R2016/076: Zaorálek umí zmanipulovat jen sám sebe

16. duben 2016 | 07.00 |

Do seriálu o reformách patří i následující článek, který jsem nedávno uveřejnil. Je příznačný pro pochopení toho, jak selhává manipulace, které jsme vystaveni. Té totiž mnohem více podléhají sami manipulátoři, v důsledku toho ztrácejí kontakt s realitou i normálními lidmi. Nestačí však mít pouze převahu morální a převahu kritického i realistického vidění reality. V tak složité situaci, v jaké jsme se ocitli, je nutné mít i komplexní a realistický program nejen obrany, ale i nápravy. Proto návazně na tento článek uveřejním zítra ještě další.

Tde je příslušný článek:

Informace o tom, co řekl L. Zaorálek. Dobře si přečtěte, dobře si promyslete. Nechybí vám tam něco podstatného? Tady je ta informace:

Muslimská společenství podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jsou a budou důležitou součástí evropských společností. Je proto nezbytné zabývat se obavami lidí z islámu.

Muslimské společnosti stojí podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka před výzvou, jak propojit náboženské normy s individuálními svobodami a debatou o tom, jak vedle sebe mohou fungovat různé kultury a náboženství.

"Je jasné, že vzhledem k tomu, že muslimské komunity jsou a dále budou důležitou součástí evropských společností, výsledek této debaty bude důležitý i pro nás," uvedl Zaorálek. O soužití s muslimy hovořil na konferenci o mezikulturním dialogu, kterou pořádá Akademie věd ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a pražskými velvyslanci muslimských zemí.

Podle nedávného průzkumu agentury Phoniex Research přitom mají dvě třetiny lidí z islámu strach.

Zaorálek poznamenal, že Evropa vnímala islám dlouhou dobu jako sousedící svět, nyní jsou však muslimové sousedy Evropanů ve stejných městech i ulicích.

Soužití s muslimy však podle něj vyvolává v lidech strach. "Lidé jsou znepokojeni, protože cítí, že nedostávají odpovědi na mnoho otázek o islámu, které je jako nemuslimy zajímají," míní šéf české diplomacie.

"Musíme ale rozlišit mezi extremismem izolovaných skupin a jedinců a obavami mírumilovných občanů, kteří pouze vyjadřují své znepokojení založené na omezených informacích, které dostávají z médií," uvedl ministr.

"Z islámu máme strach," říkají v průzkumu dvě třetiny Čechů

66 procent lidí v nejnovějším průzkumu uvedlo, že má strach z islámu.

V Česku i dalších evropských zemích se podle Zaorálka objevují politici, kteří se snaží na obavách lidí získat politické body. "V České republice jsou jedinci a skupiny, které využívají xenofobní nálady pro své politické ambice," poznamenal Zaorálek.

Politická debata o islámu je podle něj často vypjatá a obtížná, zejména kvůli migrační krizi, násilí v některých blízkovýchodních zemích a teroristickým útokům. Akademici, diplomaté i duchovní se budou otázkou soužití různých náboženství kultur zabývat celý den. Závěry konference shrnou ve čtvrtek na ministerstvu zahraničí.

Viz: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/386986/zaoralek-je-treba-resit-obavy-lidi-z-islamu-muslimove-jsou-nasi-sousede.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

K tomu:

Kdo má řešit problém "obav z islámu"?! Pokud jsou ve většině a pokud mají převahu míroví, tolerantní, multietničtí muslimové, kteří respektují zákony naší země, pak by to měli být oni. Měli by se ozvat a jejich hlas by měl být slyšitelný a silný. A média by měla tomu hlasu nechat zaznít v plné síle!

Nechci domyslet, jak jsme na tom, pokud tento hlas neuslyšíme. Nechci domýšlet, jaká hra se v tom případě hraje. Ale jsem a budu připraven se bránit a neprohrát.

(P. S. Podle informací, které mám, slušní muslimové skutečně existují. Ale bojí se. Bojí se více než my. A jsou také více ohroženi než my. A to, co říká Zaorálek jim opravdu, ale opravdu nepomáhá.)

Dodatek:

K tomu dodávám ještě odkaz na velmi dobrou analýzu akce, na které vystoupil Zaorálek a kterou napsal Zbyněk Fiala pod názvem "Vědecká diplomacie". Zde je odkaz na celý, velmi dobrý článek:

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/vip-blogy/zbynek-fiala-vedecka-diplomacie

Ma jednu věc v článku však přece jen upozorním. Z. Fiala píše:

"Za hlavní důvod odchodu mladých k Islámskému státu považují nedostatek pracovních příležitostí v 8 ze 16 zemí. Toto vysvětlení převážilo i celkově nad představou, že motivem ke vstupu do IS je nějaké zvláštní pojetí islámu nebo konflikt mezi sunnity a šíity. Zájem o IS mezi mladými přitom meziročně významně klesl. A na otázku, zda by mohli podpořit IS, kdyby nepoužíval tolik násilí, odpovědělo negativně 78 procent dotázaných (dalších 9 procent si nebylo jisto). Potvrzuje to úvahu o mlčící umírněné většině."

Zde bych trochu či spíše hodně nesouhlasil. To není "mlčící umírněná většina", ale zastrašená většina. Tak zastrašená, že se ke své většinové pozici bojí přiznat. Proto i za ni hovoří jen ti, z jejichž úst zaznívají nepřijatelné výroky. A bohužel – ani Zaorálek nenašel odvahu se k tomuto problému vyjádřit. On ho raději "statečně nevidí".

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář