnů. Podle dřívějších návrhů některých demokratů by to mělo být až na rok. "Zvýšení dluhového stropu na pouhých šest týdnů svázané s podmínkou vyjednávání o rozpočtu nás za pouhých šest týdnů dostane zpět do situace, ve které jsme dnes," prohlásil Obamův mluvčí. Podle něj je takto krátkodobé zvýšení limitu dluhu pro Obamu přijatelné pouze v případě, že nebude spojeno s žádnými podmínkami.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=792645

Okamžité řešení se patrně najde. Současně ovšem již nikdo nezastaví ani nárůst tohoto dluhu, nárůst projevů nemožnosti jeho splácení, ani nárůst globální nedůvěry v ekonomiku USA. A nezastaví ani pokles důvěry v to, že i pokud se jedná o řešení globálních politických problémů, jdou USA tou správnou cestou. K tomu viz následující zprávy, které v době, kdy se vojenský zásah proti Sýrii zdál být neodvratitelný, by byly považovány za smyšlené. Teď už si nějak pomalu zvykáme, že všechno je jinak:

Skoro 50 ozbrojenců přišlo v posledních dnech o život v bojích mezi radikálními islamisty a povstalci v Halabu na severu Sýrie. Oznámila to v sobotu agentura AFP s tím, že tato situace dokládá rostoucí soupeření mezi dvěma skupinami bojujícími proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. V bojích se střetla jednotka Syrské svobodné armády (FSA), sdružující umírněné rebely podporované ostatními arabskými státy a Západem, a muži organizace, která si říká Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). "Nejméně 30 mužů z brigády FSA a 14 z ISIL zahynuli v bojích. Tato bilance by se mohla ještě zhoršit," ohlásila Syrská organizace pro lidská práva (OSDH). Boje se od čtvrtka odehrávají na severu a východě města, nad kterým Asadův režim ztratil kontrolu a kde své pozice posilují islamisté, kteří se podle umírněné opozice snaží "ukrást revoluci". V regionu na severu země současně vládní jednotky provádějí bombardování a dělostřelecké ostřelování pod záminkou, že chce oblast zabezpečit, než dorazí inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). V samém Damašku dnes přišli o život čtyři civilisté, včetně osmileté dívky, při výbuchu minometných granátů v centru města a na západním předměstí, kontrolovaných Asadovým režimem. Dva minometné granáty dopadly podle zdrojů agentury AP také nedaleko hotelu Four Seasons, kde jsou ubytováni pracovníci OSN a chemičtí experti. Podle jednoho z pracovníků OSN to ale nevypadalo, že se hotelu dvojí exploze dotkla. OSDH odhaduje, že od vypuknutí bojů na jaře 2011 přišlo v občanské válce o život na 115.000 lidí.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=792642


Nejvýznamnější skupina syrské opoziční koalice se nezúčastní mírové konference o řešení syrské krize označované jako Ženeva 2. Rusko a Spojené státy tam chtějí v polovině listopadu nalézt politické řešení syrského konfliktu. Neúčast na strategickém jednání oznámil podle agentury AFP šéf Syrské národní rady (SNC), která sdružuje "jestřáby" opozice a tvoří ji zejména vlivné muslimské bratrstvo. Šéf SNC George Sabra zároveň pohrozil vystoupením z Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF), jestliže se tato zastřešující koalice konference zúčastní. Sabra připomněl, že NCSROF podmínila svou účast na takové konferenci odstoupením prezidenta Bašára Asada. "SNC, která je největším politickým blokem v rámci koalice (NCSROF), se pevně rozhodla, že do Ženevy nepojede vzhledem k aktuálním poměrům (v Sýrii)," řekl Sabra telefonicky agentuře AFP. "To znamená, že nezůstaneme v koalici, jestliže ta tam pojede," dodal. Na upořádání mírové konference pod názvem Ženeva 2 se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym dohodli v polovině září. Šéf ruské diplomacie v dané souvislosti řekl, že je třeba přimět k účasti na konferenci syrskou opozici. "Aby se konference mohla sejít, je nejdřív zapotřebí přesvědčit (syrskou) opozici o nutnosti zúčastnit se. A je možná načase používat místo výrazu 'přesvědčit' jiné sloveso - k účasti na konferenci je třeba ji přinutit," prohlásil Lavrov.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/clanek.phtml?id=792654

Významné na druhé ze zpráv je, že se poprvé sděluje, že nejvýznamnější skupinu opozice tvoří muslimští "jestřábi". Jako kdyby se to nevědělo v době, když se připravovala agrese do Sýrie, která by byla jejich přímou podporou.

Jak problém splácení dluhu USA, tak to, co se odehrálo v Sýrii, jsou projevem krize stávajícího globálně vnucovaného a globálně sdíleného základního ideového paradigmatu, které se spontánně vytvořilo v 90. létech. Ještě hlubší příčinou je to, že své možnosti vyčerpal stávající typ ekonomického růstu, ve kterém stále více a více převažuje neproduktivní spotřeba vázaná na poziční investování. Právě tento typ růstu vede globální ekonomiku do slepé uličky. Proto má tak velký význam představa o možnosti exponenciálně dynamického a současně trvale udržitelného rozvoje, viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.135) Hra: Co přinesl 13.10.13 – Superaféra 123 ondrey 17. 10. 2013 - 09:04