R2016/176: Diskuse LK: Hušner: Kam jsme došli/1

28. červenec 2016 | 07.00 |

Uveřejňuji další příspěvek v rámci diskuse před 19. ročníkem mezinárodní vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání. Autorem je Ing. Karel Hušner,CSc., který spolupracuje s VŠFS. Uveřejňuji ho ve dvou částech. Toto je první:

Kam jsme došli, kdo to ví? .../1

Karel Hušner

Tak začínala laskavá písnička od Petra Spáleného o učitelce Josefíně. S velkou lítostí musím konstatovat, že v tom spíše neskutečném světě jsme nejen nikam "nedošli", ale dokonce to už ani nejsme schopni zastavit a už se jen díváme, kam nás naše vlastní minulá rozhodnutí směrují. Jsme jako ten pán, co padaje z padesátého patra mrakodrapu říká, když letí kolem třicátého patra: "Zatím je to dobrý".

Už dlouho se rozhoduji napsat o šílenostech, které nás denně obklopují a kterými nás naše "elity" obšťastňují. A vždycky si znovu říkám: Vykašli se na to, bude to jen nošení dříví do lesa. Vždyť to každý musí vidět! A protože dnes již nejsme schopni klasickou metodou demokratického výběru otevřenou volbou něco změnit, protože i tuto možnost nám "elity" pokroutili tak, že není reálné vybrat a vedením společnosti pověřit lidi schopné, ale pouze amorální, bezcharakterní, bez schopnosti upřímně pracovat pro veřejnost, ale jen pro sebe, tedy schopné všeho, zbývají už jen dvě možnosti.

Tou první je, na základě vyhodnocení existujících vnějších podmínek, které si dovolím dále charakterizovat, postarat se v rámci menších komunit o sebe a lidi stejného smýšlení a respektující donedávna platící lidské hodnoty. 

Pokud se však ti, kteří mají v rukách moc a peníze a kteří by nás chtěli v jejich zájmu "hamty hamty, ať mám víc než tamty" obětovat a proto nám naši vlastní cestu znemožnit, pak si musíme uvědomit, že nám jde o holý život, který musíme a máme právo bránit. To je ta druhá možnost či dokonce nutnost. Prostě pokud chce někdo řídit auto v opilém stavu a velkou rychlostí po silnici, která má (jako život obecně) řadu zatáček, tak z toho auta musíme vystoupit, a to třeba násilím.

Když například slyším blábol našeho premiéra (ve snaze zakrýt vážné existenční problémy společnosti) o tom, že "tak, jako dosud jsme se nikdy neměli", tak vidím, že ten člověk je opravdu "mimo mísu". Důvod? Protože on sám (ale i jemu podobní, včetně celého vedení EU) myslí jen na hmotné statky a domnívá se, že v tom se skrývá hlavní podstata spokojeného lidského života. Úroveň schopností řídících "elit" po roce 1989 trvale klesá a dokonale kopíruje podobný "vývoj elit" po roce 1968, resp. 1971. I tehdy, po vynuceném "ústupu" schopných a morálně slušných lidí z politického a veřejného života a přijetí zásady "pasivní rezistence" určované zásadou "kašleme na vás, grázlové, nedá se s vámi seriózně jednat, rozsah vaší inteligence vám neumožňuje "dohlédnout" konců, k nimž to vaše "řízení" povede, dělejte si tedy, co chcete, my se budeme věnovat odbornostem, podložených přírodními zákony, které platí, ať chcete či nikoliv.

S postupem let si každá tehdejší garnitura vedení vybírala následovníky slabší, než byli sami (aby je snad neohrozili, dokud vládnou), takže pak už ani nebyly překvapením Jakešovi bojlery/brojlery a koneckonců i vývoj závěru roku 1989. Místo vládnutí se tehdejší mocipáni starali pouze o vzájemné vztahy, podrazy a mocenské kliky. Domnívali se totiž chybně, že tehdejší stav a vývoj bude dále stejně kontinuální a neměnný.

S politováním (při pohledu na současnost) musím konstatovat, že se i v tomto "dějiny opakují". Až na tu maličkost (ale nebezpečnější), že ti dnešní vědí, že nemají svoji moc "navždy". Proto dříve přikrádali pomalu (mysleli, že to mají "na furt"), dnes to musí stihnout do 4 let, než budou nové volby. V nich totiž může jak padnout strana jako celek, tak i její členové, pokud se znelíbí svému vedení.

Naneštěstí se tento trend poklesu inteligenční a mravní úrovně netýká jen nás, ale snad ještě více samozvanému vedení EU. Upřímně: Bylo by za normální situace možné, aby byl výkonným vedením EU pověřen bývalý maoista (tedy extremista) Barroso či člověk prokazatelně podporující daňové ráje (tedy finanční podvody) Juncker? A to nemluvím o jeho "stycích a komunikaci s lídry z jiných planet".

Je pravdou, že kapitalistická společnost současnosti je založena prioritně na zisku a konzumu, což opravdu mnoha lidem stačí k úplné spokojenosti. I oni sice ve velké většině cítí, že se něco děje, že to, co prožíváme "není to pravé ořechové", a že se mnohé asi bude muset časem změnit (či se to – jak si myslí – změní "nějak samotokem"), ale protože jim stávající stav osobně vyhovuje, tak si říkají: "No snad to ještě nějaký čas vydrží, abych si nahrabal, abych byl za vodou".

To se netýká pouze politických špiček, ale obrovského byrokratického aparátu na všech stupních vedení států a EU. Prakticky se jedná o lidi, kteří jsou zkorumpováni daným systémem. Vezměme si např. nedávné vyjádření pana Vladimíra Železného, bývalého poslance Evropského parlamentu, který veřejně v Parlamentních listech řekl, že když byl v EP poslancem a vedoucím nějaké sekce, tak jeho sekretářka měla v přepočtu větší plat, než náš prezident. A že pro všechny úředníky EU (a je jich přes 50000) je stanoveno, že jejich daně (včetně sociálního a zdravotního pojištění) nesmí překročit 12 %!

U každého občana naší republiky to je přes 40% (viz den daňové svobody - obvykle v druhé polovině června, letos to bylo 20.6.2016). Pokud vím, tak se nikdo na toto jeho vyjádření neozval. Nikdo nezvolal, že lže! Takže to je pravda.

A řekněte sami, je možné, aby si úředníci těchto orgánů přáli zrušení či jen optimalizaci a redukci orgánů EU? Ani náhodou. A tak se "kupuje" tzv. loajalita. Není to snad korupce, když někdo má z veřejných prostředků víc, než by si byl schopen vydělat na otevřeném trhu práce?

Podobné to je s profesionálními politiky u nás v parlamentu, ve stranách a ve vládě. Mnozí tam "slouží do roztrhání těla" už déle než 20 let, takže by už ani svoji původní profesi (pokud vůbec někdy něco dělali a nestali se politiky ihned po škole) neuspěli a určitě by za výkon této odborné práce neměli "požitky" a "moc", které mají dnes. Myslíte si snad, že ví, co se "dole" děje, co lidi potřebují? Ani náhodou. Pokud se přesto mají s lidmi setkat, je výběr hostů většinou selektivní, s převažující částí lidí vládním a stranickým činitelům oddaných nebo aspoň hodně příznivě nakloněných.  Nevěřím, že tito lidé nevědí, jak je nebezpečné, lživé a zavádějící používat na hodnocení prakticky shodných situací dvojí metr jen proto, že se jim to (hlavně pro jejich další osobní perspektivu) hodí. Ale dělají to a budou to dělat až do sebe- a našeho zničení, nebo dokud jim to nezatrhneme!

(Dokončení příspěvku zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář