R2016/162: Diskuse LK: Šnajdar - "Velký rozklad"

12. červenec 2016 | 07.00 |

Uveřejňuji další příspěvek v rámci diskuse před 19. ročníkem mezinárodní vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání. Autorem je Ing. Jiří Šnajdar, dlouholetý zkušený pracovník VŠFS:

Jak se projevuje to, že v současné době nepůsobí země EU dostatečně výrazně silou pozitivního příkladu?

Jiří Šnajdar

Kniha, která mne tímto směrem vede je: "Great Degeneration – Velký rozklad" o úpadku institucí a zániku ekonomik ((2012, ISBN 978-80-257-1638-0)

Autorem je Naill Ferguson, profesor historie na Harvardské univerzitě.

Chci se věnovat tématu čtyř černých skříněk v pořadí, demokracie, kapitalismus, právní stát a občanská společnost. Tyto skříňky jsou enormně komplexní a skrývají soubory vzájemně propojených a provázaných institucí. Tedy tyto instituce musí řádně fungovat a být činné, jestliže něco začne skřípat, není dobré pohlédnout na nablýskané formální pouzdro, ale je třeba nahlédnout do nitra instituce a institucí. Náš problém, proč již tak dlouho stagnujeme, je v zákonech a institucích, které nás řídí. Dalším rysem stagnace je schopnost zkorumpované elity, zneužívat administrativně – právní systém k vlastnímu prospěchu. Tedy tyto elity se těší velké bezpečnosti, ostatní vlastně chudí příbuzní s menšími kapitály, nemají snad bezpečnost žádnou.

Musíme vidět, aby instituce – tedy řekněme parlamenty, byly demokratické. Zvolení členové by měli dodržovat všechna pravidla, a též se věnovat neústupně zájmům svých voličů, (též těm, co hlasovali proti), nebo být v rukou těch, co financovali jejich volební procesy a kampaně. V novodobých národních státech je vytvořena řada institucí, které regulují a určují hospodářský, společenský život a zabývají se přerozdělováním příjmů na snové úrovni.

Je třeba si položit otázku: "Co přesně se v soudobém západním světě zvrtlo?"

K tomu říká Ferguson: "Zároveň mě však pohání obava, že ekonomická stagnace může paradoxně mít i nebezpečně dynamické politické následky."

Zcela jasně je třeba si uvědomit, že stagnace je příčinou degenerace institucí, jejichž postupy, hospodářské a politické kroky jsou podřízeny chamtivosti elit, které je řídí.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: R2016/162: Diskuse LK: Šnajdar - "Velký rozklad" ondrey 12. 07. 2016 - 13:14