R2016/161: Diskuse LK: Všetečka - Průmysl 4.0

11. červenec 2016 | 07.00 |

Uveřejňuji další příspěvek v rámci diskuse před 19. ročníkem mezinárodní vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání. Autorem je Ing. Libor Všetečka, čerstvý absolvent VŠFS:

4. průmyslová revoluce – konspirační teorie, nebo nevyhnutelný fakt?

Libor Všetečka

První průmyslová revoluce proběhla na konci 18. století a odrážela vývoj manufaktur, které využívaly energii vodních toků či páry. S druhou průmyslovou revolucí se setkáváme o více jak sto let později (na začátku 20. století), kde přichází rozkvět elektřiny, pásové výroby a spalovacích motorů. V 70. letech dvacátého století pak přichází třetí průmyslová revoluce, kde již přicházejí na řadu mikroprocesory a počítače.

Jelikož se prostoje mezi jednotlivými revolucemi postupně zkracují (vývoj civilizace se zkrátka zrychluje), lze předpokládat, že v nejbližší době (tuším, je to otázka tak deseti let) nastane čtvrtá průmyslová revoluce. Vývoj technologií a plány gigantických nadnárodních korporací nasvědčují tomu, že se bude jednat o jakési kyberneticko-fyzikální systémy. Hovoří se o tzv. "chytrých továrnách", které budou z velké části provozovat výkony samy bez lidského faktoru.

Vyhlídka se zdá na první pohled krásná, lidé nebudou muset "dřít", nekonečné noční směny budou zvládat stroje. Za tím vším ale stojí nemilá, námi řešená problematika a otázky typu: Co se stane se zaměstnanci? Dojde k masovému propouštění? Kde lidé seženou práci? Nenaruší tato revoluce celý společenský systém?

Dle mého názoru bude třeba zavést nový systém. To může souviset např. s přerozdělováním či ohodnocením jedinců jinak, než za vykonávanou práci. Tato změna ovšem vyžaduje dlouhé plánování, dlouhé výzkumy, které směřují k vyřešení tohoto problému. Bohužel se ale v současnosti věnuje mnohem větší pozornost právě vývoji technologií a realizaci "chytrých továren" a z tohoto důvodu si dovolím tvrdit, že na radikální technologické změny nejsme připraveni a že mohou mít zničující následky.

Nutno také podotknout, že k automatizaci a digitalizaci obecně mají sklony spíše mladí lidé. Dokazují to mimo jiné průzkumy ministerstva školství. Tito lidé dle výroků bývalého ministra školství Marcela Chládka mají větší šanci ve čtvrté průmyslové revoluci uspět. Naprosto souhlasím s tím, že počítačově negramotní (převážně starší) jedinci budou naprosto odříznuti. To nám však segmentuje obyvatelstvo na další články, protože počítačově negramotný neznamená, že se nejedná o zkušeného a velmi chytrého jedince. Naopak podprůměrně inteligentní člověk může být velmi zběhlý v ovládání techniky. Také je třeba si předložit otázky:

Nevnímají mladí jedinci realitu spíše jako film/pohádku? Uvědomují si následky a dopady?

Je krásné si vysnít cíle a vědět, jak jich dosáhnout, ale za jakou cenu?

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: R2016/161: Diskuse LK: Všetečka - Průmysl 4.0 ondrey 11. 07. 2016 - 15:28