R2016/030/M: Teorie vyjednávání/3

28. prosinec 2016 | 08.41 |

V rámci seriálu, ve kterém zveřejňuji materiály k přípravě letošní monografie s nástinem komplexního programu řešení současných problémů, uveřejňuji na pokračování pracovní podobu 8. kapitoly "Metody vyjednávání (k problematice vývoje finančních trhů z hlediska přenesené ceny a jak vyjednávat)", kterou zpracoval s mým drobným přispěním Jan Červenka.

Třetí část:8.3. Návaznost na stávající teoretické zdroje

Příspěvek vychází ze vztahů mezi majiteli finančních příležitostí a majiteli finančních prostředků, které popisuje mikroekonomický kapitálového trhu. Tento model je uvedený v knize Mikroekonomie[1] a demonstruje možná zlepšení obou skupin v případě, že vlastníci finančních prostředků poskytnou své zdroje pro realizaci investičních příležitostí oproti určité kompenzaci.

Situaci, kterou model znázorňuje lze převést na Nashův (S, d) problém popsaný J. F. Nashem[2] a dále rozvinutý pro kooperativní hry[3]. Úlohu dále rozpracovávají, například Raiffa[4], Kalai a Smorodinsky[5], Kalai[6] a další. Přehledně různé přístupy shrnuje Kibris[7]. Ve skutečnosti lze najít prakticky nekonečné množství řešení v závislosti na zvolených kritériích. Tato literatura poskytuje teoretické základy pro tuto práci.

Způsoby sdílení omezených zdrojů je problematika řešená i ve známé úloze "problém sdílení řeky", které se věnuje například van der Laan a kolektiv v článcích "Nezávislé podmínky pro rozdělení vody"[8] a "Asymetrické Nashovo řešení pro problém sdílení řeky"[9]. Otázka je velmi podobná, a je možné uplatnit podobné metody zkoumání. Problém sdílení řeky analyzuje situaci, jakým způsobem se může skupina farmářů podělit o omezený zdroj vody. Hlavním rozdílem je relativně jednoznačné prostředí se známými parametry, na druhou stranu nabízí tato úloha více etických otázek. Tuto oblast zajímavě a komplexně pokrývá například Moulin[10].

Příspěvek dále navazuje na výsledky výzkumného týmu VŠFS, zejména články: "Analysis of Financial Markets Evolution by Utilizing the Theory of Cooperative Games"[11], "Analysis tools of connecting investment opportunities and investment means in the area of small and medium sized enterprises"[12] a "Phenomenon of a "Snag" in financial markets and its analysis via the cooperative game theory"[13].

(Pokračování)[1]HEISSLER, Herbert, Radim VALENČĺK a Petr WAWROSZ. Mikroekonomie, s. 49-54.

[2]NASH, John F. The bargaining problem.

[3]NASH, John. Two-person cooperative games.

[4]RAIFFA, Howard. Arbitration schemes for generalized two-person games.

[5]KALAI, Ehud a Meir SMORODINSKY. Other solutions to Nash's bargaining problem.

[6]KALAI, Ehud. Proportional solutions to bargaining situations: interpersonal utility comparisons.

[7]KıBRıS, Özgür. Cooperative game theory approaches to negotiation.

[8]BRINK, René van den, Arantza ESTEVEZ-FERNANDEZ, Gerard van der LAAN a Nigel MOES. Independence Axioms for Water Allocation.

[9]HOUBA, Harold E. D., Gerard VAN DER LAAN a Yuyu ZENG. Asymmetric Nash Solutions in the River Sharing Problem [online].

[10]MOULIN, Hervé. Fair division and collective welfare.

[11]ČERVENKA, Jan, Ondřej ČERNĺK, Jiří MIHOLA a Radim VALENČĺK. Analysis of Financial Markets Evolution by Utilizing the Theory of Cooperative Games.

[12]ČERVENKA, Jan a Radim VALENČĺK. Analysis tools of connecting investment opportunities and investment means in the area of small and medium-sized enterprises.

[13]ČERNĺK, Ondřej a Radim VALENČĺK. Phenomenon of a "Snag" in financial markets and its analysis via the cooperative game theory.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář