R2016/185: Diskuse LK: Zeman: Ad Sirůček

6. srpen 2016 | 07.00 |

V rámci přípravné diskuse k 19. ročníku konference Lidský kapitál a investice do vzdělání veřejňuji reakci J. Zemana na celý příspěvek P. Sirůčka (mj. i jako příklad korektní diskuse):


K článku Pavla Sirůčka "Tragédie korektního pokrokářství"

Viz: http://valencik.cz/marathon/16/Mar1604.htm

Zveřejněno též v rámci předkonferenční diskuse na tomto blogu

Jan Zeman                                                                                      

Považuji článek za zdařilý. Trochu ho ale kazí několik konzervativních výstřelků:

1) odsuzování kampaně proti kouření tabákových výrobků není na místě, následky kouření jsou katastrofální. To není hysterie, to je pud sebezáchovy.

2) velebení starého Rakouska Uherska nemá reálný důvod - vládl v něm tvrdý sociální i národnostní útlak. Je dobře, že se ho pod vedením Tomáše Garyka Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše podařilo rozbít.

3) ze stejného důvodu není důvod velebit císaře Františka Josefa II. Vládl asociálně a protičesky (za zásluhy nelze vydávat okolnostmi vynucené ústupky), zatáhl nás do světové imperialistické války a není obce, kde by nebyly pomníčky padlých v první světové válce. Že i zásluhou nepoddajných Čechů a Slováků ji Rakousko Uhersko nakonec prohrálo a bylo možné vyhlásit Československou republiku, je jistě pravda, ale není to v žádném případě důvod k jeho velebení.

4) obnovovat mariánský sloup na Staroměstském náměstí je svinstvo. V prvé řadě byl symbolem pro český národ tragické bitva na Bílé Hoře 8. Listopadu 1620, obludné popravy 27 českých pánů, zemanů a měšťanů 21. 6. 1621 a následné brutální rekatolizace českých zemí.

5) velebení generála Radeckého - to je úlet. Nejde přitom zdaleka jen o to, že nařídil popravit na 4 000 italských vlastenců, kteří chtěli jen svobodu své vlasti. Sloužil Habsburkům do roztrhání těla, byť mluvil i česky. Snahu mu postavit pomník považuji za svinstvo. Nebyl přitom zdaleka tak významný vojevůdce, jak je uváděn. Bez konkurence nejlepší čeští vojenští velitelé byli husitští hejtmani včele s Janem Žižkou a Prokopem Velikým, ale neopomenul bych ani Ludvíka Svobodu a řadu dalších ze západního i východního odboje, ale i nechvalného generála Albrechta z Valdštejna ad.

Naopak bych více vyzvedl ochranu tradičních konzervativních hodnot - rodiny, školy, obce, přírody, krajiny, životního prostředí, většiny tradic, zejména lidových, českého jazyka, kulturního dědictví. Také bych se distancoval od některých reakčních konzervativních přístupů, zejména tažení křesťanů proti potratům (kampaň za ochranu života od početí).

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář