R2016/230: Diskuse LK: K námitkám (penze)/3

21. září 2016 | 07.00 |

V rámci přípravné diskuse k 19. ročníku konference Lidský kapitál a investice do vzdělání bedlivě sleduji připomínky k návrhu plně uzavřeného a plně zásluhového průběžného systému penzijního pojištění s jednotnou základní dávkou. Je jich tolik, že se nemohu vyjádřit ke každé zvlášť. Pokud někdo dá ucelenější kritický rozbor, rád jej zveřejním.

Dnes se budu věnovat otázce námitek spojených s údajným problémem tzv. nestability výplat:

Navrhovaný systém má ještě jednu významnou vlastnost. Každý měsíce se mezi účastníky systému rozdělí právě tolik, kolik se vybere (kromě odhadem 0,3 % na správu systému, které jsou hrazeny ze zdanění důchodů a které se tudíž vyberou na úkor jednotné základní dávky). A tyto prostředky se rozdělí neprodleně po té, co přijdou na příslušný účet.

To znamená, že výplaty jak penzí, tak i jednotné základní dávky se mohou měsíc od měsíce lišit. Projeví se zde sezónní výkyvy, období dovolených, výplata prémií, ale reálný vývoj ekonomiky. To bývá v některých diskusích k navrhovanému systému považováno za nevýhodu.

Podle mého názoru je tato vlastnost významnou předností systému. Každý, komu jsou důchody vypláceny, okamžitě pocítí, jak se ekonomika vyvíjí. A představitelé země zodpovědní za ekonomickou situaci a výběr odvodů do penzijního systému budou muset případné větší výkyvy, ne-li dlouhodobější trendy umět vysvětlit. Právě tak se budou moci pochlubit i dobrými výsledky.

Bezprostřední informovanost občana, kterou navíc pocítí přímo na tom, kolik dostane peněz, bude významným stimulem jeho společenské aktivity. A také vytvoří vhodnou půdu pro osvětu v oblasti ekonomického vědění a jeho společenských souvislostí. Schopnost lidí chápat, o co jde, a na základě toho se kvalifikovaně rozhodovat, je nejcennější složkou společenského kapitálu.

Lze si představit, že již před datem výplaty budou ekonomičtí odborníci probírat, co se předcházejícím měsíc odehrálo, a odhadovat, kolik občanům přijde na jejich důchodové účty.

Výkyvy za normálních podmínek nebudou zásadní a občané se na ně snadno připraví tím, že si ke krytí rozdílů mezi příznivými a nepříznivými obdobími vytvoří nezbytné úspory standardní formou. Je to z řady důvodů mnohem vhodnější než konstruovat nějaký celospolečenský vykrývací fond.

(Pokračování dalším tématem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: R2016/230: Diskuse LK: K námitkám (penze)/3 honza 21. 09. 2016 - 07:30
RE: R2016/230: Diskuse LK: K námitkám (penze)/3 honza 21. 09. 2016 - 07:36