(71.130) Hra: Co přinesl 8.10.13 – Superaféra 118

12. říjen 2013 | 08.00 |

Úterý 8.10.2013 přineslo několik ilustrací toho, že stará ekonomika končí ve slepé uličce. To, v čem žijeme, nejsou jen náhodné krize, z nichž se "nějak" dostaneme. Proč tomu tak je, jsem popsal shodou okolností právě včera ve 117. pokračování. Toto je "jen" o ekonomice:

Světová ekonomika letos zpomalí růst na 2,9 procenta, což je nejnižší číslo od roku 2009, kdy odstartovala globální krize. V příštím roce by podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) měla vzrůst o 3,6 procenta. MMF zhoršil odhad letošního vývoje již pošesté v řadě, důvodem je zhoršená situace v rozvíjejících se zemích v čele s Čínou, Indií a Ruskem. Fond zhoršoval svůj výhled pro letošní rok každé čtvrtletí od loňského jara, kdy ještě předpovídal, že světová ekonomika vzroste o 4,1 procenta. Až do tohoto léta k tomu nejvíce přispívala dluhová krize a recese v eurozóně, ve druhém čtvrtletí se už ale země eura z propadu vymanily, naopak útlum se prohloubil v Asii a Rusku. Podle dřívější definice fondu, která platila do roku 2009, znamená pokles ročního tempa růstu pod tři procenta globální recesi. Pro vyspělý svět MMF letos očekává stejně jako v posledním odhadu růst o 1,2 procenta a v příštím roce zrychlení na dvě procenta. Výhled pro mladé tržní a rozvojové ekonomiky naproti tomu fond zhoršil na 4,5 procenta z dosavadního pětiprocentního odhadu. V roce 2014 měnový fond v této skupině zemí čeká oživení jen těsně nad pět procent. Zvlášť výrazně snížil fond letošní výhled pro Indii, Rusko a Mexiko. Čína, která je po USA druhou největší ekonomikou světa, podle fondu letos dál zpomalí na 7,6 procenta a příští rok až na 7,3 procenta. Dynamiku vyspělého světa potáhnou příští rok Spojené státy, jejichž ekonomika by měla z letošního útlumu zrychlit na 2,6 procenta. MMF ovšem předpokládá, že nynější období ochromení vládní činnosti kvůli rozpočtovým sporům bude velmi krátké a že se politici dohodnou i na zvýšení limitu pro zadlužení, k němuž se Washington dostane příští týden. Pokud se to nestane, podkope to podle fondu nejen americkou, ale celou světovou ekonomiku. Zřetelně také oživí eurozóna, která po letošním poklesu o 0,4 procenta přejde příští rok k jednoprocentnímu růstu. Tlačit vpřed by ji mělo Německo, které už letos poroste o půl procenta a v roce 2014 zrychlí na 1,4 procenta.

Překvapila Velká Británie, které MMF zlepšil odhad nejvíce ze všech velkých zemí. Pro českou ekonomiku měnový fond zhoršil výhled již v srpnu, kdy předpověděl, že ji letos čeká pokles o 0,4 procenta. Zotavení z recese lze očekávat až příští rok, kdy by ekonomika měla vykázat růst o 1,5 procenta, uvedl fond po srpnových oficiálních konzultacích v ČR.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/315542-svetova-ekonomika-letos-poroste-nejmene-od-roku-2009.html

A toto je o politice, resp. silové geopolitice bojující za "demokracii a lidská práva". Ve skutečnosti nejde o nic jiného než o snahu dostat se ze slepé uličky cestou velkého návratu (a velkého utrpení všech, co budou považováni za nepotřebné, protože si nedokážou nakrást dost peněz, aby patřili mezi vyvolené). Zatím se to děje kousek dál od nás:

S tvrdou kritikou desetiletého působení mezinárodní mise vedené Severoatlantickou aliancí vystoupil afghánský prezident Hámid Karzáí. V rozhovoru pro britskou stanici BBC řekl, že vojenské angažmá nepřineslo jeho zemi žádné zlepšení bezpečnostní situace, jen utrpení a promarněné lidské životy. "V otázce bezpečnosti způsobily tyto manévry NATO spoustu utrpení, spoustu ztrát na životech a žádný prospěch, protože země bezpečná není," uvedl Karzáí. Dodal, že Aliance se neměla soustřeďovat na boj o afghánské vesnice, kde vojáci způsobili Afgháncům spoustu křivd a škody, ale zajímat se měla o útočiště hnutí Tálibán v jiných zemích. Karzáí tím zjevně narážel na Pákistán. "Nejsem šťastný, že máme jen částečnou bezpečnost. To není náš cíl. Chtěli jsme naprostou bezpečnost a drtivou válku proti terorismu," dodal prezident, který v úřadu za půl roku končí. Jeho prioritou pro závěr mandátu je zajištění klidu v Afghánistánu a dohoda o rozdělení moci s Tálibánem. Karzáí potvrdil, že jeho vláda s Tálibánem aktivně jedná. "Jsou to Afghánci. Tam, kde afghánský prezident a afghánská vláda můžou jmenovat Tálibán do administrativy, jsou vítáni. Jakmile je ale na afghánském lidu, aby vybírali do státních orgánů ve volbách, pak by měl Tálibán předstoupit a voleb se zúčastnit," poznamenal prezident. Karzáí ale chce také dokončit dvoustrannou bezpečnostní dohodu s USA vztahující se k období po odchodu koaličních vojáků s koncem roku 2014. I Spojené státy stojí o to, podepsat dohodu ještě s Karzáím. Ten ale řekl BBC, že s podpisem spěchat nebude. "Dohoda musí vyhovovat afghánským zájmům. Pokud nebude vyhovovat nám anebo jim, pak přirozeně půjdeme každý svojí cestou," poznamenal Karzáí. Karzáí přiznal, že afghánská vláda je slabá, ale podle něj jsou nešvary dány tím, že demokratické vládnutí v Afghánistánu je teprve v plenkách. "Ta velká korupce, stovky miliónů zpronevěřených dolarů – ty nebyly afghánské, to teď každý ví, že byly cizí," podotkl.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/315484-zavlekli-sem-jen-utrpeni-oprel-se-do-nato-afghansky-prezident.html

Po tomto afgánském "úspěchu" přišlo "poučení" v podobě zásahů v Iráku, Libyi, daří se to i v Sýrii. Ani ti, co to rozjíždějí, nepřijdou zkrátka, viz poslední část článku (vždyť v takové situaci se stovky miliónu či miliardy kradou nejlépe).

I když to tak na první pohled nevypadá, souvisí s tím i následující zpráva z naší periférie (figurky hrají stále věrněji a čitelněji svou roli):

Lídr kandidátky TOP 09 ve Zlínském kraji Petr Gazdík by měl přestat používat jméno herce Jiřího Kodeta ve volební kampani. Vyzvala jej k tomu manželka zesnulého herce Soňa Kodetová. Gazdík na plakátech užil hercovu citaci z filmu Pelíšky o proletářích, k níž dodal nápis "souhlasím s Jiřím Kodetem”. Politik se Kodetové, která v Praze kandiduje za ODS, omluví a plakáty stáhne. Gazdík má na plakátech neúplnou Kodetovu citaci: "Proletáři všech zemí...", která ve filmu pokračovala "...vyližte si prdel". Kodetova filmová postava se takto rozčilovala nad tehdejšími poměry v komunistickém Československu. "Nemáte souhlas ani mého manžela, ani nikoho z jeho blízkých. Troufám si tvrdit, že jediný, kdo má právo při své kandidatuře použít jeho jméno, je osoba, která s ním prožila téměř 40 let v dobrém i zlém. Nemyslím si, že touto osobou jste Vy," napsala Kodetová v otevřeném dopise. Gazdíka vyzvala, aby jméno jejího manžela, který zemřel v roce 2005, z propagačních materiálů odstranil. Gazdík v reakci řekl, že tak učiní. "Rozhodně jsem nenarazil," ohradil se Gazdík. "K použití citátu z filmu Pelíšky mám souhlas jeho režiséra Hřebejka. Jestliže to paní Kodetové, která kandiduje za ODS v Praze, vadí, pak jsem v rámci slušnosti vydal pokyn, aby plakáty byly staženy. Je to z mé strany opravdu jen slušnost, žádný zákon, tedy ani autorský, jsem tím neporušil. Navíc, to není zásadní součást naší kampaně," dodal. Citáty ze známých filmů využívají v letošní kampani i další strany. Například blok Hlavu vzhůru si nechal složit hymnu, v které používá slovní spojení "metelesku blesku" z filmu Marečku, podejte mi pero. Jeho spoluautor Zdeněk Svěrák uvedl, že je připraven se o autorství soudit.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/315418-gazdik-narazil-s-citaci-kodeta-o-proletarich.html

Ne vždy souhlasím s P. Janýrem, ale tentokrát jsem mu dal zapravdu, když na svém profilu na Facebooku napsal:

Proletáři všech českých zemí, spojme se a nedejme ve volbách pravici žádnou šanci. Všechny reformy pravicové vlády šli na náš vrub. Bylo toho už dost a chce to zásadní změnu. Chce to spravedlivé reformy, spravedlivé progresívní zdanění a reformy v náš prospěch. Jen tak může Česká republika v budoucnu prospívat.

Viz: https://www.facebook.com/ladislav.henek/posts/527430194003053?comment_id=3553074&ref=notif¬if_t=like#!/philipp.janyr/posts/10151922010163398?comment_id=27709406&offset=0&total_comments=61¬if_t=feed_comment_reply

To, co si dovolil P. Gazdík, je něco neuvěřitelného. Uvádím část diskuse na Facebooku k tomu, co napsal P. Janýr:

Radim Valenčík: Gazdík vlastně říká: Okradli jsme vás, udělali z vás proletáře, tak teď nám můžete políbit prdel.

Igor Baláž: Gazdík to tak vůbec nemyslí. On to myslí, že už se lidi od bolševika podruhé nenechají oblbnout. Já doufám, že má pravdu.

Radim Valenčík: Igore: 1. Gazdík vůbec nemyslí. 2. Když se pokusí o tento, pro něj dost náročný úkon, ať se podívá na význam slova "proletář" (třeba do Ottova naučného slovníku).

Igor Baláž: On spíš naráží na používání toho slova bolševickými papaláši. On určitě nechtěl urazit dělníky. On je velmi slušný člověk.

Radim Valenčík: Slušný člověk? A to nechal projít reformy, jejichž jediným smyslem je okrást ty, co už beztak skoro nic nemají? Ne. Takový člověk není slušný a to, co řekl, nebylo náhodou. To jsou lidé, kteří se považují za vyvolené a ostatní jsou pro ně jen socky, proletáři, kteří jim mohou vylízat...

Igor Baláž: Bez reforem dopadneme jako Řecko. V reformách bude pokračovat každá rozumná vláda. To myslím v téhle zemi, kromě komunistů a Zemanovců, chápe úplně každý. Věřím, že i státotvorná část ČSSD.

Radim Valenčík: Skutečné reformy se dělají úplně jinak, viz 4. část následujícího článku. TOP prosadila jen tunely:

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

Igor Baláž: No uvidíme, zda si nová vláda povede lépe.

Radim Valenčík: Obávám se, že 1. Nová vláda bude po volbách vznikat velmi obtížně (šance na změnu zůstanou hodně nevyužité). 2. ČSSD a KSČM (nehledě na SPOZ) dělají vše pro to, aby prodemonstrovaly svoji neschopnost. To jsem zvědav, co s tím budete dělat.

Viz: https://www.facebook.com/philipp.janyr/posts/10151922010163398?comment_id=27710370¬if_t=like

Ještě to, co říká Ottův slovník naučný:

Proletář, z lat., slove příslušník tříd nemajetných, odkázaných toliko na denní mzdu, častěji značí p. člověka práci nevalně vyhledávajícího, nemajetného, žijícího ze dne na den neb dokonce na útraty jiných (srv. Proletarii). – Odtud také proletariát, t. j. soubor nižších tříd dělnických a chudých, pracujících i nepracujících. Rozmnožení proletariátu jest jednou ze značných vad našich poměrů společenských a jest úkolem národohospodářství jemu čeliti.

Viz: http://cs.wikisource.org/wiki/Ott%C5%AFv_slovn%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%BD/Prolet%C3%A1%C5%99

Pro úplnost uvádím ještě vymezení pojmu "proletariát" dle Wikipedie:

Proletariát je ve společenské teorii Karla Marxe a v revolučním marxismu třída, jejíž příslušníci (proletáři, dělníci a zaměstnanci) nevlastní výrobní prostředky a jsou tedy svou obživou závislí na jejich vlastnících (kapitalistech, buržoazii). Ti toho využívají, nutí proletáře pracovat za nevýhodných podmínek a vzniklou nadhodnotu si přivlastňují. Cílem proletářské revoluce je výrobní prostředky vyvlastnit, učinit je majetkem celé společnosti a tím vykořisťování i třídy definitivně zrušit. Od dělníků, proletariátu schopného organizované akce, odlišoval Marx lumpenproletariát (z něm. Lumpen, hadry), politicky zcela neschopný. Slovo proletariát pochází z latinského proles, potomstvo, a v antickém Římě označovalo nejnižší společenskou vrstvu lidí bez majetku a bez práv, která obci přispívala jen tím, že měla děti. Od 4. století, když Římská říše trpěla úbytkem obyvatelstva, dostávali rodiče alespoň tří dětí automaticky občanská práva. V polovině 19. století se slovo opět objevilo, nejprve ve francouzštině, pro popis společenského postavení zejména továrních dělníků. Vznik moderního proletariátu úzce souvisí s modernizací, zejména se vznikem průmyslu, který nabízel obživu i těm, kdo neměli vlastní půdu a v tradiční zemědělské společnosti by tak záviseli na příbuzných. Sta tisíce mladých lidí odcházely do měst, kde žili sice velmi chudě, ale samostatně a mohli dokonce zakládat vlastní rodiny. Podobný proces "proletarizace" zemědělců, jaký v Evropě probíhal od konce 18. století, probíhá v současnosti například v Číně. Bídné podmínky přistěhovalých dělníků zejména v anglických městech popsal například Charles Dickens. Zlepšení jejich osudu se věnovali tzv. utopičtí socialisté (Charles Fourier, Henri de Saint-Simon, Robert Owen). Protože tehdy zcela chybělo jakékoli sociální zákonodárství a pojištění, nebyla omezena délka pracovní doby ani práce dětí a protože dělníci neměli právo volit, organizovat se a stávkovat, přičemž byli nuceni přijímat práci za jakoukoli mzdu a za jakýchkoli podmínek, zavedl pro ně Saint-Simon označení "proletariát". Sociální postavení dělníků v raném kapitalismu studoval také Karel Marx a později v knize "Kapitál" vytvořil a zdůvodnil teorii vykořisťování a proletářské revoluce. Zejména kvalifikovaní a vzdělaní dělníci se organizovali už v 18. století, nejčastější v podpůrných spolcích, aby se vyhnuli pronásledování. Širší organizace dělnického hnutí souvisela s revolucemi roku 1848, kdy Marx také vydal Komunistický manifest s heslem Proletáři všech zemí, spojte se! Nicméně myšlenka mezinárodní proletářské organizace se uskutečnila až roku 1864 jako První internacionála. Brzy nato začaly vznikat v různých zemích i první dělnické strany (v Německu 1864, v Čechách 1878, ve Francii 1879, ve Velké Británii 1899), které bojovaly především za volební právo. Zejména v Německu si vláda uvědomila význam dělnického hnutí a kancléř Bismarck, aby vzal dělnickému hnutí vítr z plachet, prosadil od roku 1883 důležité sociální zákony. Práva dělníků podpořila také katolická církev (encyklika Rerum novarum 1891), regulace pracovní doby, práce dětí a žen nebo práce v noci se prosadila i v dalších zemích a kolem roku 1900 se začalo prosazovat všeobecné volební právo. Tím se postavení dělníků a zaměstnanců změnilo, takže i dělnické hnutí se začalo dělit na "reformní" proud sociální demokracie (Druhá internacionála, 1889) a "revoluční" proud komunismu, který i nadále užíval název "proletariát". S dalším zlepšováním právního i sociálního postavení dělníků ve vyspělých zemích světa, se špatnými zkušenostmi se sovětským komunismem a zejména s nástupem postindustriální společnosti po Druhé světové válce se o proletariátu přestalo mluvit a slovo dnes patří jen do ideologie revoluční levice.

Viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Proletari%C3%A1t

Doufám, že nyní již všichni pochopí, co normálním lidem, kteří byli okradení, P. Gazdík sděluje. Ubohé socky či proletáři nám mohou vylízat... A že si to zařadí do souvislosti s přecházejícími zprávami ze světa.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře