R2016/022/M: Ohlasy na hledání programu i strany/1

20. prosinec 2016 | 07.00 |

V rámci seriálu, ve kterém zveřejňuji materiály k přípravě letošní monografie s nástinem komplexního programu řešení současných problémů, jsem před pár dny (16. 12.) uveřejnil tento článek pod názvem:

Zásady programu pro jakoukoli stranu, která chce uspět v podzimních volbách
Obdržel jsem k němu velké množství podnětných ohlasů. Uveřejňuji je všechny, některé s komentářem:

Ohlasy na mém blogu:

Jezevec-Mrzout: Nicméně i kdyby s takovým programem nějakým omylem přišla Vaše ČSSD, uvěřil by jí ještě někdo? Jste mrtví. Těch pár inteligentních zoufalců - jako jste Vy, Huml nebo ten boxer z Ústí, co vždycky vyletí a pak se zase zařadí do stranického šiku - dělá jen stafáž a prodlužuje agónii partaje. Dokonce jste stihli dohnat a předehnat Fialovu ODS...

K tomu moje poznámka: O tom to není. Jde hledání příslušného politického subjektu, který může (ale také nemusí) vzniknout různým způsobem:

- Vznik nové strany.

- Posílení některé z menších stran.

- Reforma některé z tradičních stran.

- Kultivace radikalismu a příklon k programovosti.

- Restrukturalizace stran (štěpení a integrace).

Pokud by se v těchto volbách nepodařilo posunout vývoj směrem posílení pozic stran, které budou mít skutečný program, bude se politický vývoj vyznačovat značnou nestabilitou a poptávka po straně s dobrým programem (ve smyslu 12 tezí) se ještě zvýší.

Jan Schneider: Voliči jako tvůrci politiky? Spíše realizátoři. Nemohl bych volit stranu, jejíž politika se bude odvíjet od přání voličů. Chci volit partaj, která bude dlouhodobě svá, bude prosazovat několik jasných programových bodů, ať budou mít preference jakékoliv. Ty body musí být jasné. V příštích volbách budu například volit stranu, která se zaváže prosazovat přijetí zákona, analogického americkému FARA (Foreign Agents Registration Act, 1938), jak o něm pěkně v pátek mluvila Ilona Švihlíková http://www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/ilona-svihlikova-snizovani-dani-je-zavod-ke-dnu-velk e-firmy-musi-platit-vice--1679938

Budu též v pokušení volit stranu, která bude prosazovat napříč politickým spektrem definování státních (či zemských, lépe než "národních", nejsem Gerloch) zájmů, které budou respektovat všechny vítězné strany po volbách (jde zejména o oblast obrany a bezpečnosti). Nebude opravovat všechno, ale zaměří se na těch 20% příčin (Paretovo pravidlo, které čerstvě vnesl do diskursu Robejšek).
K tomu moje poznámka: Voliči jsou samozřejmě REALIZÁTOŘI, ale hlavně ne KONZUMENTI.

To ovšem nevylučuje i spoluúčast na tvorbě či dotváření koncepce.

Nejdůležitější bude cca v únoru začít tlačit na všechny strany, aby začaly brát tvorbu programů vážně a nevytvářet POLITICKÉ KÝČE.

Pokud jde o obranu a bezpečnost, tam považuji (jak i píšu) za nej nej nejdůležitější vědomý distanc od politiky dvojího metru v jakékoli podobě. Třeba i ve smyslu působení propagandy ("nepřátelských webů"), která porušuje zájmy naší země.

Mailem:

Ludvík Smýkal: Když jsem se zamýšlel nad podněty, které by byly vhodné k zapracování do programu a které se mohly stát "nosným téma", opětovně jsem se vracel ke knize Ilony Švihlíkové "Jak jsme se stali kolonií", kde ve svém nástinu pro budoucnost (str. 188 a dále) uvádí řadu podnětů, nad kterými je třeba, dle mého názoru, se důkladně zamyslet a případně je podrobněji rozpracovat. V opačném případě budeme "objevovat objevené"...

Z jejího textu bych vyzdvihl myšlenku:  "Musíme mít představu, z čeho bude ČR v budoucích zhruba deseti dvaceti letech žít. Tato představa musí být spojena s růstem životní úrovně i spravedlivou redistribucí a musí být prolnuta ve všech politických koncepcích, samozřejmě včetně té zahraniční".

P. S. Zajímavé jsou též její myšlenky na vytvoření státního suverénního fondu. Dle mne by takovým fondem mohl být Státní penzijní (důchodový) fond, zřízený na podporu našeho penzijního (důchodového) systému. K jeho zřízení a financování by možné např. použít zisky (nebo jejich zákonem určenou část) státem vlastněných firem, zavedené korporátní a resortní daně, část devizových reserv ČNB, apod.

Samozřejmě, řadě zainteresovaných se to nebude vůbec "líbit".

K tomu moje poznámka:"Musíme mít představu, z čeho bude ČR v budoucích zhruba deseti dvaceti letech žít", ale to nestačí. Musíme mít ještě představu toho, jak zajistit, aby to, z čeho budeme žít, fungovalo. Tj. začít realizovat změny podmiňující přechod k ekonomice založené na produktivních službách, přitom tak, abychom tím vytvářeli i podmínky pro Průmysl 4.0. Smysl tezí, které jsem napsal, je ovšem spíše v kritice současných programů, které to, co dělá program živým, funkčním, co jej odlišuje od slibů, které se nemyslí vážně, bohužel neobsahují. Většinou ani v zárodcích.

P. S.: Není nutno do penzijního systému vnášet nic zvenčí. Stačí jej netunelovat a stačí jej doplnit motivující nadstavbou pro ty, kteří se chtějí i ve vyšším věku uplatňovat na profesních trzích. Ostatně to je jedna z hlavních myšlenek monografie, kterou v současné době připravujeme.

(Pokračování ohlasy uveřejněnými v Nové republice)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář