R2016/232: Diskuse LK: Střet vizí/2

24. září 2016 | 07.00 |

Významným momentem přípravy komplexních reforem byla podle mě diskuse, která se odehrála na Svobodném vysílači CS 19.9. Zde je to, co jsem napsal druhý den po diskusi:

Ještě se vracím ke včerejší diskusi na Svobodném vysílači CS s Ing. J. Schlimbachem k jeho Alternativnímu návrhu změn ekonomického a politického systému v České republice. Celé ke stažení (74 stran) je na:

http://ekonomickareforma.cz/pdf/reforma.pdf

Včerejší diskuse o vizích budoucího vývoje byla mnohem zajímavější, než jsem čekal. Pokusím se stručně v bodech zachytit to nejdůležitější:

1. Z původních plánovaných dvou hodin se protáhla na čtyři a půl. Na diskusi, která proběhla od 17 do 19 hodin, jsme navázali ve 21 hodin a pokračovali až do půl dvanácté.

2. Za velmi důležité považuji to, že jsme se několikrát vrátili k tématu, jak mohou být změny odstartovány. Z tohoto hlediska považuji za důležité, že jak J. Schlimbach, tak i moderátor Pavel Hlávka sdíleli představu postupného odstartování a nastartování změn. V řadě věcí jsme se z tohoto hlediska naprosto shodli. Např. v tom, že je nutná dobře propracovaná společně sdílená vize, o jejíž realizovatelnosti se lidé budou postupně přesvědčovat. Shodli jsme se i v tom, že právě to chybělo řecké Syrize, které se prostor pro změny otevřel, ale nedisponovala příslušným teoretickým zázemím. (Myslím, že v otázce vyjasnění toho, jak v současných podmínkách – kdy se téměř každodenně ukazuje, že starý systém je v krizi –, změny odstartovat, lze pokračovat a mohlo by to být pro posluchače velmi přitažlivé.)

3. Za další důležitý moment považuji vzájemnou ochotu nejen poslouchat jeden druhého, ale i převzít do vlastní koncepce to, co je přínosné v koncepci druhého. Přitom nikoli "ze slušnosti" či jako "vstřícný kompromis", ale jako funkční prvek systému. V tomto směru vidím ještě hodně práce, protože nestačí jen říci "s tímto souhlasím a o tomto mám určité pochybnosti", chce to důsledně domyslet, jak by to mohlo fungovat.

4. Ze své strany považuji za mimořádně důležité to, že se mně podařilo upozornit na význam pojetí volného času jako času pro rozvoj schopností člověka, které zpětně působí na ekonomiku jako nejvýznamnější produktivní síla (to, co určuje dynamiku růstu, ale i kvalitativní podobu růstu). Jde o to, že koncepce, která není touto představou vybavena a nedokáže ji "operacionalizovat", tj. přetavit do konkrétní podoby reformních kroků, nemůže být dostatečně silná, aby se mohla prosadit.

5. Poctivě doznávám, že nemám ještě plně domyšlen a pochopen systém financování investičních aktivit (využívání investičních příležitostí), který J. Schlimbach navrhuje. Trochu mně připomíná Darimonovo reformu bank, kterou kdysi podrobil kritice K. Marx (v úvodní části svých "Grundrissů"). Tak se tomu budu ještě věnovat.

6. Sympatický je mi důraz kladený na průběžnost jak v pojetí ekonomického, tak i politického systému.

(Pokračování dalším tématem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář