(71.84) Hra: Co přinesl 23.8.13 – Superaféra 72

27. srpen 2013 | 08.00 |

Nejvýznamnější a velmi důležitou událostí pátku 23.6.2013 bylo vystoupení M. Zemana po schůzce s představiteli politických stran, na které čitelně (pro ty, co umějí číst) formuloval svou představu o tom, jak bude probíhat vývoj v nejbližších několika měsících a jakou roli v tomto vývoji bude hrát on sám osobně.

Nejlépe zpracovanou informaci o tomto vystoupení M. Zemana jsem našel na Českénoviny.cz. Dříve, než tuto informaci uveřejním, dvě poznámky:

1. Doporučuji podívat se na článek "Jak číst Zemana":

http://radimvalencik.pise.cz/514-jak-cist-zemana.html

(pak lépe pochopíme, co nám M. Zeman svým vystoupením sděluje).

2. Rovněž tak doporučuji podívat se na videozáznam klíčové částí vystoupení M. Zemana, odkaz na které najde zájemce přímo v informaci na Českénoviny.cz, tj. rozkliknutím odkazu za zveřejněním této informace.

Zde je příslušná informace z Českénoviny.cz (nejdůležitější podtrženo a vůbec nejdůležitější tučně):

Prezident Miloš Zeman předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů, nikoliv měsíců nebo let. Řekl to novinářům po schůzce s představiteli pětice parlamentních stran. Vyjádřil také přesvědčení, že vedení vítězné strany bude při nominaci premiéra klást důraz na preferenční hlasy pro své kandidáty. V kampani se angažovat nehodlá. Hlava státu si myslí, že finální fáze jednání o sestavení vlády začnou poté, co bude existovat dohoda na vedoucích orgánech Poslanecké sněmovny. Čeká, že nepotrvají déle než týdny. Zmínil však příklad Belgie, kde se vláda sestavovala dva roky. "Nicméně ekonomičtí analytici mě upozornili, že v době, kdy v Belgii dva roky nebyla vláda, belgická ekonomika začala pozoruhodně vzkvétat. Uvidíme, jak to bude v našem případě," uvedl. Zeman již dříve prohlásil, že premiérem jmenuje představitele vítězné strany. To vyvolalo spekulace, že by se jím v případě očekávaného vítězství ČSSD nemusel stát její předseda Bohuslav Sobotka, ale například statutární místopředseda strany Michal Hašek, který má k Zemanovi blíže. Hradní kancléř Vratislav Mynář posléze v jednom z rozhovorů řekl, že by prezidentovo rozhodování mohl ovlivnit i počet preferenčních hlasů, které jednotliví kandidáti dostanou. "Podle mého názoru na to bude dávat důraz především vedení vítězné strany. A bylo by hloupé, kdyby tak neučinilo, protože by se mělo řídit vůlí voličů a nikoliv pouze vůli stranických funkcionářů," odpověděl dnes prezident na dotaz, jestli bude dávat důraz na preferenční hlasy. V posledních sněmovních volbách přitom Hašek dostal preferenčních hlasů více než Sobotka. Oba letos kandidují v Jihomoravském kraji. Sama hlava státu dá ve volbách svůj hlas Straně práv občanů - zemanovců (SPOZ), i jako dík za její podporu v prezidentské kampani. Zeman ale zároveň uvedl, že se nezapojí do předvolební kampaně SPOZ, jak by si přál Mynář. Každá politická strana podle něj musí zaujmout voliče svým programem a svými kandidáty. Vyjádřil se dále k uvažované kandidatuře svého kancléře za SPOZ. "To je svobodné rozhodnutí jednak pana Mynáře, jestli kandidaturu přijme, a ještě předtím vedení SPOZ, zda mu tuto kandidaturu nabídne," uvedl. Mynář přitom může setrvat ve své funkci na Pražském hradě, opustit by ji musel až tehdy, pokud by ve volbách uspěl. Souběh vysoké státní funkce a politické kandidatury dnes kritizovala ČSSD nebo TOP 09. Zeman se také nechal slyšet, že bude "zcela respektovat" výsledky parlamentních voleb. "Takže, jestliže například vítěznou stranou bude TOP 09 a TOP 09 doporučí za premiéra pana Miroslava Kalouska, jmenuji pana Miroslava Kalouska předsedou vlády České republiky," prohlásil. Zároveň ale řekl, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09, nejmenuje premiérem ani Sobotku, ani Kalouska, protože by takovou koalici považoval za zradu na voličích obou stran.

Viz: http://www.ceskenoviny.cz/domov/prezident/zpravy/zeman-ceka-ze-vlada-po-volbach-vznikne-behem-tydnu/975550

Rozhodně stojí za to, podívat se na video připojené k tomuto odkazu, zejména na to, s jakým výrazem a s jakou ironií vyslovuje M. Zeman větu: "Předpokládám, že to bude otázka v našem případě několika týdnů, nikoli měsíců nebo dokonce let." Myslím, že jasně a srozumitelně dává najevo, že povolební jednání o sestavení vlády budou trvat hodně dlouho a že do nich bude aktivně vstupovat. Vyplývá to i ze zmínky o Belgii. Z jeho projevu lze podle mne shrnout následující:

1. Již povolební jednání o ustavení orgánů Sněmovny (která jsou podmínkou zahájení jednání o sestavení vlády) budou dost komplikovaná.

2. Politicky bude odstavena celá bývalá "stojednička", tj. nejen ODS (která je v rozkladu), ale i TOP, která rovněž výrazně oslabí – jednak získá menší výsledek, než očekává, jednak bude mít velmi malý koaliční potenciál.

3. Dojde k velkému střídání a přeskupování politické reprezentace, při kterém bude mít značnou roli i dění uvnitř politických stran.

4. ČSSD bude nejsilnější stranou z těch vítězných stran (ČSSD, KSČM a patrně i SPOZ) a jako premiéra by M. Zeman rád viděl H. Haška. To se mu ovšem nemusí povést, přestože se pro toto řešení poměrně neomaleně vyslovil zmínkou o preferenčních hlasech – ČSSD má poměrně silnou rezistenci vůči vlivu M. Zemana.

Z dalších událostí pátku 23.8.2013 stojí zato sledovat, jak probíhá autodestrukce ODS, kde "antireformní" jádro žene stranu do slepé uličky a úspěšně blokuje pokusy a realistické přehodnocení situace. K tomu:

1. Jak probíhá a s jakým očekáváním sestavování kandidátek do mimořádných voleb:

Dramatický a pro pravici bratrovražedný volební souboj se podle všeho odehraje ve Středočeském kraji. K předpokládané dvojici soků – místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi – přibude podle informací Práva ve Středočeském kraji úřadující šéf ODS Martin Kuba. Politické strany ve středních Čechách stejně jako v Praze nasazují jako lídry nejtěžší váhy. Spolu s dalšími miliónovými kraji, Moravskoslezským a Jihomoravským, se tam totiž rozhodnou volby. O nasazení Kuby, který je doma v Jihočeském kraji, do středních Čech mluví i někteří představitelé regionální ODS. "Naší kandidátce může Kuba určitě prospět," řekl Právu dosluhující poslanec ODS Jan Vidím, který chce sněmovní mandát obhájit a zřejmě dostane i nominaci místní stranické buňky v Benešově. Také místopředseda středočeských občanských demokratů Karel Šebek Kubovo případné lídrovství v kraji vnímá jako zajímavou myšlenku. "Mohlo by to znamenat, že se odpoutává od jižních Čech, aby nebyl dále spojován s nějakými vazbami," spekuloval Šebek. Kuba už léta čelí spekulacím o svých vazbách na jihočeského "kmotra" Pavla Dlouhého. Podle informací Práva míří na jih Čech jako lídr exministr životního prostředí a místopředseda ODS Tomáš Chalupa. Ten byl dosud poslancem za Prahu. Mezi Chalupovy soupeře na jihu Čech patří poslanec TOP 09 Zdeněk Bezecný, hejtman za soc. dem. Jiří Zimola, šéf komunistů Vojtěch Filip či lídr zemanovců, bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Sám Kuba svou nominaci ve středních Čechách Právu zatím nepotvrdil. Odvolal se na skutečnost, že ODS kandidátky teprve sestavuje. "Představíme je začátkem září," řekl ve čtvrtek Právu. Šebek upozornil, že středočeský regionální sněm ODS proběhne až v pondělí. "Za Benešovsko máme v první frontě Jana Vidíma, který nás nikdy nezklamal. Na rozdíl třeba od poslance Marka Bendy není vnímán negativně," řekl Právu Šebek.

Vypadá to, že uvažovaný celostátní volební lídr ODS Miroslava Němcová bude s největší pravděpodobností nasazena jako jednička v Praze. Umístění klíčových lidí ODS do sousedících velkých regionů by bylo logické. Kuba nemá žádné zřejmé vazby na Moravu a jeho domovské jižní Čechy patří spíš mezi menší kraje. A Vysočina, odkud pochází Němcová, patří vůbec k těm nejmenším. Podle místopředsedy středočeské ODS a primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho zatím nic potvrzeného není. "Kandidátka ještě není sestavena," řekl Nwelati, který sám do Sněmovny kandidovat nechce. "Jsem komunální politik a říkám to už deset let, během kterých tyto nabídky dostávám opakovaně," uvedl pro Právo. Místní sdružení v Mladé Boleslavi podle Nwelatiho na kandidátku podpořilo Adolfa Beznosku, náměstka primátora, který loni neúspěšně kandidoval za Mladoboleslavsko v senátních volbách. V ODS se spekulovalo i o možnosti, že by se lídrem středočeské kandidátky stal bývalý primátor a šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda. Takovou variantu Jan Vidím odmítl. "To je vyloučeno. Svoboda nepřinese kandidátce ani hlas. Je to známá osobnost v Praze, ale rozhodně ne ve středních Čechách," řekl. Svoboda už dříve Právu řekl, že by se sněmovních voleb rád zúčastnil. ODS ale nejspíš nasadí trojlístek Němcová, Marek Benda a Jana Černochová. Proti Svobodovi hraje skutečnost, že je obviněn v kauze Opencard a mohl by se nakonec pro ODS stát dalším balvanem, který ji stáhne dolů. Koněm ČSSD ve středních Čechách bude Jan Hamáček, místopředseda končící Sněmovny a stínový ministr obrany za soc. dem. Komunisté mají lídra Stanislava Grospiče. Za lidovce by mohla ve středních Čechách vést kandidátku jejich bývalá mluvčí, fotografka a novinářka Alexandra Alvarová.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/311337-ve-strednich-cechach-se-utkaji-tezke-vahy-kalouskovi-a-babisovi-se-postavi-kuba.html

2. Očekávaný odchod B. Šťastného a jeho podpora vzniku "Klausova" volebního subjektu:

Poslanec a dlouholetý člen ODS Boris Šťastný vystupuje ze strany. Chtěl by se přičinit, aby vznikla politická strana pod vedením Václava Klause. "Nemohu už kandidovat za stranu, která opustila své ideje. Zradila své voliče tím, že nedodržela, co jim před volbami slíbila, a nikdo z vedení se za to neomluvil a ve straně nedošlo k žádné změně," napsal Šťastný v prohlášení. Dodal, že nemůže zůstat ve straně, "kde vlastní názor není přirozenou součástí svobodné vnitrostranické diskuse, nýbrž důvodem pro vylučování jednotlivců či likvidaci celých stranických organizací". Naráží tak na události posledních týdnů a měsíců, kdy byli ze strany vyloučeni například Tomáš Hrdlička nebo zrušeny oblastní sdružení v Praze 4 či Praze 12. Šťastný, který je dlouhodobým zastáncem Václava Klause, ale uvedl, že se z veřejného prostoru nestahuje. "Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane," napsal v prohlášení. Podle něj by se takový projekt měl stát "jedinou a poslední šancí pro záchranu naší země před nástupem komunistů k moci, pravicovou hradbou proti nebezpečně se rozpínající levici, skutečným bojovníkem za národní zájmy a garantem obnovení a sjednocení autentické pravicové politiky" v Česku. O návratu Václava Klause do aktivní politiky se v posledních dnech často hovoří. Spekuluje se také o jeho spolupráci se Suverenitou Jany Bobošíkové.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/311369-boris-stastny-vystoupil-z-ods-chce-pod-klausova-kridla.html

Odchod B. Šťastného ovšem nijak zvlášť situaci v ODS neovlivní, neznamená její větší oslabení ani významnější krok ke vzniku "Klausova" volebního subjektu.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.84) Hra: Co přinesl 23.8.13 – Superaféra 72 ondrey 27. 08. 2013 - 11:36