R2016/149: K programu ostatních stran

29. červen 2016 | 07.00 |

Včera jsem napsal o tom, co lze očekávat od volebního programu ČSSD do krajských voleb (využil jsem k tomu první informace, které se na toto téma v souvislosti s jednáním ÚVV ČSSD objevily), nyní se pokusím odhadnout, jak budou vypadat a fungovat programy ostatních stran (od největších do nejmenších) a jak "zaberou" na voliče:

1. Babišovo ANO:

Babišovo ANO nepochybně vsadí na osvědčené "kradou všichni ostatní, jen já ne, jsem jediný, kdo šel do politiky, aby kradení zastavil, proto jsou všichni proti mě". – A patrně to i zabere na hodně lidí, jakkoli všechny strany se vůči Babišovi budou (z různých důvodů) vymezovat. Kauza "Šlachta" (resp. "reformy" klíčových vyšetřovacích orgánů Policie ČR) k tomu byla předehrou. Ostatní součásti Babišova programu budou jen koloritem, většinou mix slibů a definování priorit. Neočekávám pokus o komplexní pohled na řešení současných problémů formou vzájemně provázaných reforem reagujících na změnu podmínek ekonomického rozvoje.

Vůči Babišovi půjdou všichni. Jednak proto, že jeho voličský elektorát je tučný a zdá se, že stačí málo k tomu, aby se přelil ve prospěch někoho jiného, jednak proto, že se mnozí Babišova protikorupčního boje bojí. Čím více proti němu budou brojit, tím více ho tím mohou za určitých podmínek posílit. Rovněž tak pokusy o rozložení ANO nebudou úspěšné tak, jak se to podařilo v případě Okamurova Úsvitu.

Proto očekávám, že Babiš v krajských volbách spíše posílí. Neprojde většinou jen tam, kde budou Babišovo ANO reprezentovat lidé, které v místě veřejnost zná a nemá k nim důvěru.

Hlavním programovým nedostatkem Babišovo ANO bude pojetí korupce jen jako symbolu, nikoli jako reálného společenského fenoménu, který má své příčiny, který se nějakým způsobem vyvíjí a kterému je nutné především umět čelit, nikoli jen na tento fenomén upozorňovat.

K tomu malý vtípek, který je ovšem zcela na místě: Probudí se Babiš, úplně zpocený a říká - "Fuj, zdál se mně strašný sen. Že jsem řídil Agrofert jako stát."

2. KSČM:

Ta by z povahy věci, jako strana ideová, měla mít program nejpropracovanější. Navíc tlak členské základy vedl k tomu, že požadavek větší programovosti a ideovosti měl za následek i dílčí změny v personální sestavě strany. To, k čemu doposud došlo, je ovšem spíše "velký krok pro člověka, ale malý krok pro stranu".

Hlavní příčiny toho, že KSČM nevyužívá potenciál své ideovosti, jsou:

- Převládání pragmatického stereotypu spojeného s imitováním programů ostatních stran (nepochopení toho, jak by měl program strany tohoto typu vypadat).

- Nahrazování kritičnosti ve vztahu k tomu, co se odehrává, a připravenosti měnit věci k lepšímu, sterilní ortodoxií vycházející z přežitých schémat.

Proto lze očekávat spíše malé a krůčky, pozice KSČM se však může postupně zlepšovat.

3. ODS a TOP:

Dávám je společně, protože se tyto strany, pokud jde o programovou tvorbu, liší jen vztahem k EU (v ODS převažuje skepticismus, TOP je výrazně proevropská). Obě strany budou bojovat o přežití ze dvou důvodů:

- Selhaly nejen dříve jako strany vládnoucí, ale nebyly schopny se ani prosadit jako účinná opozice.

- V oblasti programové tvorby nedokázaly zatím nic jiného, než kritizovat současné vládní strany za to, co ODS i TOP dělaly (a snad ještě ve větším rozsahu) jako vládní strany.

- Ideovou prázdnotu zaplňují křečovitým "anti" (vůči komunismu, socialismu, Rusku, Zemanovi – a to vše v nelogickém propletenci, což voličský mainstream nebere.

Reformy, které tyto strany navrhovaly (a budou patrně navrhovat), jsou typickým projevem vytváření podmínek pro tunelování společnosti shora a ve velkém. Vůbec nereflektují změny v podmínkách ekonomického rozvoje.

Předpokládám, že i v krajských volbách budou tyto strany bodovat ve velmi omezeném rozsahu. Ve volbách do zastupitelstev bude mít určitou výhodu TOP, která získá pravicově orientovanou část proevropského elektorátu.

4. Populistické strany:

Zdánlivě jim doba nahrává. Žádná z nich však nedokázala překročit práh konjunkturálního využívání a povzbuzování nálad. A ani se o to nesnaží, protože se domnívají, že vystačí s prostým pranýřováním daného stavu. Nemyslím, že by mezi nimi vyskočila nějaká štika. Okamurovci a konvičkovci mají největší šanci, ale zaznamenají jen dílčí úspěchy.

5. Další "neutrální" strany:

- KDU-ČSL si uchová pozice, možná mírně posílí (mnoho lidí nebude vědět, koho jiného volit).

- Zemanovci budou živořit na okraji volitelnosti, nedaří se jim ani personálně ani programově nastartovat potenciál, který toto uskupení má.

- Ani Starostové patrně ničím nepřekvapí.

6. A na koho jsem zapomněl:

??? - Uvítám náměst na doplnění.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cílem výše uvedeného (ke všem stranám kritického) pohledu je ukázat, že všechny strany mají doposud velké rezervy v oblasti programové tvorby, které ovšem v krajských volbách patrně nevyužijí.

Žádná z nich patrně nebude mí program, který:

1. Vychází z pochopení specifik doby, tj. toho, proč se v současné době problémy kumulují a jaké mají příčiny.

2. Definování toho, o jakou změnu v charakteru ekonomického rozvoje jde.

3. Srozumitelné představení toho, jaké reformy bude nutné udělat a jak jsou tyto reformy provázány.

4. Vymezení toho, čím začít (první kroky, které je nutné udělat) a jak pokračovat.

5. Pojmenování těch složek veřejnosti, s jejichž aktivní účastí se v procesu nezbytných změn počítá (tj. kteří nejsou jen "elektorátem", ale kteří budou hrát i určitou roli jako zainteresované osoby a skupiny podílející se na řešení současných problémů).

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář